• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, EKR (ang. European Conservatives and Reformists, ECR) – grupa w Parlamencie Europejskim, utworzona po wyborach do PE w 2009 przez partie konserwatywne. Liczy 56 eurodeputowanych z jedenastu państw i jest piątą co do wielkości frakcją w PE. Program EKR bazuje na tzw. Deklaracji Praskiej, głoszącej takie wartości, jak wolność jednostki, poparcie dla wolnego rynku i inne.Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.
  Flaga Unii Europejskiej
  Okręgi wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego

  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji odbyły się w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Decyzją Rady Unii Europejskiej z 14 czerwca 2013 zostały przewidziane na okres od 22 do 25 maja 2014. Były to ósme od 1979 wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego. W ich wyniku zostało wybranych 751 eurodeputowanych, tj. o piętnastu mniej niż w VII kadencji. Nowa kadencja parlamentu rozpoczęła się formalnie 1 lipca 2014.

  Posłowie VII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 4 a 7 czerwca 2009.Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Grecji zostały przeprowadzone 25 maja 2014. Grecy wybrali 21 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła 59,96%.

  W wyborach najwięcej mandatów uzyskały ugrupowania związane z Europejską Partią Ludową – jej przedstawiciel stanął na czele nowej Komisji Europejskiej.

  Spis treści

 • 1 Kandydaci na przewodniczącego Komisji Europejskiej
 • 2 Terminy i szczegółowe wyniki wyborów
 • 3 Podział mandatów
 • 4 Zobacz też
 • 5 Uwagi
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Kandydaci na przewodniczącego Komisji Europejskiej[]

  Traktat lizboński, obowiązujący od 1 grudnia 2009, przewidział dodatkowe uprawnienia dla Parlamentu Europejskiego – w tym wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej. Spośród parunastu partii europejskich wyłonienie swojego kandydata zapowiedziały Europejska Partia Ludowa, Partia Europejskich Socjalistów, Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Europejska Partia Zielonych i Partia Europejskiej Lewicy.

  Wybory do Parlamentu Europejskiego na Łotwie w 2014 roku odbyły się w sobotę 24 maja. Były to trzecie wybory do Parlamentu Europejskiego w tym kraju. W ich wyniku Łotysze wyłonili 8 eurodeputowanych VIII kadencji.Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji na Węgrzech zostały przeprowadzone 25 maja 2014. W ich wyniku wybranych zostało 21 europarlamentarzystów. Uprawnionych do głosowania było 8 041 386 osób. Frekwencja wyniosła 28,97%.

  Europejska Partia Ludowa, posiadająca najliczniejszą frakcję w Parlamencie Europejskim VII kadencji, wybór swojego kandydata przeprowadziła na kongresie 6 i 7 marca 2014 w Dublinie. Do wyborów zarejestrowało się trzech kandydatów: francuski komisarz Michel Barnier, były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker i były premier Łotwy Valdis Dombrovskis, przy czym ostatni z nich ustąpił na rzecz Jeana-Claude'a Junckera. W głosowaniu nominację uzyskał były premier Luksemburga, pokonując większością głosów 382 do 245 francuskiego kontrkandydata.

  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Chorwacji zostały przeprowadzone 25 maja 2014. W ich wyniku zostało wybranych 11 eurodeputowanych. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycyjnej centroprawicy skupionej wokół Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej. Frekwencja wyniosła 25,24%.Partia Europejskiej Lewicy (ang. Party of the European Left) – partia polityczna działająca na poziomie europejskim, grupująca partie i organizacje socjalistyczne i komunistyczne z Unii Europejskiej oraz innych krajów europejskich. Możliwe jest również członkstwo w EPL osób prywatnych oraz innych grup politycznych. EPL została założona w 2004 w celu startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partia powstała 8 maja 2004 w Rzymie.

  Partia Europejskich Socjalistów na kongresie w Rzymie 1 marca 2014 na swojego przedstawiciela wyznaczyła niemieckiego przewodniczącego Europarlamentu Martina Schulza, który był jedynym zarejestrowanym kandydatem w wewnętrznych prawyborach.

  W Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy o nominację ubiegali się oficjalnie fiński komisarz Olli Rehn i były premier Belgii Guy Verhofstadt. Obaj kandydaci doszli do porozumienia, w wyniku którego przedstawicielem liberałów został drugi z nich.

  Swojego kandydata (jako pierwsza) zgłosiła również Partia Europejskiej Lewicy – został nim grecki polityk Aleksis Tsipras. Pretendentami Europejskiej Partii Zielonych do nominacji byli José Bové, Rebecca Harms, Ska Keller i Monica Frassoni, podwójną nominację (zgodnie z parytetem) uzyskali José Bové i Ska Keller. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zrezygnowali z wystawiania wspólnego kandydata, aby „nie legitymizować federalnej wizji europejskiego superpaństwa”.

  Federalistyczna koncepcja integracji na kontynencie europejskim – realizowana w oparciu o założenie, że przyczyną niepowodzeń i wielu konfliktów w Europie (w postaci wojen, konfliktów międzynarodowych/etnicznych/religijnych, problemów gospodarczych), jest istnienie suwerennej władzy na poziomie państwowym. W związku z tym - federaliści żądali ograniczenia niezależności narodowej państw na rzecz organów ponadpaństwowych.Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Hiszpanii zostały przeprowadzone 25 maja 2014. Hiszpanie wybrali 54 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła 43,81%. W wyborach wystartowało 39 podmiotów, spośród których 27 uzyskało poparcie poniżej 1%.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Słowenii zostały przeprowadzone 25 maja 2014. W ich wyniku zostało wybranych 8 eurodeputowanych. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycyjnej centroprawicy.
  Rafał Kazimierz Trzaskowski (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie) – polski politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich, poseł do Parlamentu Europejskiego.
  Partia polityczna na poziomie europejskim (potocznie europartia, europejska partia polityczna) – organizacja powołana w celu realizacji wspólnego programu politycznego, zrzeszająca partie krajowe oraz członków indywidualnych, reprezentowana w przynajmniej kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej. Europartie są uprawnione do prowadzenia kampanii wyborczych w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także do organizowania frakcji w Parlamencie Europejskim. Poprzez spotkania robocze należących do ich organizacji członkowskich głów państw i szefów rządów wpływają na decyzje Rady Europejskiej.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Austrii zostały przeprowadzone 25 maja 2014. Austriacy wybrali 18 eurodeputowanych (w miejsce dotychczasowych 19). Frekwencja wyniosła 45,39%.
  Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2014 roku zaplanowane zostały na 25 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych. Będą to trzecie wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Luksemburgu zostały przeprowadzone 25 maja 2014. W ich wyniku wybranych zostało 6 europarlamentarzystów. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycyjnych chadeków. Układ mandatów pozostał taki sam, jak po poprzednich wyborach.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Niemczech zostały przeprowadzone 25 maja 2014. Niemcy wybrali 96 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła 48,12%.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.