• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

  Przeczytaj także...
  Samogłoska przymknięta tylna niezaokrąglona to typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w międzynarodowym alfabecie fonetycznym, to ɯ (odwrócone m).Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem (tur. Muhteşem Yüzyıl: Kösem, /muhteˈʃɛm ˈjyzjɯl cøˈsem/) – turecki serial telewizyjny, będący kontynuacją Wspaniałego stulecia. Scenariusz napisali Yılmaz Şahin i Nüket Bıçakçı. Fabuła opowiada o życiu Kösem, niewolnicy, która została porwana i wysłana do haremu Ahmeda I, by wkrótce zostać jedną z najpotężniejszych kobiet w Imperium Osmańskim.

  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

  Zdjęcia do pierwszego odcinka zostały nakręcone na greckiej wyspie Chios. Pierwszy pokaz odbył się w Cannes, na dorocznym festiwalu MIPCOM(ang.), około miesiąc przed oficjalną premierą na Star TV.

  W Polsce serial jest emitowany w TVP1 od 25 kwietnia 2016.

  Kösem (ok. 1589 – 3 września 1651) - niewolnica greckiego pochodzenia, żona sułtana Ahmeda I. Matka sułtanów Murada IV i Ibrahima I.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Obsada[]

  Spis serii[]

  Uwagi[]

  1. Anastasia Tsilimpiou wcieliła się w rolę sułtanki Kösem w odcinkach 1-6 (w Polsce w odcinkach 1-16).
  2. Beren Saat kreowała rolę sułtanki Kösem w odcinkach 7-30 (w Polsce w odcinkach 17-84).
  3. Nurgül Yeşilçay zagra sułtankę Kösem w sezonie 2.
  4. W Polsce oryginalny odcinek jest dzielony na trzy części. Każda z nich liczona jest jako osobny odcinek, w związku z czym numeracja polska nie pokrywa się z numeracją turecką. W Turcji odcinki Wspaniałego stulecia: Sułtanki Kösem trwają od 120 do 150 minut, a w Polsce ok. 45 minut.
  5. Premierową emisję pierwszej serii przerwano 10 czerwca 2016 na okres wakacyjny, lecz na życzenie widzów została wznowiona 16 czerwca 2016.
  6. TVP zakupiła 84 podzielone odcinki http://www.tvp.pl/prasa/programTVP1/p0928_T1D.txt

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem na oficjalnej stronie producenta
 • Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem na oficjalnej stronie nadawcy
 • Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem w bazie filmweb.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Chios (gr. Χίος, łac. Chius) - wyspa w Grecji na Morzu Egejskim, położona w Azji (na azjatyckim szelfie kontynentalnym) u wybrzeży Turcji. Ważny ośrodek turystyczny.Cannes (prowansalski Canas) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Samogłoska przymknięta tylna zaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to u (zwykła litera u).
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Samogłoska półprzymknięta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to e (zwykłe e).
  Wspaniałe stulecie – turecka opera mydlana o tematyce historycznej, kanału Show TV, produkowana od 2011. Od 2012 produkcję serialu przejęła stacja Star TV.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.