• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory parlamentarne na Słowacji w 2012 roku

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Powiat (słow. okres) - druga od końca pod względem wielkości słowacka jednostka administracyjna. Na Słowacji jest 79 powiatów.
  Słowacka Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Partia Demokratyczna (Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, SDKÚ-DS) – słowacka centroprawicowa partia polityczna o profilu chadeckim i konserwatywno-liberalnym. Należy do Europejskiej Partii Ludowej.

  Wybory parlamentarne na Słowacji w 2012 roku odbyły się 10 marca 2012 po upadku centroprawicowego rządu Ivety Radičovej ze Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Partii Demokratycznej. W wyborach zwyciężyło lewicowe ugrupowanie Roberta Fica SMER z wynikiem 44,41%.

  Iveta Radičová (ur. 7 grudnia 1956 w Bratysławie) – słowacka socjolog, polityk, minister pracy w latach 2005–2006, wiceprzewodnicząca SDKÚ-DS, kandydatka w wyborach prezydenckich w 2009, premier Słowacji od 8 lipca 2010 do 4 kwietnia 2012.SMER – sociálna demokracia (pol. „Kierunek – Socjalna Demokracja”) – słowacka lewicowa partia polityczna. Przewodniczącym jest Robert Fico.

  Wyniki wyborów[]

  Wykres[]

  Poniższy wykres pokazuje rozkład głosów na partie w poszczególnych powiatach.

  Volby SR 2012.png

  Zobacz też[]

 • Posłowie Rady Narodowej Republiki Słowackiej VI kadencji
 • Bibliografia[]

  1. Minúta po minúte: Fico už môže vyberať ministrov, čoskoro dostane poverenie (słow.). sme.sk. [dostęp 2012-03-8].
  2. Počet a podiel platných hlasov odovzdaných pre politické strany (słow.). app.statistics.sk. [dostęp 2012-03-18].
  Robert Fico (ur. 15 września 1964 w Topolczanach) – słowacki polityk, premier Słowacji w latach 2006–2010 oraz ponownie od 2012.Posłowie do Rady Narodowej Republiki Słowackiej VI kadencji – posłowie do Rady Narodowej wybrani w przedterminowych wyborach na Słowacji przeprowadzonych 10 marca 2012.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.