• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory parlamentarne w Niemczech w 2002 roku

  Przeczytaj także...
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.
  Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, (niem. SPD – Sozialdemokratische Partei Deutschlands) – najstarsza niemiecka partia polityczna wśród obecnie istniejących oraz jedna z najstarszych i największych partii politycznych na świecie, obchodziła w 2003 r. swoją 140. rocznicę powstania. Z liczbą ponad 500 000 członków stanowi najliczniejszą partię współczesnych Niemiec. Założona w 1863 r., do 1891 pod nazwą Socjalistyczna Partia Robotnicza (SAP). Założenia i program polityczny oparte są na ideałach socjaldemokratycznych i neoliberalnych (szczególnie za rządów kanclerza Gerharda Schrödera). Członkowie partii, którzy nie ukończyli 35. roku życia skupiają się w organizacji Jusos (Jungsozialisten in der SPD).

  Wybory parlamentarne w Niemczech odbyły się 22 września 2002 roku na całym terenie Republiki Federalnej Niemiec. Kandydatem partii rządzącej (SPD) na kanclerza był urzędujący szef rządu Gerhard Schröder, kandydatem koalicji CDU/CSU, premier Bawarii Edmund Stoiber.

  Wyniki wyborów[ | edytuj kod]

  Chociaż koalicji CDU/CSU zyskała podobny wynik jak SPD, to jednak lepszy wynik współkoalicjanta rządowego (Związek 90/Zieloni) zadecydował o tym, że to SPD utworzyła rząd.

  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.Edmund Stoiber (ur. 28 września 1941 w Oberaudorf) – niemiecki polityk, działacz CSU, premier rządu Bawarii w latach 1993–2007, kandydat koalicji CDU/CSU na kanclerza federalnego w wyborach 2002.

  Rezultat[ | edytuj kod]

  Koalicja pomiędzy SPD a Partią Zielonych została kontynuowana, kanclerzem pozostał Gerhard Schröder, który utworzył swój drugi rząd.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Federalna Komisja Wyborcza
 • Psephos • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.047 sek.