• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory parlamentarne w Rumunii w 2008 roku

  Przeczytaj także...
  Dacia - marka rumuńskich samochodów osobowych i dostawczych powstała w 1952 roku pod nazwą Uzina de Autoturisme Piteşti w mieście Mioveni. Marka od początku współpracowała z koncernem Renault. Nazwa pochodzi od Dacji - historycznej rzymskiej krainy na terenie obecnej Rumunii. Obecnie Dacia jest filią francuskiego koncernu Renault oraz największym rumuńskim eksporterem.Kryzys finansowy (2007–2009) – ogólnoświatowy kryzys gospodarczy na rynkach finansowych i bankowych, którego szczyt przypadł na lata 2008-2009, zapoczątkowany zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.
  Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.

  Wybory parlamentarne w Rumunii w 2008 roku odbyły się 30 listopada 2008. W ich wyniku zostało wybranych 334 posłów do Izby Deputowanych oraz 137 członków Senatu. Po raz pierwszy w wyborach zastosowano system mieszany – kandydatów wybierano z list partyjnych oraz w okręgach jednomandatowych. Frekwencja wyniosła 39,2%.

  Płaca minimalna – prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę najemną (na podstawie umowy o pracę), określony w postaci stawki lub minimalnego zarobku za pracę w obowiązującym wymiarze czasowym (najczęściej w ciągu miesiąca). Ta najniższa z możliwych płac ustalana jest przez państwo. Wynagrodzenie to pozostaje niezależne od poziomu kompetencji pracownika, a także pozostałych składników wynagrodzenia.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

  Kampania wyborcza i sytuacja powyborcza[ | edytuj kod]

  Kampanię wyborczą zdominowały kwestie związane z kryzysem finansowym. Swoją produkcję wstrzymały m.in. Renault-Dacia oraz ArcelorMittal, w związku z czym pojawiły się obawy przed masowymi zwolnieniami. Ponadto rząd zablokował wypłatę podwyżek dla nauczycieli. Panujące nastroje próbowała wykorzystać przede wszystkim postkomunistyczna PSD i jej lider Mircea Geoană, który obiecał m.in. podwyżkę podatków dla bogatych, wypłatę 20 tys. euro dla każdego powracającego emigranta oraz podniesienie płacy minimalnej, oskarżając jednocześnie rządzącą PNL o brak reakcji na kryzys.

  Partia Demokratyczno-Liberalna (ro. Partidul Democrat-Liberal skr. PD-L) jest centroprawicową rumuńską partią polityczną.Izba Deputowanych (rum. Camera Deputaţilor) - izba niższa parlamentu Rumunii. Konstytucyjnie liczy 315 członków wybieranych na czteroletnią kadencję, jednak ze względu na specyfikę ordynacji wyborczej, faktyczna liczba deputowanych może być większa. W bieżącej kadencji (2012-2016) wynosi ona 412 posłów.

  Sondaż przedwyborczy z 28 listopada 2008 wskazywał na zbliżone poparcie dla PSD i PDL (32% i 31%), a także na trzecie miejsce dla PNL (21%). Wyniki wyborów okazały się zbliżone. PDL i PSD podpisały porozumienie koalicyjne, w wyniku czego po raz pierwszy od 12 lat w tworzeniu rządu nie uczestniczył Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii.

  Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg.: Romániai Magyar Demokrata Szövetség, RMDSZ; rum.: Uniunea Democrată Maghiară din România, UDMR) rumuńska partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia zajęła czwarte miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia) i Partia Konserwatywna (Rumunia)), Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowa Partia Liberalna i Partia Demokratyczna), Partii Wielkiej Rumunii otrzymując 6.2% głosów i 22 (na 330) mandaty w Izbie Deputowanych oraz także 6.2% w wyborach do Senatu i 10 mandatów. Obecnie współtworzy wspólnie z liberałami z Narodowej Partii Liberalnej i demokratami z Partią Demokratyczną (Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości) rumuński rząd.Mircea Geoană (ur. 14 lipca 1958 w Bukareszcie), rumuński polityk, minister spraw zagranicznych w latach 2000-2004. Przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD, Partidul Social Demokrat) od 2005 do 2010. Przewodniczący Senatu od 22 grudnia 2008 do 23 listopada 2011. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009.

  Wyniki wyborów[ | edytuj kod]

  Izba Deputowanych[ | edytuj kod]

  Senat[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rumuni wybierają parlament. rp.pl, 30 listopada 2008. [dostęp 2015-01-08].
  2. Katarzyna Zuchowicz: Rumuńscy postkomuniści idą po władzę. rp.pl, 30 listopada 2008. [dostęp 2015-01-08].
  3. Rumunia: Powstała większościowa koalicja rządowa. rp.pl, 14 grudnia 2008. [dostęp 2015-01-08].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rezultate Finale (rum.). becparlamentare2008.ro. [dostęp 2015-01-08].
 • Parties and Elections in Europe: Romania (ang.). parties-and-elections.eu. [dostęp 2015-01-08].
 • Renault S.A. to istniejący od 1899 r. we Francji producent samochodów, będący zarazem jedną z najstarszych firm samochodowych. Koncern zatrudnia 130 tys. pracowników na całym świecie, z czego 63 tys. we Francji, jednak jedynie około 20% produkcji realizuje we Francji. Odsetek ten jest nieco wyższy w przypadku silników (29%).Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) – okręgi wyborcze, w których obowiązuje ordynacja większościowa „pierwszy na mecie” lub ordynacja stosunkowa alternatywnego głosu proporcjonalnego, według której tylko jeden możliwy do obsadzenia z danego okręgu wyborczego mandat otrzymuje kandydat poparty przez największą liczbę wyborców spośród wszystkich kandydujących z danego okręgu wyborczego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Senat (rum. Senatul) - izba wyższa parlamentu Rumunii, złożona ze 137 członków wybieranych na czteroletnią kadencję. W wyborach stosuje się tzw. ordynację mieszaną, łączącą elementy systemu większościowego i proporcjonalnego. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom rumuńskim w wieku co najmniej 18 lat, posiadającym pełnię praw publicznych. Kandydaci muszą spełniać wyższy cenzus wieku, wynoszący 33 lata. Dodatkowo obowiązuje ich cenzus domicylu na terytorium Rumunii. Prawa do kandydowania pozbawieni są urzędnicy państwowi (z wyjątkiem członków rządu) i samorządowi, sędziowie, żołnierze, policjanci, kadra zarządzająca państwowych przedsiębiorstw oraz osoby zatrudniane przez rządy obcych państw (chyba, iż zatrudnienie to wynika z aktu aktu prawa międzynarodowego, którego Rumunia jest stroną).
  ArcelorMittal – największy producent stali na świecie. W 2012 roku zatrudniał ponad 260 000 pracowników w ponad 60 krajach.
  Partia Socjaldemokratyczna (rum. Partidul Social Democrat lub PSD) – lewicowa rumuńska partia polityczna utworzona w 2001. Od grudnia 2009 największa partia opozycyjna (w stosunku do rządzących PD-L i PLN).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.