• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory parlamentarne w Chorwacji w 2015 roku  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Chorwacka Partia Chłopska (chorw. Hrvatska seljačka stranka, HSS) – chorwacka partia polityczna o profilu konserwatywnym, agrarnym i chrześcijańsko-demokratycznym, działająca od 1904. Od 2002 ugrupowanie posiada status członka stowarzyszonego w Europejskiej Partii Ludowej.Milan Bandić (ur. 22 listopada 1955 w Grude) – chorwacki polityk, burmistrz Zagrzebia w latach 2000–2002 oraz od 2005. Kandydat w wyborach prezydenckich w grudniu 2009.
  Podział na okręgi wyborcze: niebieskie – wygrana Koalicji Patriotycznej (skupionej wokół HDZ), czerwone – wygrana koalicji Chorwacja Rośnie (skupionej wokół SDP)

  Wybory parlamentarne w Chorwacji w 2015 roku odbyły się 8 listopada 2015. W ich wyniku wyłoniono łącznie 151 deputowanych do Zgromadzenia Chorwackiego (parlamentu Chorwacji) VIII kadencji. Frekwencja wyborcza wyniosła 60,8%.

  Ivan Tepeš (ur. 8 sierpnia 1980 w Zagrzebiu) – chorwacki polityk i samorządowiec, poseł do Zgromadzenia Chorwackiego, przewodniczący Chorwackiej Partii Prawa dr. Ante Starčevicia (HSP AS).Chorwacki Demokratyczny Sojusz Slawonii i Baranji (chorw. Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje, HDSSB) – chorwacka regionalna partia polityczna o profilu prawicowym z siedzibą w Osijeku, działająca od 2006 i funkcjonująca na obszarze Slawonii i Baranji.

  Ordynacja wyborcza przewidywała wybór 140 posłów w 10 okręgach wydzielonych w kraju. W każdym z nich przyznano po 14 mandatów przy zastosowaniu metody d'Hondta i przy obowiązującym progu wyborczym 5% w skali danego okręgu. Zastosowano głosowanie preferencyjne na poszczególnych kandydatów – pierwszego uzyskania mandatu przypadało tym, którzy otrzymali co najmniej 10% wszystkich głosów oddanych na daną listę okręgową. Jedenasty okręg wydzielono dla Chorwatów mieszkających poza granicami kraju, wybierano w nim na tożsamych zasadach co w okręgach krajowych 3 deputowanych. Dwunasty okręg obejmował 8 mandatów przeznaczonych dla przedstawicieli mniejszości narodowych wyłanianych w głosowaniu większościowym – 3 w podokręgu dla mniejszości serbskiej oraz 5 w jednomandatowych podokręgach dla pozostałych mniejszości (w tym 1 dla Węgrów i 1 dla Włochów).

  Darinko Kosor (ur. 14 marca 1965 w Zagrzebiu) – chorwacki polityk, przedsiębiorca i samorządowiec, poseł do Zgromadzenia Chorwackiego, przewodniczący Chorwackiej Partii Socjalliberalnej (HSLS).Chorwacka Partia Socjalliberalna (chorw. Hrvatska socijalno liberalna stranka, HSLS) – chorwacka partia polityczna o profilu centrowym i socjalliberalnym, działająca od 1989. Ugrupowanie należy do Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów.

  Podział mandatów[ | edytuj kod]

  W wyniku głosowania najwięcej mandatów (59) uzyskała centroprawicowa opozycyjna Koalicja Patriotyczna. Tworzyło ją 8 ugrupowań: Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ, lider Tomislav Karamarko), Chorwacka Partia Chłopska (HSS, lider Branko Hrg), Chorwacka Partia Prawa dr. Ante Starčevicia (HSP AS, lider Ivan Tepeš), Chorwacka Partia Socjalliberalna (HSLS, lider Darinko Kosor), Hrast (lider Ladislav Ilčić), Blok Emeryci Razem (BUZ, lider Milivoj Špika), Chorwacka Partia Demokratyczno-Chrześcijańska (HDS, lider Goran Dodig) i regionalna partia z Zagorje. Sojusz uzyskał 56 mandatów w okręgach krajowych i 3 mandaty w okręgu dla diaspory – 50 spośród nich przypadło HDZ, 3 HSP AS, 2 HSLS, po 1 partiom HSS, Hrast, BUZ i HDS.

  Božo Petrov (ur. 16 października 1979 w Metkoviciu) – chorwacki polityk, psychiatra i samorządowiec, burmistrz miasta Metković, lider partii Most Niezależnych List, od 2016 wicepremier w rządzie Tihomira Oreškovicia.Ladislav Ilčić (ur. 4 sierpnia 1970 w Varaždinie) – chorwacki polityk, skrzypek i działacz społeczny, parlamentarzysta, lider partii Hrast.

