Wrzeszcz Dolny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Wrzeszcza Dolnego
Fontanna na Placu Wybickiego
Kamienica na rogu ul. Wajdeloty i ul. Grażyny
Wierzba biała nad Strzyżą.

Wrzeszcz Dolnydzielnica Gdańska położona w północno-środkowej części miasta nad Strzyżą. Jest to północno-wschodnia część Wrzeszcza.

Aniołki (niem. Aller Gottes Engeln, Gottes Engeln, Aller Engel) – osiedle administracyjne Gdańska położone na północ od dzielnicy Śródmieście.Gdańsk Nowe Szkoty – przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej (funkcjonujący od 1951 roku) leżący wzdłuż granicy dzielnic Młyniska i Wrzeszcz (zawieszony od 25 czerwca 2005), tuż obok czynnego przystanku Gdańsk Politechnika.

Dzielnica była miejscem narodzin i młodości noblisty Güntera Grassa, znalazła ona miejsce w jego twórczości, m.in. w książce Blaszany bębenek.

Terytorium[ | edytuj kod]

Dzielnica położona jest w północno-środkowej części Gdańska. Geograficznie jest umiejscowiona na Pobrzeżu Kaszubskim. Przez dzielnicę przepływają: Strzyża tworząc Staw Browarny oraz jej dopływ Potok Królewski.

Gdańsk Wrzeszcz – stacja kolejowa w dzielnicy Wrzeszcz w Gdańsku, w województwie pomorskim, w Polsce na wysokości ok. 17 m n.p.m..Zaspa-Młyniec – mieszkaniowa osiedle Gdańska, położone pomiędzy Wrzeszczem, Przymorzem Małym i Strzyżą. Zaspa-Młyniec graniczy również z drugą częścią Zaspy – Rozstajami. Młyniec to osiedle mieszkaniowa wybudowane w latach 70. XX w., na terenach byłego lotniska Gdańsk-Wrzeszcz. To tutaj w latach osiemdziesiątych mieszkał wraz z liczną rodziną Lech Wałęsa.

Sąsiednie dzielnice[ | edytuj kod]

 • od północy: Zaspa-Rozstaje, Brzeźno
 • od wschodu: Letnica, Młyniska
 • od południa: Aniołki
 • od zachodu: Wrzeszcz Górny, Zaspa-Młyniec
 • Granice[ | edytuj kod]

  Według statutu dzielnicy granicę stanowią tory kolejowe od wiaduktu nad ulicą Uczniowską (stadion) do przystanków SKM Nowe Szkoty i Politechnika, następnie torami na północny zachód do ogródków działkowych za ulicą Kościuszki, ulicą Hynka do Alei Rzeczypospolitej i dalej do ulicy Chrobrego. Ulicą Chrobrego (z tą ulicą) na północ, do skrzyżowania z Aleją Hallera, a następnie ogródkami działkowymi przy ul. Uczniowskiej do stadionu.

  Linia kolejowa nr 202 – to linia kolejowa łącząca Gdańsk ze Stargardem Szczecińskim przez Gdynię, Lębork, Słupsk, Koszalin, Białogard, Świdwin i Łobez. Położona w granicach dwóch województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz na obszarze Oddziałów Regionalnych PKP PLK: w Gdańsku i Szczecinie.Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku obejmuje swym obszarem działania województwo pomorskie. Ma specjalistyczny charakter i kontynuuje tradycje przedwojennych bibliotek dla nauczycieli, powstałych po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Służy przede wszystkim potrzebom kształcących się nauczycieli, studentów przygotowujących się do wykonywania zawodu nauczyciela, ale jest otwarta dla wszystkich chętnych do korzystania z jej zbiorów. Biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia różne rodzaje zbiorów. Szczegółowe informacje o jej zasobach znajdują się w katalogach komputerowych. Czytelnik do dyspozycji ma cztery bazy informacji o zbiorach, obejmujące: książki, artykuły z czasopism, zbiory multimedialne, zbiory muzealne dotyczące historii oświaty pomorskiej. Biblioteka prowadzi działalność edukacyjną. W każdym roku szkolnym przygotowywana jest w bibliotece oferta edukacyjna skierowana do szkół, znajdujących się na terenie działania instytucji. Obejmuje ona warsztaty dla nauczycieli, lekcje biblioteczne, lekcje muzealne, lekcje regionalne, zajęcia z edukacji filmowej, zajęcia z zakresu promocji czytelnictwa. Co najmniej raz w roku organizowane są sesje metodyczne dla nauczycieli. Co roku w ramach Tygodnia Bibliotek prowadzone są różnego rodzaju działania popularyzujące czytelnictwo. Od 10 lat organizowane są imprezy popularyzujące wiedzę w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Jednostka macierzysta i filie prowadzą szeroką działalność kulturalną i oświatową, organizują różnego rodzaju spotkania, konkursy, koncerty. Stałym elementem są wystawy (ekspozycje stale i okolicznościowe). Biblioteka wydaje własne czasopismo „Exempli Gratia" (ISSN 1897-5348) o charakterze bibliotekarskim i oświatowym. PBW w Gdańsku jest jedną z instytucji tworzących zasoby Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

