• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wu-Tang Clan

  Przeczytaj także...
  Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.8 Diagrams – piąty studyjny album amerykańskiej grupy Wu-Tang Clan, wydany 11 grudnia 2007 roku nakładem SRC Records.
  Wu-Tang Forever – drugi album w dorobku zespołu Wu-Tang Clan. Został wydany w 1997 roku nakładem wytwórni Loud. Jest to album dwupłytowy.

  Wu-Tang Clan – grupa wykonująca muzykę hip-hop wywodząca się ze Staten Island, dzielnicy Nowego Jorku.

  Życiorys[]

  Grupa składa się z dziewięciu MC (obecnie z ośmiu, w wyniku śmierci Ol’ Dirty Bastarda w 2004), z których każdy wydał własne albumy. Grupa zapoczątkowała powstanie wielu innych grup.

  Styl grupy wciąż podlega ewolucji, a solowe albumy różnią się pomiędzy sobą stylem i treścią, mimo tego jednak grupa jest dobrze znana z surrealistycznych rytmów, agresywnych treści wypełnionych metaforami, nawiązywaniem do życia w Nowym Jorku oraz aluzji do chińskiego folkloru i filmów kung-fu.

  ODB, właściwie Russell Tyrone Jones (ur. 15 listopada 1968, zm. 13 listopada 2004) – amerykański raper, były członek grupy Wu-Tang Clan. Znany ze swojego specyficznego stylu oraz problemów z prawem.Enter the Wu-Tang (36 Chambers) – debiutancki album amerykańskiej grupy hip-hopowej Wu-Tang Clan wydany 9 listopada 1993 roku nakładem wytwórni Loud Records i dystrybuowany przez MCA Records. Sesja nagraniowa miała miejsce w latach od 1992 do 1993 w Firehouse Studio w Nowym Jorku, a mastering odbył się w studiu The Hit Factory. Tytuł płyty pochodzi z filmu akcji 36 komnata Shaolin (1978). Lider grupy, RZA znany również jako Prince Rakeem wyprodukował album w całości opierając się na "ciężkich" beatach, soulowych samplach oraz dźwiękach i dialogach z filmów akcji.

  19 lipca 2007 roku Wu-Tang Clan wystąpił po raz pierwszy w Polsce w warszawskim klubie Stodoła.

  Dyskografia[]

   Osobny artykuł: Dyskografia Wu-Tang Clan.
 • Enter the Wu-Tang (36 Chambers) (1993)
 • Wu-Tang Forever (1997)
 • The W (2000)
 • Iron Flag (2001)
 • 8 Diagrams (2007)
 • A Better Tomorrow (2014)
 • Once Upon a Time in Shaolin (2015)
 • Przypisy

  1. Wu-Tang Clan Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-06-19].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Wu-Tang (ang.)
 • Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Master of Ceremony (MC, z ang. mistrz ceremonii) – w muzyce rap, reggae i pokrewnych, raper zabawiający publiczność rymowaną improwizacją, często na zaproponowane przez nią tematy.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Kung-fu (z jęz. chiń. 功夫, Gōngfu) – w języku chińskim oznacza osiągnięcie wysokiego poziomu umiejętności w jakiejś dziedzinie. Natomiast zbiorowym określeniem wszystkich odmian chińskiej sztuki walki jest wushu. Za pośrednictwem środków masowego przekazu doszło do pewnego zniekształcenia, polegającego na odejściu od pierwowzoru językowego i upowszechnienia w większości krajów świata zwrotu kung fu właśnie na oznaczenie chińskich sztuk walki. Nie wiadomo kto pierwszy określił chińskie sztuki walki jako kung fu; takie jednak określenie przyjęło się w większości krajów i stało się normą językową, także w Polsce.
  Metafora (gr. μεταφορά), inaczej przenośnia – językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. "od ust sobie odejmę", "podzielę się z wami wiadomością" lub "złote serce".
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  A Better Tomorrow – szósty i jednocześnie ostatni studyjny album amerykańskiej grupy hip-hopowej Wu-Tang Clan, wydany 6 grudnia 2014 roku nakładem wytwórni Warner Bros. Records.
  Dyskografia zespołu Wu-Tang Clan, hip-hopowej grupy powstałej w 1992 roku w Nowym Jorku na Staten Island, obejmuje pięć albumów studyjnych, siedemnaście singli, dwadzieścia dwie kompilacje, jeden album koncertowy, dwa wydawnictwa DVD o powstaniu grupy i jeden album demo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.