• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wuxi

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Tai Hu (chiń.: 太湖; pinyin: Tài Hú) – jezioro w prowincji Jiangsu we wschodniej części Chińskiej Republiki Ludowej. Jest to trzecie pod względem wielkości jezioro słodkowodne Chin.
  Wielki Budda z Ling Shan (chiń. upr.: 灵山大佛; chiń. trad.: 靈山大佛; pinyin: Líng Shān Dàfó) – kolosalny posąg Buddy Siakjamuniego, znajdujący się na górze Ling Shan w mieście Wuxi w prowincji Jiangsu w Chinach. Jest jednym z najwyższych posągów Buddy i najwyższych pomników na świecie.

  Wuxi (chiń. 无锡; pinyin: Wúxī) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port nad Wielkim Kanałem, w pobliżu jeziora Tai Hu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 243 036. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 334 222 mieszkańców. Ośrodek kultury, szkolnictwa wyższego, przemysłu włókienniczego, maszynowego, odzieżowego, spożywczego i wysokich technologii oraz wyrobu figurek z gliny; uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy. Miasto posiada własny port lotniczy.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Gimhae (kor. 김해시) - miasto w południowej części Korei Południowej, w prowincji Gyeongsang Południowy. Około 439,7 tys. mieszkańców.

  W Wuxi znajduje się olbrzymi posąg Buddy, jeden z najwyższych pomników na świecie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto początkowo nazywało się Youxi (有錫), co znaczy dosłownie „tam jest cyna”. Rezerwy cyny wyczerpały się jednak w epoce Han i od tamtej pory miasto nosi nazwę Wuxi (无锡), co oznacza dosłownie „tam nie ma cyny”.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Polska Polska: Zielona Góra
 • Portugalia Portugalia: Cascais
 • Japonia Japonia: Akashi, Sagamihara
 • Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone: Chattanooga, Davis, Alameda
 • Nowa Zelandia Nowa Zelandia: Hamilton
 • Kanada Kanada: Scarborough
 • Niemcy Niemcy: Bocholt
 • Korea Południowa Korea Południowa: Gimhae, Daejeon
 • Dania Dania: Ballerup, Egedal, Frederikssund
 • Brazylia Brazylia: Belo Horizonte
 • Słowenia Słowenia: Novo Mesto
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wuxi (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-12-23].
  2. China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-12-23].
  3. Wuxi, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-12-23].
  4. Journey into China. Washington: National Geographic Society, 1982, s. 228. ISBN 978-0870444371.
  Akashi (jap. 明石市, Akashi-shi) - miasto portowe w Japonii, na wyspie Honsiu, w prefekturze Hyōgo. W 2008 miasto to na powierzchni 49,22 km² zamieszkiwało 292 659 osób.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Hamilton (maor. Kirikiriroa), miasto w Nowej Zelandii, położone na Wyspie Północnej, nad rzeką Waikato. Ok. 100 tys. mieszkańców (czwarte co do wielkości miasto w tym kraju).
  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
  Daejeon (kor. 대전광역시) – miasto na prawach metropolii w Korei Południowej, położone 167,3 km od Seulu, 294 km od Busanu oraz 169 km od Gwangju. Jest piątym co do wielkości miastem Republiki Korei.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Chattanooga – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Tennessee. Leży nad rzeką Tennessee, niedaleko granicy ze stanem Georgia.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.