• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory parlamentarne w Bangladeszu w 2014 roku

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Wybory parlamentarne w Bangladeszu w 2014 roku odbyły się 5 stycznia 2014. W wyborach zwyciężyła rządząca Liga Ludowa.

  Tło[]

  Od października 2013 Nacjonalistyczna Partia Bangladeszu i jej sojusznicy przeprowadzili strajki powszechne, mające zmusić premier Hasinę Wazed do ustąpienia. Premier odmówiła podania się do dymisji. 3 stycznia 2014 liderka opozycyjnego ugrupowania wezwała zwolenników do bojkotu wyborów.

  Kontrowersje[]

  Wybory odbyły się w atmosferze terroru. Podczas wyborów doszło do zamachu, w którym zginęło 18 osób. W 400 lokalach wstrzymano głosowanie. W 41 lokalach wyborczych zbojkotowano głosowanie. Zwycięska partia zdobyła 105 na 147 mandatów w parlamencie. Wstępna frekwencja wyniosła około 30%.

  Reakcje międzynarodowe[]

  Stany Zjednoczone i Unia Europejska odmówiły wysłania swoich obserwatorów na wybory. Powodem były wątpliwości co do uczciwości procesu wyborczego.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.