• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej w 2006 roku

  Przeczytaj także...
  Kampania wyborcza to ogół środków masowego przekazu (plakaty, reklamy telewizyjne, radiowe, prasowe, wiece, spotkania z wyborcami), jakimi specjaliści od marketingu politycznego promują kandydaturę polityka lub partii politycznej, tak by wyborca zagłosował właśnie na promowaną osobę lub partię.Al-Fatah (arab فتح; akronim od nazwy Harakat al-Tahrir al-Watani al-Filastini; arab حركة التحرير الوطني الفلسطيني, dosłownie: „Ruch Wyzwolenia Narodowego Palestyny”) – jedna z największych palestyńskich partii politycznych i największa frakcja Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Na scenie polityki w Autonomii Palestyńskiej zajmuje pozycję centrolewicową.
  Ahmad Ali Muhammad Kuraj (arab. احمد علي محمد قريع Aḥmad ʿAlī Muḥammad Qurayʿ) znany też jako Abu Ala (ur. 26 marca 1937 w pobliżu Jerozolimy) – polityk palestyński.
  Flaga Autonomii Palestyńskiej

  Wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej, miały miejsce 25 stycznia 2006 roku. 4 miliony Palestyńczyków wybierało deputowanych do Rady Legislacyjnej spośród 6 partii i komitetów wyborczych oraz kandydatów niezależnych. Wybory były przeprowadzone na Zachodnim Brzegu, Gazie oraz dzięki wyjątkowemu gestowi Izraela także we wschodniej Jerozolimie. Były to pierwsze od 10 lat wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Abd al-Aziz Duwajk (arabski: عبد العزيز دويك) – palestyński polityk; członek Hamasu, od 2006 roku jest przewodniczącym parlamentu Autonomii Palestyńskiej; wykłada na uniwersytecie w Nablusie. Latem 2006 w wyniku akcji armii izraelskiej został na nieokreślony czas aresztowany. Latem 2009 został wypuszczony.

  Przed wyborami[]

  Mapa Autonomii Palestyńskiej

  Kampania wyborcza rozpoczęła się 3 stycznia 2006. Fatah dał jej początek urządzając wiec przed grobem założyciela organizacji, Jasera Arafata w Ramallah na Zachodnim Brzegu. Hamas natomiast zwołał manifestację przed domem zabitego przez Izraelczyków założyciela organizacji, szejka Ahmeda Jassina w Gazie. Radykałowie głosili hasła walki z Izraelem oraz likwidacji korupcji.

  Ramallah albo Ram Allah (arab. رام الله, Rām Allāh) - miasto w centralnej Palestynie, ok. 15 km na północ od Jerozolimy. Jedno z największych miast na Zachodnim Brzegu Jordanu i faktyczna stolica Palestyny - siedziba władz Autonomii Palestyńskiej: parlamentu, prezydenta, rządu. Populacja - około 57 tysięcy mieszkańców (łącznie z otaczającymi wioskami i osiedlami - 220 tysięcy).Hamas (arab. حماس, dosłownie „Zapał”, „Entuzjazm”, ale też akronim حركة المقاومة الاسلام Harakat al-Muqāwamah al-Islāmīja – Islamski Ruch Oporu) to radykalna islamska organizacja, która stała się aktywna we wczesnych etapach Intifady, działała przede wszystkim w Strefie Gazy, ale też na Zachodnim Brzegu. Przez większość państw i organizacji zachodnich, w tym Unię Europejską i Stany Zjednoczone, uznana jest za organizację terrorystyczną. Hamas grał największą rolę w gwałtownej fundamentalistycznej działalności wywrotowej zarówno przeciw Izraelczykom, jak i Arabom, którzy „odeszli z pola walki z syjonizmem” (gł. porozumienie pokojowe pomiędzy Egiptem a Izraelem w Camp David z 1978 r.) W jego początkowym okresie, ruch został zdominowany przez ludzi identyfikowanych z Bractwem Muzułmańskim.

  W trakcie trwania kampanii wyborczej dochodziło do wielu incydentów. Izraleskie siły bezpieczeństwa zabiły Thabeta Ajjadeha – jednego z liderów Hamasu, dokonały także aresztowania 18 poszukiwanych bojowników. Doszło do znacznej eskalacji przemocy w Gazie. Skrajne ugrupowania palestyńskie odmówiły wydania broni. W obozie uchodźców Dżabalija, w Rafah i w innych miejscach w rywalizacji o panowanie nad meczetami starli się ze sobą członkowie Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Ugrupowania miały na celu opanowanie meczetów traktując je jako trybuny propagandy. W Strefie Gazy dochodzi też do napaści na biura wyborcze, potyczki skrajnych bojówek z palestyńską policją, porwania obcokrajowców oraz do zbrojnych starć między arabskimi klanami. Bojownicy Hamasu organizowali w miastach i obozach uchodźców liczne demonstracje siły, aby przekonać do głosowania na listy ich ugrupowania.

