• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wspólnota francuska Belgii

  Przeczytaj także...
  Belgia jest państwem federalnym, a jej podział administracyjny odzwierciedla złożoną strukturę etniczną, językową i kulturową tego kraju.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Rudy W.G. Demotte (ur. 3 czerwca 1963 w Ronse) – belgijski i waloński polityk, były minister na szczeblu krajowym, od 2007 premier Walonii, od 2008 również minister-prezydent wspólnoty francuskiej Belgii.
  Wspólnoty Belgii – Wspólnota francuska zaznaczona kolorem czerwonym

  Wspólnota francuska Belgii (fr. Communauté française de Belgique, niderl. Franse Gemeenschap van België) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii. Jest to instytucja, która zajmować się ma rozwojem języka francuskiego w kraju. Działa zatem na polu kultury, oświaty, nauki czy współpracy międzynarodowej. Swym zasięgiem obejmuje większą część Walonii (z wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniejszość niemiecką) oraz Region Stołeczny Brukseli.

  Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, działająca na terenie Walonii. Przewodniczy jej Elio Di Rupo, były waloński premier, a od 2011 premier na szczeblu federalnym.Partia Reformatorsko-Liberalna (fr. Parti réformateur libéral, PRL) – belgijska francuskojęzyczna partia polityczna działająca na terenie Regionu Walońskiego.

  W odniesieniu do Wspólnoty francuskiej używa się także nazw: Wspólnota Walonia-Bruksela (Communauté Wallonie-Bruxelles) lub Wspólnota francuska Walonia-Bruksela (Communauté française Wallonie-Bruxelles), żadna z nich nie pojawia się w konstytucji belgijskiej.

  Oficjalnym symbolem wspólnoty francuskiej jest żółta flaga z czerwonym kogutem, której autorem jest malarz Pierre Paulus. Święto Wspólnoty francuskiej obchodzone jest 27 września w rocznicę wyparcia wojsk holenderskich z Brukseli podczas rewolucji belgijskiej w 1830.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii (niem. Deutschsprachige Gemeinschaft Belgiens, w skrócie DG) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii.

  Ministrowie-prezydenci wspólnoty[]

 • 1981–1985: Philippe Moureaux (PS)
 • 1985–1988: Philippe Monfils (PRL)
 • 1988–1988: Philippe Moureaux (PS)
 • 1988–1992: Valmy Feaux (PS)
 • 1992–1993: Bernard Anselme (PS)
 • 1993–1999: Laurette Onkelinx (PS)
 • 1999–2004: Hervé Hasquin (PRL)
 • 2004–2008: Marie Arena (PS)
 • od 2008: Rudy Demotte
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Wspólnoty. [dostęp 1 sierpnia 2009].
 • Médiathèque de la Communauté française de Belgique. [dostęp 1 sierpnia 2009].
 • Laurette A.J. Onkelinx (ur. 2 października 1958 w Seraing) – belgijska i walońska polityk i prawnik, w latach 1993–1999 minister-prezydent wspólnoty francuskiej, wieloletnia wicepremier i minister na szczeblu krajowym.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Bernard Anselme (ur. 3 listopada 1945 w Mouscron) – belgijski i waloński polityk Partii Socjalistycznej szósty Premier Regionu Walońskiego.
  Philippe Monfils (ur. 4 stycznia 1939 w Liège) – belgijski i waloński polityk oraz prawnik, poseł krajowy, senator, minister-prezydent wspólnoty francuskiej, eurodeputowany IV kadencji.
  Rewolucja belgijska wybuchła 26 sierpnia 1830 roku w Królestwie Zjednoczonych Niderlandów. Rewolucja była wywołana w celu obrony swobód obywatelskich oraz oddzielenia Belgii od Holandii.
  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.
  Marie Arena (ur. 17 grudnia 1966 w Mons) – belgijska i walońska polityk, w latach 2004–2008 minister-prezydent wspólnoty francuskiej, od 2008 do 2009 minister na szczeblu krajowym.
  Region Stołeczny Brukseli (fr. Région Bruxelles-Capitale, niderl. Brussels Hoofdstedelijk Gewest) - jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii, obejmujący 19 wysoce zurbanizowanych gmin - miasto Bruksela oraz jego zespół miejski. Według stanu na dzień 1 stycznia 2006 zamieszkiwało go 1 018 029 osób na powierzchni 161,382 km², co dało gęstość zaludnienia 6287 mieszkańców na km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.