• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Filologia polska, in. polonistyka – filologia, której przedmiotem jest język polski, literatura polska i kultura polska.Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Olsztynie. Główny kampus, miasteczko akademickie znajduje się w dzielnicy Kortowo. Powstał 1 września 1999 roku w wyniku połączenia Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Warmińskiego Instytutu Teologicznego, na mocy Ustawy z dnia 9 lipca 1999 r. o utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Dz. U. Nr 69, poz. 762). Kształci 33 tys. studentów (na wszystkich rodzajach studiów).

  Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie – uczelnia pedagogiczna i humanistyczna, powstała 19 czerwca 1969 jako Wyższa Szkoła Nauczycielska w Olsztynie, 20 sierpnia 1974 przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną (WSP), w 1999 współtworzyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

  Kwadrans Akademicki - pismo WSP w Olsztynie, powstało w 1994 z inicjatywy rektora prof. dr hab. Andrzeja Staniszewskiego i prorektora prof. dr hab. Edwarda Mierzwy. Redaktorem naczelnym był ówczesny mgr Andrzej Korytko. Początkowo wydawano broszurę w formacie A4, z czarno-białą winietą i w objętości 12 stron. W 1998 okładka uzyskała kolor, a objętość zwiększyła się do 20 stron. Redakcja składała się w większości ze studentów Wydziału Humanistycznego. Na łamach poruszano tematykę studencką oraz pracowniczą. Pismo uzyskało kilkakrotnie pozytywne recenzje na łamach lokalnej prasy: Gazety Olsztyńskiej, Dziennika Pojezierza oraz lokalnej telewizji Vectra. Redakcja „Kwadransa” współpracowała z akademickim ogólnopolskim pismem "Forum Akademickie". Pismo w 1997 r. zainicjowało imprezę poetycką "Turniej Jednego Wiersza". Po połączeniu uczelni olsztyńskich i powstaniu Uniwersytetu, pismo przestało wychodzić. W jego miejsce utworzono Wiadomości Uniwersyteckie. Kwadrans Akademicki – ukazywał się od 1995 r. do momentu utworzenia uniwersytetu (jesień 1999).Polskie Radio Olsztyn – regionalna rozgłośnia Polskiego Radia nadająca z Olsztyna. Swym zasięgiem obejmuje całe województwo warmińsko-mazurskiego oraz część pomorskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego .

  Spis treści

 • 1 Rektorzy
 • 2 Historia powstania i rozwój
 • 3 Wydziały i struktura w 1999 roku
 • 4 Absolwenci
 • 5 Studencki ruch artystyczny
 • 6 Studencki ruch naukowy
 • 7 Przypisy
 • 8 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bibliotekoznawstwo, nauka o bibliotekarstwie – zajmuje się teoretycznymi i praktycznymi problemami działania bibliotek, takimi jak katalogowanie książek i czasopism, organizacją oraz zarządzaniem biblioteką w ujęciu historycznym i współczesnym. Bibliotekoznawstwo jest osobną dziedziną naukową w grupie nauk humanistycznych i wraz z bibliografią dało podstawy współczesnemu księgoznawstwu.
  Lidzbark Warmiński (niem. Heilsberg, prus. Lēcbargs) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim. Siedziba władz powiatu oraz wiejskiej gminy Lidzbark Warmiński.
  Władysław Tatarkiewicz (ur. 3 kwietnia 1886 w Warszawie, zm. 4 kwietnia 1980 tamże) – filozof i historyk filozofii, estetyk i etyk, historyk sztuki, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk.
  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Biologia (z gr. βίος (bios) - życie i λόγος (logos) - słowo, nauka) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych.
  Docent (niem. Dozent od łac. doceo – uczę) – stanowisko w szkołach wyższych i instytutach naukowych dla pracowników dydaktycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.