• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory parlamentarne na Islandii w 1956 roku

  Przeczytaj także...
  Partia Niepodległości (isl. Sjálfstæðisflokkurinn) – islandzka centroprawicowa partia polityczna. Powstała w 1929 z połączenia Partii Liberalnej i Partii Konserwatywnej. Jest zwolenniczką obecności Islandii w NATO, za to sprzeciwia się wejściu Islandii do Unii Europejskiej.Partia Jedności Ludowej, szerzej znana jako Partia Socjalistyczna (isl. Sameiningarflokkur alþýðu – Sósíalistaflokkurinn) - islandzka partia lewicowa istniejąca w latach 1938-1968. Od 1956 roku wchodziła w skład Związku Ludowego.
  Związek Ludowy (Alþýðubandalagið) - islandzka koalicja wyborcza (1956-1968) i partia polityczna (1968-1998). W roku 1998 weszła w skład Sojuszu.

  Wybory parlamentarne w Islandii odbyły się 24 czerwca 1956. Mimo że wygrała Partia Niepodległości, po wyborach utworzono koalicyjny rząd trzech pozostałych partii. Jego premierem został Hermann Jónasson z Partii Postępu.

  Partia na rzecz Zachowania Narodu (isl. Þjóðvarnarflokkurinn) - islandzka partia polityczna założona 15 marca 1953 przez grupę redaktorów tygodnika "Frjáls Þjóð". W roku 1968 weszła w skład Związku Ludowego.Althing (isl. Alþingi) – zgromadzenie ogólne Islandii, utworzone w 930 roku w Þingvellir (isl. Równina Zgromadzenia), położonym 45 km na wschód od Reykjavíku. Uznawane jest za najstarszy dotychczas istniejący parlament.

  Do Alþingi nie dostała się tym razem antyamerykańska Partia na rzecz Zachowania Narodu. W wyborach tych po raz pierwszy wziął udział Związek Ludowy - koalicja utworzona wokół Partii Socjalistycznej.

  Partia Postępu (isl. Framsóknarflokkurinn) – islandzka partia liberalna oraz agrarna należąca do Międzynarodówki Liberalnej. Obecnym przewodniczącym partii jest Sigmundur Davíð Gunnlaugsson. W wyborach w 2007 Partia Postępu poniosła największą porażkę wyborczą, tracąc najwięcej przedstawicieli w parlamencie w stosunku do poprzednich wyborów. Porażka w wyborach sprawiła, że na stanowisku przewodniczącego zaszła zmiana. Dotychczasowego przewodniczącego Halldóra Asgrimssona zastąpił Sigurósson.

  Wyniki wyborów[]

 • Wynik Związku Ludowego porównany z wynikiem Partii Socjalistycznej w poprzednich wyborach. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.