• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii

  Przeczytaj także...
  Karl-Heinz Lambertz (ur. 4 czerwca 1952 w Schoppen) – belgijski polityk i nauczyciel akademicki, od 1999 minister-prezydent wspólnoty niemieckojęzycznej Belgii (DG).Belgia jest państwem federalnym, a jej podział administracyjny odzwierciedla złożoną strukturę etniczną, językową i kulturową tego kraju.
  ProDG (niem. Pro Deutschsprachige Gemeinschaft) – belgijska regionalna i chadecka partia polityczna, działająca we wspólnocie niemieckojęzycznej (niem. Deutschsprachige Gemeinschaft).
  Flaga Wspólnoty niemieckojęzycznej w Belgii
  Wspólnoty Belgii – Wspólnota niemieckojęzyczna zaznaczona kolorem niebieskim
  Siedziba wspólnoty w Eupen

  Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii (niem. Deutschsprachige Gemeinschaft Belgiens, w skrócie DG) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii.

  Rzesza (niem. Reich) – historyczne określenie państwa niemieckiego. Stosowane dla podkreślenia jedności autonomicznych niemieckich regionów lub państw regionalnych.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Obejmuje teren tzw. Wschodnich Kantonów, położonych przy granicy z Niemcami – 854 km², liczący około 75 000 mieszkańców, z których prawie 100% porozumiewa się w języku niemieckim.

  Wschodnie Kantony były do 1920 częścią Rzeszy Niemieckiej (Nadrenii), ale zostały anektowane przez Belgię na mocy traktatu wersalskiego (ostatecznie w 1925 roku). Wkrótce Belgia rozpoczęła tajne negocjacje z Republiką Weimarską, w celu odkupienia przez Niemców tych terenów - 200 milionów marek w złocie miało poprawić sytuację budżetową w Brukseli. Pomysł ten nie doczekał się realizacji z powodu zdecydowanego sprzeciwu Francji.

  Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, działająca na terenie Walonii. Przewodniczy jej Elio Di Rupo, były waloński premier, a od 2011 premier na szczeblu federalnym.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Po dojściu Hitlera do władzy również wśród belgijskich Niemców zaczęła zdobywać popularność ideologia nazistowska, a także coraz silniejsze były głosy powrotu do Ojczyzny. W czasie II wojny światowej, w latach 1940–1945, tereny te ponownie znajdowały się w granicach Niemiec, zbrojnie zajęte przez Wehrmacht, lecz po wojnie pozostały przy Belgii. Nienaruszalność granic potwierdził niemiecko-belgijski traktat z 1956 roku.

  Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.Nadrenia (niem. Rheinland) – kraina historyczna w zachodniej części Niemiec; obecnie w granicach krajów związkowych Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia.

  Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii wchodzi w skład francuskojęzycznej Walonii. Pojawiają się plany przyznania jej szerszej autonomii, w rezultacie czego stałaby się czwartym regionem kraju. Od 1984 reprezentowany jest przez odrębną administrację z ministrem-prezydentem na czele.

  Büllingen (fr. Bullange) – jedno z największych miast Wspólnoty niemieckojęzycznej Belgii w belgijskiej prowincji Liège.Partia na rzecz Wolności i Postępu (niem. Partei für Freiheit und Fortschritt, PFF) – belgijska partia polityczna, działająca we wspólnocie niemieckojęzycznej.

  Ministrowie-prezydenci wspólnoty[]

 • 1984–1986: Bruno Fagnoul (PFF)
 • 1986–1999: Joseph Maraite (CSP)
 • 1999–2014: Karl-Heinz Lambertz (SP)
 • od 2014: Oliver Paasch (ProDG)
 • Miejscowości w obrębie wspólnoty niemieckojęzycznej Belgii[]

 • Amel
 • Büllingen
 • Burg-Reuland
 • Bütgenbach
 • Eupen – stolica Wspólnoty
 • Kelmis
 • Lontzen
 • Raeren
 • Sankt Vith
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Wspólnoty (niem.)
 • Traktat wersalski – główny układ pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Został ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Eupen – miasto w Belgii, w prowincji Liège nad rzeką Vesdre, w dorzeczu Mozy. Miasto położone jest 15 kilometrów od granicy z Niemcami w Akwizgranie i Holandią w Maastricht i rezerwatu "Hohes Venn" w Ardenach oraz około 30 km od stolicy prowincji - Liège.
  Partia Chrześcijańsko-Społeczna (niem. Christlich Soziale Partei, CSP) – belgijska chadecka partia polityczna, działająca we wspólnocie niemieckojęzycznej.
  Oliver Paasch (ur. 21 października 1971 w Malmedy) – belgijski polityk i prawnik reprezentujący wspólnotę niemieckojęzyczną, inicjator i w latach 2008–2013 przewodniczący partii ProDG, od 2014 minister-prezydent wspólnoty niemieckojęzycznej Belgii (DG).
  Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – niemiecki polityk, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy (niem. Führer und Reichskanzler) od 1 sierpnia 1934 (łącząc stanowiska prezydenta i kanclerza Rzeszy), przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), Człowiek Roku 1938 według tygodnika „Time”, ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem – od niemieckiej nazwy partii (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.