• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.Archiwizacja danych (ang. data archiving) – w rozumieniu informatyki, jest to czynność przeniesienia danych w inne miejsce w pamięci masowej, w celu ich długotrwałego przechowywania. W Polsce pojęcie często mylone z kopią bezpieczeństwa. W procesie archiwizacji dane starsze, mniej używane przenoszone są na wolniejsze, tańsze nośniki danych. Wykorzystuje się przy tym tzw. hierarchiczne zarządzanie pamięcią masową.
  Logo WCSSu

  Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS) jest środowiskowym centrum świadczącym usługi informatyczne dla regionu dolnośląskiego. WCSS powstało w 1995 roku i jest zlokalizowane przy Politechnice Wrocławskiej. Do głównych zadań WCSS należy eksploatacja i rozbudowa sieci rozległej Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK), komputerów dużej mocy oraz rozwój sieciowych usług informacyjnych.

  Sieć WAN (z ang. Wide Area Network, rozległa sieć komputerowa) – sieć komputerowa znajdująca się na obszarze wykraczającym poza jedno miasto (bądź kompleks miejski).Usenet (ang. USEr NETwork – sieć użytkowników) to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z tysięcy grup tematycznych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Wiadomości przypominające pocztę elektroniczną użytkownicy wysyłają do serwerów Usenetu, a serwery tworzące sieć P2P automatycznie wymieniają je między sobą. Czasem wiadomości są nazywane postami, z angielskiego to post – wywiesić informację, skąd a post – wiadomość umieszczona w Usenet.

  Spis treści

 • 1 Wrocławska Akademicka Sieć Komputerowa
 • 2 Komputery dużej mocy
 • 3 Usługi sieciowe
 • 4 Archiwizacja danych
 • 5 Projekty
 • 6 Zobacz też
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Wrocławska Akademicka Sieć Komputerowa[]

  WASK to dolnośląska sieć rozległa spinająca wiele sieci lokalnych abonentów całego regionu i zapewniająca dostęp do krajowych i światowych usług internetowych i komputerów dużej mocy, pełniąca rolę miejskiej sieci szkieletowej.

  Początkowo szkielet sieci WASK był pętlą FDDI łączącą sieci lokalne uczelni i instytutów naukowych, potem powstała sieć szkieletowa ATM, umożliwiająca tworzenie sieci wirtualnych i transmisje multimedialne. W roku 2003 zastąpiono pętlę FDDI strukturą gigabitową. W roku 2009 WASK przeszła kolejną modernizację. W chwili obecnej w WASK wykorzystywane są routery nowej generacji wyposażone w interfejsy 10 Gigabit Ethernet i wykorzystujące nowy protokół transportowy MPLS. Po przeprowadzonej modernizacji WASK jest jedną z najnowocześniejszych sieci miejskich w Polce i na świecie. Infrastruktura sieci WASK obejmuje ponad 100 km tras światłowodowych i ponad 20 węzłów umiejscowionych głównie w budynkach wrocławskich uczelni i instytucji samorządowych. W skład typowego węzła sieci WASK wchodzą przełącznice światłowodowe, urządzenia aktywne (rutery lub przełączniki Ethernet) oraz urządzenia zasilania awaryjnego (UPS). WASK jest zbudowana w oparciu o sprzęt czołowych producentów sprzętu sieciowego Alcatel-Lucent, Cisco, Juniper Networks.

  Serial ATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment, SATA) – szeregowa magistrala komputerowa, opracowana i certyfikowana przez SATA-IO, służąca do komunikacji pomiędzy adapterami magistrali hosta (HBA) a urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde, SSD, napędy optyczne i taśmowe. SATA jest bezpośrednim następcą równoległej magistrali ATA.Bem – superkomputer, klaster znajdujący się we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym (WCSS) o mocy obliczeniowej 640 TFLOPS.

  Do sieci WASK podłączonych jest kilkaset sieci lokalnych zawierających ponad 20 000 komputerów. Sieć WASK jest podłączona do ogólnopolskiej akademickiej sieci PIONIER, a za jej pośrednictwem do europejskiej sieci GEANT. WASK dysponuje przyłączami w siedzibach takich operatorów jak Exatel, TK-Telekom, TP.

  Światłowód – przezroczysta struktura (włóknista, warstwowa lub paskowa), w której odbywa się propagacja światła.Domain Name System (DNS, pol. „system nazw domenowych”) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP, czyli 91.198.174.232


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Alcatel-Lucent spółka globalna z siedzibą główną w Paryżu, dostawca sprzętu, oprogramowania i usług telekomunikacyjnych. Powstała 1 grudnia 2006 roku z połączenia się firm Alcatel oraz Lucent Technologies.
  Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP, dawniej Jabber) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.
  Infrastruktura klucza publicznego (ang. Public Key Infrastructure (PKI)) – w ogólności jest to zespół urządzeń, oprogramowania, ludzi, polityk oraz procedur umożliwiający tworzenie, przechowywanie, zarządzanie i rozprowadzanie cyfrowych certyfikatów klucza publicznego. W szczególności jest to szeroko pojęty kryptosystem, w skład którego wchodzą urzędy certyfikacyjne (CA), urzędy rejestracyjne (RA), subskrybenci certyfikatów klucza publicznego (użytkownicy), oprogramowanie oraz sprzęt. Infrastruktura klucza publicznego tworzy hierarchiczną strukturę zaufania, której podstawowym dokumentem jest certyfikat klucza publicznego. Najpopularniejszym standardem certyfikatów PKI jest X.509 w wersji trzeciej.
  Zasilacz awaryjny, zasilacz bezprzerwowy, zasilacz UPS (ang. Uninterruptible Power Supply - Nieprzerywalne Zasilanie Energii) – urządzenie lub system, którego funkcją jest nieprzerwane zasilanie innych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych.
  TK Telekom Sp. z o.o. – publiczny operator telekomunikacyjny, powstały pod nazwą Telekomunikacja Kolejowa Sp. z o.o. dzięki formalnemu wydzieleniu przez komercjalizację sieci telekomunikacyjnej z Polskich Kolei Państwowych. W 2010 spółka zmieniła nazwę na obecnie używaną. Właścicielem 100% udziałów w TK Telekom jest PKP S.A.
  SAN (ang. Storage Area Network) – sieć pamięci masowej; obszar sieci zapewniający systemom komputerowym dostęp do zasobów pamięci masowej. Zwykle odległa pamięć masowa stanowi centralną przestrzeń składowania współdzieloną poprzez SAN przez wiele hostów w środowisku rozproszonym.
  FLOPS (ang. FLoating point Operations Per Second) – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest jednostką mocy obliczeniowej komputerów, używaną szczególnie w zastosowaniach naukowych. Jest bardziej uniwersalna od wcześniej używanej jednostki MIPS (instrukcji procesora na sekundę).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.