• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyścig samochodowy  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  IndyCar Series (dawniej Indy Racing LeagueIRL) – seria wyścigowa samochodów o otwartym nadwoziu w Stanach Zjednoczonych.Mistrzostwa Świata Konstruktorów, (oryg. World Manufacturers’ Championship) – coroczny cykl wyścigów samochodowych typu Grand Prix, organizowany przez AIACR w latach 1925–1927. Celem Mistrzostw było wyłonienie mistrza w kategorii konstruktorów, tj. konstruktora, który zdobył najmniej punktów w całym sezonie. Wyścigi składające się na Mistrzostwa Świata nazywane były Grandes Épreuves.

  Wyścig samochodowy – określony, z góry ustalonymi przepisami wyścig, w którym biorą udział zawodnicy, ścigający się samochodami wyścigowymi określonego w przepisach typu, po torze wyścigowym. Termin ten obejmuje wszystkie zawody polegające na prowadzeniu pojazdu czterokołowego w przeznaczonym do tego miejscu i jak najszybszym osiągnięciu linii mety.

  Samochodowy Puchar Gordona Bennetta – fundowany przez Gordona Bennetta, milionera i właściciela New York Herald; pierwsze zawody samochodowe o Puchar Gordona Bennetta odbyły się w 1900 roku we Francji.Porsche Supercup (Porsche Mobil 1 Supercup) – międzynarodowy, monomarkowy cykl pucharowy wyścigów samochodowych. Wyścigi te od 1993 r. towarzyszą Grand Prix Formuły 1, a więc są one rozgrywane na tych samych torach i w ramach tej samej imprezy sportowej. Liczba wyścigów w sezonie waha się od dziewięciu do dwunastu startów.

  Pierwszy wyścig samochodowy odbył się 22 lipca 1894 roku na drogach między Paryżem, a Rouen (126 km). Do wyścigu tego zostały zarejestrowane 102 pojazdy, w tym 39 napędzanych na parę, 38 z silnikiem benzynowym, 5 napędzanych elektrycznie, 5 wykorzystujących sprężone powietrze i jeden pojazd z mechanizmem sprężynowym. 15 samochodów osiągnęło linię mety, a zwycięstwo w swoim samochodzie parowym odniósł hrabia Albert Jules de Dion. Za pierwszą serię wyścigową uznaje się Puchar Gordona Bennetta, ponieważ właśnie w nim po raz pierwszy wprowadzono regulacje dotyczące wagi samochodów, napędu, wyposażenia. Grand Prix Francji 1906 było pierwszym wyścigiem złożonym z kilku okrążeń po wyznaczonym zamkniętym torze.

  Formuła wyścigowa – forma wyścigów samochodowych, w których typ używanego samochodu określony jest przez formułę. Pomimo tego, że termin można odnieść do każdej formy sportu motorowego od czasu jego powstania na początku XX w., jest on powszechnie używany do określenia samochodach o otwartym nadwoziu (tzw. open wheel), zbudowanych specjalnie dla wyścigów. Zazwyczaj w nazwie serii występuje słowo "formuła".Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Istnieje bardzo wiele międzynarodowych i narodowych Mistrzostw i serii wyścigowych. Każda z nich wyróżnia się własnymi regulacjami sportowymi i technicznymi.

  Spis treści

 • 1 Formuły wyścigowe
 • 2 Wyścigi samochodów turystycznych
 • 3 Wyścigi samochodów sportowych
 • 4 Wyścigi samochodów jednej marki
 • 5 Wyścigi Stock car
 • 6 Wyścigi górskie
 • 7 Rallycross
 • 8 Karting
 • 9 Wyścigi historyczne
 • 10 Pozostałe kategorie
 • 11 Zobacz też
 • 12 Przypisy
 • Formuły wyścigowe[]

   Osobny artykuł: Formuła wyścigowa.
  Wyścig Formuły 1

  Do Formuł wyścigowych zalicza się różne serie wyścigowe charakteryzujące się głównie jednomiejscowymi samochodami o otwartym nadwoziu. Najbardziej znaną jest Formuła 1. Już przed II wojną światową organizowano wyścigi Grand Prix, w ramach których prowadzono również Mistrzostwa Europy AIACR (1931-1932, 1935-1939) oraz Mistrzostwa Świata Konstruktorów (1925-1927). W Ameryce Północne najwyższą formuła jest IndyCar Series, a wcześniej Champ Car. Istnieje wiele formuły narodowych opierających się na przepisach FIA dla Formuły 3 i Formuły 4.

  Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.British Touring Car Championship (BTCC, Brytyjskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych) – mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez TOCA od 1958 w Wielkiej Brytanii. Jest to najważniejsza i najbardziej znana seria wyścigowa w tym kraju. Początkowo mistrzostwa rozgrywano pod nazwą British Saloon Car Championship, natomiast aktualną wprowadzono w 1987. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie około 10 rund złożonych z trzech wyścigów każda na torach wyścigowych położonych głównie w Anglii.

  Inne formuły wyścigowe określa się mianem Formuł Marki, w których wykorzystywany jest tylko jeden typ pojazdu określony przez producenta. Najczęściej nazwy takich formuły pochodzą do nazwy producenta (Formuła Renault, Formuła BMW, Formuła Ford itd.).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Rallycross - rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze (przeważnie o długości do 1 km), o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. W biegu startuje jednocześnie kilku zawodników. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Szwecji, Norwegii, Polsce, Holandii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.
  World Endurance Championship – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa wyścigów długodystansowych organizowane przez FIA corocznie od 2012. Zastąpiły one serię Intercontinental Le Mans Cup rozgrywaną w latach 2010 – 2011. Podczas pierwszego sezonu odbyło się 8 wyścigów. W skład serii wchodzą wyścigi głównie sześciogodzinne poza wyścigiem 24 godziny Le Mans. Zespoły rywalizują w czterech klasach: LMP1 i LMP2 dla prototypów Le Mans oraz GTE Pro i GTE Am dla samochodów klasy GT
  Tor wyścigowy – zamknięty obiekt, na którym odbywają się m.in. wyścigi samochodowe czy wyścigi motocyklowe. Tor ma zazwyczaj kilka lub więcej zakrętów, jest asfaltowy lub betonowy, a w jego pobliżu umieszczone są trybuny dla kibiców. Niemal każdy tor ma tzw. prostą startową, na której ustawiają się zawodnicy przed startem. Wzdłuż niej znajdują się aleje serwisowe, oddzielone od prostej startowej ścianą, znajdują się tam garaże, a obok nich odbywają się pit-stopy, czyli postoje, podczas których dokonywane jest, np. tankowanie paliwa czy zmiana opon podczas wyścigu.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Global RallyCross Championship (w skrócie GRC) - Seria Rallycrossowa rozgrywana na terenie Stanów Zjednoczonych. Powstała ona w 2011 roku i odrazu odniosła duży sukces komercyjny. Startują w niej samochody kategorii Rallycross SuperCars. Areną zmagań są zwykle asfaltowo-szutrowe tory przygotowane na torach owalnych, stadionach oraz w centrach miast .
  Scandinavian Touring Car Championship w skrócie STCC – seria wyścigów samochodów turystycznych powstała w 2010 roku poprzez połączenie serii Swedish Touring Car Championship i Danish Touring Car Championship.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.