  Podział historyczny[ | edytuj kod]

 • Kolonia – obszar we wschodniej części dzielnicy, graniczący z osiedlami administracyjnymi Letnica i Młyniska. Dawne osiedle pracownicze zbudowane na początku XX wieku.
 • Kuźniczki – zachodnia część dzielnicy położona nad linią kolejową do Gdyni, skupiona przy dawnym browarze we Wrzeszczu. Dawniej biegła tędy nieistniejąca ulica Labesweg.
 • Nowe Szkoty – obszar w południowo-wschodniej części dzielnicy, u styku granic z dzielnicą Wrzeszcz Górny i osiedlem Aniołki.
 • Polenhof – nazwa z czasów Wolnego Miasta Gdańsk odnosząca się do obszaru pomiędzy ulicami: Chrobrego, Kościuszki i Al. Legionów. Był to kwartał zdominowany przez ludność polską.
 • Ważne ulice[ | edytuj kod]

 • Al. gen. J. Hallera
 • Al. Legionów
 • ul. T. Kościuszki
 • ul. A. Mickiewicza
 • ul. Wajdeloty
 • ul. Nad Stawem i J. Lelewela
 • Wrzeszcz – część miasta Gdańska, znajdująca się na północ od Śródmieścia, nad strugą Strzyżą. Od 2010 roku jej terytorium jest podzielone pomiędzy dwie dzielnice: Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny.Wolne Miasto Gdańsk (niem. Freie Stadt Danzig) – istniejące w okresie międzywojennym autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Jego utworzenie było wynikiem przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Powstanie Wolnego Miasta Gdańska było kompromisem, który nie zadowolił Polaków, ani Niemców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia pw. Świętego Krzyża w Gdańsku – parafia rzymskokatolicka, usytuowana w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz Dolny, przy ul. Adama Mickiewicza.
  Nowe Szkoty (dawniej: Szotland Nowy, kaszb. Nowi Szotland, niem. Neuschottland, Neu Shottland) – osiedle w Gdańsku-Wrzeszczu, na terenie dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
  Tramwaje w Gdańsku – system komunikacji tramwajowej w Gdańsku obsługiwany przez Zakład Komunikacji Miejskiej na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.
  Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.
  Cmentarz na Zaspie, "Cmentarz Ofiar Hitleryzmu" – cmentarz położony w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz Dolny przy ul. Bolesława Chrobrego 88, na skraju osiedla mieszkaniowego Zaspa-Rozstaje. Założenie cmentarne ma kształt nieregularnego czworoboku o powierzchni 3,3 hektara.
  Pomniki przyrody w Gdańsku – stanowią ważny element krajobrazu Gdańska, podkreślają ekologiczny charakter miasta o dużej powierzchni terenów zielonych, dają schronienie dla licznych organizmów i są atrakcją turystyczną.
  Zaspa-Rozstaje – osiedle mieszkalne Gdańska, położone na zachód od Brzeźna, południe od Przymorza Wielkiego i północ od Wrzeszcza. Graniczy też z drugą częścią Zaspy – Młyńcem.

  Reklama