• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory do Parlamentu Europejskiego w Chorwacji w 2013 roku

  Przeczytaj także...
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Chorwaccy posłowie VII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w pierwszych w historii Chorwacji wyborach przeprowadzonych 14 kwietnia 2013. Mandaty objęli z dniem 1 lipca 2013 w związku z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

  Wybory do Parlamentu Europejskiego VII kadencji w Chorwacji zostały przeprowadzone 14 kwietnia 2013. W ich wyniku zostało wybranych 12 eurodeputowanych. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycyjnej centroprawicy skupionej wokół Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej, która nieznacznie pokonała rządzącą centrolewicę. Były to pierwsze w historii Chorwacji wybory do PE, związane z uzyskaniem pełnego członkostwa w Unii Europejskiej z dniem 1 lipca 2013.

  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (chorw. Hrvatska demokratska zajednica, HDZ) – chorwacka partia polityczna powołana 17 czerwca 1989. W latach 90. reprezentowała nurt niepodległościowy i nacjonalistyczny, stanowiła zaplecze polityczne jej założyciela Franja Tuđmana. Po jego śmierci ewoluowała stopniowo w kierunku ugrupowania centroprawicowego, umiarkowanie konserwatywnego i chadeckiego, popierającego proces akcesji Chorwacji do NATO i Unii Europejskiej. Partia jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Chorwaccy posłowie do Parlamentu Europejskiego VII kadencji
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Potpuni rezultati za izbor članova u Europski parlament iz Republike Hrvatske (chorw.). izbori.hr. [dostęp 2013-04-15].
  2. Żadna z list nie przekroczyła progu 1% głosów.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.