• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wulkanologia

  Przeczytaj także...
  Geologia (gr. gḗ ‘Ziemia’, lógos ‘słowo’, ‘nauka’) – jedna z nauk o Ziemi, zajmuje się budową, własnościami i historią Ziemi oraz procesami zachodzącymi w jej wnętrzu i na jej powierzchni, dzięki którym ulega ona przeobrażeniom. W szerszym znaczeniu geologia dotyczy również innych planet skalistych.Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.
  Maurice Krafft (ur. 25 marca 1946 w Miluzie, zm. 3 czerwca 1991 w Japonii) – francuski wulkanolog, wraz z żoną Katią udokumentowali wiele erupcji wulkanicznych.
  Erupcja wulkanu

  Wulkanologia jest działem geologii zajmującym się badaniami wulkanów, ich budową, kształtem, rozmieszczeniem na kuli ziemskiej, powstawaniem, a także badaniem materiału pochodzenia wulkanicznego.

  Osoba zajmująca się badaniem wulkanów nazywa się wulkanologiem. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Wielu wulkanologów w czasie badań ginie podczas erupcji wulkanu, którą nie zawsze da się przewidzieć. Znanymi wulkanologami którzy zginęli 3 czerwca 1991 w Japonii wskutek nagłego wybuchu wulkanu, byli Katia Krafft i Maurice Krafft.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.