• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wu Mingqian

  Przeczytaj także...
  Smederevska Palanka (serb. Смедеревска Паланка) – miasto oraz gmina w Serbii, położone ok. 60 km na południe od Belgradu. W roku 2002 liczba mieszkańców wynosiła 25 300 (miasto) i 56 000 (gmina).Turnieje międzystrefowe FIDE stanowiły drugi etap (pomiędzy turniejami strefowymi a turniejem lub meczami pretendentów) eliminacji, których celem było wyłonienie przeciwnika dla mistrza i mistrzyni świata w szachach.
  Żeleznowodsk (ros. Железноводск) – miasto w Rosji w Kraju Stawropolskim, w pobliżu miasta Piatigorsk. Zostało założone w roku 1842. Jest położone na południu Stawropolskiego wzniesienia, w podgórzach Większego Kaukazu, na południowym, południowo-zachodnim i częściowo wschodnim zboczu góry Żelaznej, w dolinie rzeczek Dżejmuk i Kuczuk. W mieście znajduje się uzdrowisko wchodzące w grupę uzdrowisk Kaukaskich Mineralnych Wód. W 2003 roku miasto dostało tytuł "Najlepsze miasto Rosji" wśród małych miast.

  Wu Mingqian (chiń. 吴敏茜; ur. 8 stycznia 1961) – chińska szachistka, arcymistrzyni od 1985 roku.

  Kariera szachowa[ | edytuj kod]

  W latach 80. XX wieku należała do grona najlepszych chińskich szachistek, czterokrotnie (pomiędzy 1980 a 1986) reprezentując swój kraj na szachowych olimpiadach. Największy indywidualny sukces odniosła w roku 1985, zajmując II miejsce (za Martą Lityńską) w turnieju międzystrefowym w Żełeznowodsku. Dzięki temu rezultatowi otrzymała (jako druga chińska szachistka, po Liu Shilan) tytuł arcymistrzyni oraz wystąpiła w roku 1986 w turnieju pretendentek w Malmö. W turnieju tym nie odegrała żadnej roli, zdecydowanie zajmując ostatnie VIII miejsce. Po raz drugi w turnieju międzystrefowym wystąpiła w roku 1987, zajmując w Smederevskiej Palance odległe XII miejsce.

  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.

  Najwyższy ranking w karierze osiągnęła 1 stycznia 1987 r., z wynikiem 2215 punktów dzieliła wówczas 103-110. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 3. miejsce wśród chińskich szachistek. Od 1991 r. nie występuje w turniejach klasyfikowanych przez Międzynarodową Federację Szachową.

  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • ChessBase Megabase 2008
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wu Mingqian – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Wu Mingqian – profil na stronie FIDE (ang.)
 • Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marta Lityńska, ukr. Марта Літинська, z domu Szul, ukr. Шуль (ur. 25 marca 1949 we Lwowie) – ukraińska szachistka, arcymistrzyni od 1976 roku.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Turnieje pretendentów FIDE stanowiły trzeci i najwyższy szczebel eliminacji (po turniejach strefowych i międzystrefowych) wyłaniających przeciwnika dla mistrza i mistrzyni świata w szachach. Projekt turniejów pretendentów powstał na Kongresie FIDE w Winterthur w roku 1946.
  Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) – utworzona 20 lipca 1924 roku w Paryżu organizacja międzynarodowa zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną). Od roku 1995 na czele FIDE stoi Kirsan Ilumżynow, prezydent rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.
  ChessBase – przedsiębiorstwo informatyczne, założone w 1986 r. przez Frederica Friedela i Matthiasa Wüllenwebera, mające swoją siedzibę w Hamburgu. Zajmuje się tworzeniem i sprzedażą szachowego oprogramowania, pracującego w środowisku Windows, jak również prowadzi (w trzech językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim) internetową stronę z najnowszymi informacjami ze świata szachowego oraz zarządza serwerem Playchess.com, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc do gry w szachy poprzez Internet.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.781 sek.