Wybory parlamentarne w Szkocji w 2007 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory parlamentarne w Szkocji w 2007 były trzecimi z kolei wyborami powszechnymi do parlamentu Szkocji od momentu jego ustanowienia w 1999. Odbyły się 3 maja 2007, równolegle przeprowadzono też wybory do władz lokalnych.

Zasada powszechności - jedna z zasad wolnych wyborów. Określa krąg obywateli którzy maja prawo do udziału w wyborach, według niej każdy obywatel ma zarówno czynne i bierne prawo wyborcze. Z zasadą powszechności wyborów w niezgodzie pozostaje wprowadzenie tzw. cenzusów wyborczych. We współczesnych krajach jedynymi wyjątkami jest wiek i pełnia władz umysłowych. Ponadto wyrokiem sądu można zostać pozbawionym praw publicznych.Szkocka Partia Zielonych (ang. Scottish Green Party, gael. Pàrtaidh Uaine na h-Alba) szkocka lewicowa partia polityczna należąca do Europejskiej Partii Zielonych. Podczas wyborów parlamentarnych w 2007 i 2011 roku Szkocka Partia Zielonych uzyskała 2 mandaty, uzyskując 4% głosów. Partia popiera dążenia niepodległościowe.

Największą liczbę mandatów, 47, uzyskała Szkocka Partia Narodowa, minimalnie wyprzedzając rządzącą dotychczas Szkocką Partię Pracy, która zdobyła o jeden mandat mniej. Partia konserwatystów uzyskała 17 miejsc w parlamencie, liberalno-demokratyczna 16, Szkocka Partia Zielonych zdobyła 2 mandaty. Jeden mandat przypadł kandydatce niezależnej, Margo MacDonald.

Margo MacDonald (ur. 19 kwietnia 1943 w Hamilton, South Lanarkshire, zm. 4 kwietnia 2014) – brytyjska polityk, członkini Szkockiej Partii Narodowej.Szkocka Partia Socjalistyczna (ang. Scottish Socialist Party SSP, gael. Pàrtaidh Sòisealach na h-Alba, scots Scots Socialist Pairty - szkocka Partia polityczna odwołująca się w swym programie politycznym do socjalizmu w kwestiach ekonomicznych oraz opowiadająca się za niepodległością Szkocji. SSP jest członkiem - założycielem Europejskiej Lewicy Antykapitalistycznej (European Anticapitalist Left). Afiliowaną organizacją młodzieżową jest Scottish Socialist Youth.

Poza parlamentem znalazły się zasiadające w nim w poprzedniej kadencji Szkocka Partia Socjalistyczna oraz Zjednoczona Partia Szkockich Emerytów. Nie zdobyła żadnego mandatu nowa szkocka partia, Solidarność, założona przez Tommy’ego Sheridana.

Godło Szkocji

Szkocka Partia Pracy (en. Scottish Labour Party, gael. Pàrtaidh Làbarach na h-Alba) jest częścią brytyjskiej Partii Pracy, która działa na obszarze Szkocji. Obecnie jest drugą co do znaczenia partią polityczną w Szkocji, po Szkockiej Partii Narodowej. SLP zajmuje 37 ze 129 miejsc w szkockim parlamencie, 39 z 59 szkockich miejsc w brytyjskiej Izbie Gmin oraz 2 z 7 szkockich miejsc w Parlamencie Europejskim.Kadencja (łac. cadentia – upadek) – określony przez prawo okres pełnienia danej funkcji (urzędu) przez urzędnika lub organ pochodzący z wyboru. Na przykład określona w konstytucji kadencja prezydenta w Polsce trwa 5 lat, a Sejmu i Senatu - 4.