• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wu-Tang Clan

  Przeczytaj także...
  8 Diagrams – piąty studyjny album amerykańskiej grupy Wu-Tang Clan, wydany 11 grudnia 2007 roku nakładem SRC Records.Wu-Tang Forever – drugi album w dorobku zespołu Wu-Tang Clan. Został wydany w 1997 roku nakładem wytwórni Loud. Jest to album dwupłytowy.
  Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.

  Wu-Tang Clan – grupa wykonująca muzykę hip-hop wywodząca się ze Staten Island, dzielnicy Nowego Jorku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Grupa składa się z dziesięciu MC (obecnie z dziewięciu, w wyniku śmierci Ol’ Dirty Bastarda w 2004), z których każdy wydał własne albumy. Grupa zapoczątkowała powstanie wielu innych grup.

  ODB, właściwie Russell Tyrone Jones (ur. 15 listopada 1968, zm. 13 listopada 2004) – amerykański raper, były członek grupy Wu-Tang Clan. Znany ze swojego specyficznego stylu oraz problemów z prawem.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Styl grupy wciąż podlega ewolucji, a solowe albumy różnią się pomiędzy sobą stylem i treścią, mimo tego jednak grupa jest dobrze znana z surrealistycznych rytmów, agresywnych treści wypełnionych metaforami, nawiązywaniem do życia w Nowym Jorku oraz aluzji do chińskiego folkloru i filmów kung-fu.

  Enter the Wu-Tang (36 Chambers) – debiutancki album amerykańskiej grupy hip-hopowej Wu-Tang Clan wydany 9 listopada 1993 roku nakładem wytwórni Loud Records i dystrybuowany przez MCA Records. Sesja nagraniowa miała miejsce w latach od 1992 do 1993 w Firehouse Studio w Nowym Jorku, a mastering odbył się w studiu The Hit Factory. Tytuł płyty pochodzi z filmu akcji 36 komnata Shaolin (1978). Lider grupy, RZA znany również jako Prince Rakeem wyprodukował album w całości opierając się na "ciężkich" beatach, soulowych samplach oraz dźwiękach i dialogach z filmów akcji.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  19 lipca 2007 roku Wu-Tang Clan wystąpił po raz pierwszy w Polsce w warszawskim klubie Stodoła.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Dyskografia Wu-Tang Clan.
 • Enter the Wu-Tang (36 Chambers) (1993)
 • Wu-Tang Forever (1997)
 • The W (2000)
 • Iron Flag (2001)
 • 8 Diagrams (2007)
 • A Better Tomorrow (2014)
 • Once Upon a Time in Shaolin (2015)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wu-Tang Clan Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-06-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Wu-Tang (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Master of Ceremony (MC, z ang. mistrz ceremonii) – w muzyce rap, reggae i pokrewnych, raper zabawiający publiczność rymowaną improwizacją, często na zaproponowane przez nią tematy.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Kung-fu (z jęz. chiń. 功夫, Gōngfu) – w języku chińskim oznacza osiągnięcie wysokiego poziomu umiejętności w jakiejś dziedzinie. Natomiast zbiorowym określeniem wszystkich odmian chińskiej sztuki walki jest wushu. Za pośrednictwem środków masowego przekazu doszło do pewnego zniekształcenia, polegającego na odejściu od pierwowzoru językowego i upowszechnienia w większości krajów świata zwrotu kung fu właśnie na oznaczenie chińskich sztuk walki. Nie wiadomo kto pierwszy określił chińskie sztuki walki jako kung fu; takie jednak określenie przyjęło się w większości krajów i stało się normą językową, także w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.687 sek.