  56 miejsc przypadło blokowi Chorwacja Rośnie, powstałemu głównie na bazie Koalicji Kukuriku i stanowiącego przez cztery lata zaplecze rządu Zorana Milanovicia. Koalicję w tych wyborach tworzyły Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SDP, lider Zoran Milanović), Chorwacka Partia Ludowa – Liberalni Demokraci (HNS-LD, lider Vesna Pusić), Chorwacka Partia Emerytów (HSU, lider Silvano Hrelja), Chorwaccy Laburzyści – Partia Pracy (HL-SR, lider Nansi Tireli), partia chłopska i partia regionalna z Zagorje. SDP otrzymała 42 mandaty, HNS-LD 9, HL-SR 3, a HSU 2.

  Branko Hrg (ur. 26 września 1961 w Kalničkim Potoku) – chorwacki polityk, nauczyciel i samorządowiec, parlamentarzysta, przewodniczący Chorwackiej Partii Chłopskiej (HSS).Zagorje (Zagórze) – kraina historyczna w zachodniej części półwyspu Bałkańskiego. Nazwa utworzona na określenie Serbów żyjących za górami w odróżnieniu od Serbów z nadmorskiej Dalmacji południowej - Primorja (Narentan Zahumlan, Trebinian, Konawlan i Duklan). Zagorje obejmowało tereny pomiędzy górami Dynarskimi, Szarą Płaniną i Skopijską Czarną Górą a Sawą i Dunajem na północy. W późniejszym czasie od XI wieku na obszarze Zagorja wyróżniano na wschodzie Raszkę (obecnie Stara Serbia), na zachodzie Bośnię i na północy ziemię zwaną Soli (obecnie Tzuli).

  Trzecie miejsce z wynikiem 19 mandatów zajął Most Niezależnych List, komitet wyborczy utworzony przez burmistrza Metkovicia Božo Petrova. 3 miejsca uzyskało Istryjskie Zgromadzenie Demokratyczne kierowane przez Borisa Mileticia, do 2015 wchodzące w skład Koalicji Kukuriku. Po 2 miejsca przypadły Chorwackiemu Demokratycznemu Sojuszowi Slawonii i Baranji oraz koalicji zawiązanej przez burmistrza Zagrzebia Milana Bandicia (oba przedstawicielom partii Milan Bandić 365). Po 1 mandacie zdobyły Żywy Mur (uzyskał go Ivan Vilibor Sinčić) oraz sojusz tworzony m.in. przez Reformatorów Radimira Čačicia i ugrupowanie Naprzód Chorwacja byłego prezydenta Iva Josipovicia (uzyskał go Radimir Čačić).

  Chorwacka Partia Prawa dr. Ante Starčevicia (chorw. Hrvatska stranka prava dr. Ante Starčević, HSP AS) – chorwacka partia polityczna o profilu skrajnie prawicowym i nacjonalistycznym.Milan Bandić 365 (chorw. Milan Bandić 365 – Stranka rada i solidarnosti, pol. Milan Bandić 365 – Partia Pracy i Solidarności) – chorwacka partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym.

  Wszystkie 3 miejsca dla mniejszości serbskiej przypadły ponownie Niezależnej Demokratycznej Partii Serbskiej. Spośród 5 pozostałych mandatów w podokręgach dla poszczególnych mniejszości narodowych 2 z nich uzyskali kandydaci związani z HNS-LD.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Chorwaccy Laburzyści – Partia Pracy (chorw. Hrvatski laburisti – Stranka rada, HL-SR) – chorwacka partia polityczna.
  Koalicja Kukuriku (chorw. Kukuriku koalicija) – koalicja chorwackich partii politycznych o profilu centrolewicowym i centrowym, powołana w 2010. Nietypowa oficjalna nazwa sojuszu pochodzi od nazwy restauracji, w której latem 2009 spotkali się na pierwszych organizacyjnych rozmowach liderzy poszczególnych ugrupowań.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Boris Miletić (ur. 2 września 1975 w Puli) – chorwacki polityk i samorządowiec, poseł do Zgromadzenia Chorwackiego, burmistrz Puli, przewodniczący Istryjskiego Zgromadzenia Demokratycznego (IDS).
  Nansi Tireli (ur. 26 lutego 1965 w miejscowości Vinež koło Labinu) – chorwacka polityk i przedsiębiorca, posłanka do Zgromadzenia Chorwackiego, przewodnicząca ugrupowania Chorwaccy Laburzyści – Partia Pracy.
  Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia.
  Tomislav Karamarko (ur. 25 maja 1959 w Zadarze) – chorwacki polityk, urzędnik państwowy, parlamentarzysta, w latach 2008–2011 minister spraw wewnętrznych w rządach Iva Sanadera i Jadranki Kosor, od 2012 przewodniczący Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) i lider opozycji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.822 sek.