  Dżabalija (arab.جباليا) - miasto w Autonomii Palestyńskiej, w północnej części Strefy Gazy. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 251 324 mieszkańców. Duży obóz uchodźców palestyńskich. Trzecie co do wielkosci miasto Autonomii Palestyńskiej.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Palestyńczycy mieszkający we wschodniej Jerozolimie mogli głosować w urzędach pocztowych, albo w lokalach wyborczych w sąsiednich miejscowościach. Izrael nie zezwolił na głosowanie na radykalny Hamas, ani na przeprowadzenie kampanii przedwyborczej przez tą organizację.

  Po wyborach[]

  Międzynarodowi obserwatorzy m.in. z ramienia UE stwierdzili że wybory całkowicie spełniają wymogi konieczne do uznania je za demokratyczne.

  Isma’il Abd as-Salam Ahmad Hanijja (arab. إسماعيل عبد السلام أحمد هنية) (ur. 1963), palestyński polityk, premier Autonomii Palestyńskiej od 29 marca 2006 do 14 czerwca 2007, jeden z liderów Hamasu.Intifada (hebr. אינתיפאדה, arab. انتفاضة ) była masowym powstaniem Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji Palestyny, ale obejmowało także konflikty wewnątrz ruchu palestyńskiego między fundamentalistycznymi ugrupowaniami muzułmańskimi (Hamas) a zwolennikami ruchu narodowego kierowanego przez Jasira Arafata.

  Ku zaskoczeniu środowiska międzynarodowego wybory wygrał Hamas. Rząd Autonomii Palestyńskiej podał się do dymisji. Premier Ahmed Korei oświadczył że następny rząd będzie tworzony przez Hamas. Tak też się stało gdy 29 marca 2006 roku jeden z liderów Hamasu Ismail Hanija oficjalnie objął urząd premiera. Jego partyjny kolega Abdel Aziz Duwaik został przewodniczącym parlamentu.

  Jasir Arafat (ياسر عرفات; ur. 24 sierpnia 1929 w Kairze jako Muhammad Abd ar-Rahman Abd ar-Ra’uf Arafat al-Kudwa al-Husajni, znany także jako Abu Ammar, zm. 11 listopada 2004 w szpitalu wojskowym Percy w Clamart) – polityk i przywódca palestyński, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1994 r, Człowiek Roku 1993 według magazynu Time wspólnie z Nelsonem Mandelą, Frederikiem de Klerkiem i Icchakiem Rabinem.Zachodni Brzeg (arab. الضفة الغربية ad-Diffa al-Gharbija) (zwany także Zachodnim Brzegiem Jordanu; dawna nazwa Cisjordania, w źródłach izraelskich określana też jako Judea i Samaria – יהודה ושומרון) – część Palestyny administrowana przez Izrael i obejmująca obszar historycznych izraelskich krain Judei i Samarii na zachód od doliny rzeki Jordan.

  Wynik wyborów spowodował poważne reperkusje międzynarodowe. Hamas utrzymał swoją ideologię głoszącą konieczność zniszczenia Izraela. Efektem tego było przerwanie dostaw pomocy humanitarnej przez UE i Stany Zjednoczone do Palestyny.

  Lista deputowanych[]

  Zobacz też[]

 • Intifada
 • Lista zamachów terrorystycznych w latach 2001-2007
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie kryzysu humanitarnego na terytorium palestyńskim i roli UE
 • Wystąpienie Mahmuda Abbasa w Parlamencie Europejskim
 • Islamski Dżihad (arab.: حركة الجهاد الإسلامي‎, Harakat al-Dżihad al-Islami) - islamistyczna organizacja o charakterze militarno-terrorystycznym, mająca siedzibę w stolicy Syrii, Damaszku, jedna z najwcześniej powstałych grup tego typu.Wybory parlamentarne – wybory, w trakcie których obywatele w drodze głosowania wybierają swych przedstawicieli w parlamencie. Zasadnicze znaczenie dla kształtu politycznego parlamentu ma ordynacja wyborcza, a więc zbiór przepisów określający sposób przeprowadzania wyborów oraz podział mandatów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szejk Ahmad Isma’il Hasan Jasin (ur. ok. 1936, zm. 22 marca 2004) – duchowy przywódca zbrojnego palestyńskiego ugrupowania Hamas.
  Autonomia Palestyńska, właściwie: Palestyńskie Władze Narodowe (arab. السلطة الوطنية الفلسطينية, As-Sulta al-Watanijja al-Filastinijja; hebr. הרשות הפלסטינית, Haraszut HaFalastinit) – tymczasowa struktura administracyjna zarządzająca obszarem Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu.
  Rada Legislacyjna Autonomii Palestyńskiej jest głównym organem władzy ustawodawodawczej na terytoriach Autonomii Palestyńskiej. Pełni rolę parlamentu Do głównych zadań należy: zatwierdzanie budżetu Autonomii, kandydata na premiera i uchwalanie prawa. Pracami Rady Legislacyjnej Autonomii Palestyńskiej kieruje przewodniczący-spiker.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.