• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WrestleMania  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Eve Torres (ur. 21 sierpnia 1984) - amerykańska tancerka i profesjonalna modelka. Znana jest jako diva WWE, gdzie była trzykrotną posiadaczką tytułu Divas Championship. Eve rozpoczynała karierę jako tancerka i modelka. Tańczyła w The Southern California Summer Pro League. W latach 2006-2007 tańczyła w zespole Los Angeles Clippers. Pojawiała się też w niektórych programach telewizyjnych.Dean Ambrose, właśc. Jonathan Good (ur. 7 grudnia 1985 w Cincinnati) – profesjonalny zapaśnik występujący w federacji WWE jako członek stajni The Shield. Good jest też znany z występów na wielu scenach niezależnych m.in. CHIKARA, Dragon Gate USA czy Combat Zone Wrestling przeważnie jako Jon Moxley. Obecnie Dean posiada tytuł United States Championship.

  WrestleMania – cykl corocznych gal wrestlingu nadawanych poprzez system pay-per-view (PPV) i produkowanych pomiędzy końcówką marca, a początkiem kwietnia przez WWE, amerykańską federację wrestlingową z Connecticut.

  Honda Center znana też jako Arrowhead Pond of Anaheim, a początkowo Anaheim Arena to hala sportowa znajdująca się w Anaheim w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Budowę rozpoczęto w 1990 roku, obiekt może pomieścić 17 174 kibiców hokeja, 18 336 kibiców koszykówki, a przy odpowiedniej konfiguracji 18 900 podczas koncertów. Obecnie w obiekcie tym swoje mecze rozgrywa drużyna występująca w NHL - Anaheim Ducks. W latach 1994-1999 występowała tu również drużyna Los Angeles Clippers występująca w NBA. Obecna nazwa hali została wykupiona przez firmę Honda Motor Company i obowiązuje od 2006 roku przez 15 lat.Maria Menunos gr. Μαρία Μενούνος (ur. 8 czerwca 1978 w Medford) – amerykańska aktorka i prezenterka telewizyjna, jak i producentka filmu In the Land of Merry Misfits (2007).

  Od czasu pierwszego wydarzenia z 1985 roku powstało trzydzieści pięć edycji. WWE określa WrestleManię za najważniejsze PPV w ich kalendarzu ze względu na bycie najbardziej opłacalną i mającą najdłuższą historię istnienia względem innych gal PPV, generując wielkie zyski dla federacji. Określa się ją jako Super Bowl wrestlingu. WrestleMania została stworzona przez właściciela WWE, Vince’a McMahona, lecz sama nazwa „WrestleMania” została wymyślona przez długoletniego spikera i WWE Hall of Famera Howarda Finkela w 1984.

  Keri Lynn Hilson (ur. 5 grudnia 1982) − amerykańska piosenkarka i autorka tekstów. Zadebiutowała w roku 2001 stając się członkiem The Clutch, grupy tworzącej teksty piosenek, tworząc utwory dla takich artystów jak Britney Spears, Ciara, Ludacris oraz Usher. Zaśpiewała piosenkę na WrestleManii 27 w dniu 03.04.2011.James Brian "Jim" Hellwig, znany jako Ultimate Warrior lub Warrior (ur. 16 czerwca 1959 w Crawfordsville, Indiana) – były amerykański zawodowy zapaśnik oraz kulturysta. M.in. 2-krotny posiadacz tytułu interkontynentalnego mistrza federacji WWF. Debiutował 28 listopada 1985.

  Rozpowszechniony sukces WrestleManii pomógł wybić się na sam szczyt federację, przez co WWE stało się największą federacją pro-wrestlingu na świecie. Dzięki WrestleManii powstawały nowe główne gwiazdy federacji, przykładowo Shawn Michaels, mający przydomek „Mr. WrestleMania” przez serię wysoko ocenianych przez fanów meczów czy też The Undertaker, który był niepokonany na WrestleManii do 2014 roku. Celebryci tacy jak Aretha Franklin, Cyndi Lauper, Muhammad Ali, Mr. T, Alice Cooper, Lawrence Taylor, Pamela Anderson, Mike Tyson, Donald Trump, Floyd Mayweather, Pete Rose, Burt Reynolds, Mickey Rourke, Snoop Dogg, Sean Combs, Kid Rock, Fred Durst, Ozzy Osbourne, Ronda Rousey, Kid Ink i inni brali udział w edycjach gali.

  Eduardo Gory Guerrero, znany jako Eddie Guerrero (ur. 9 października 1967 w El Paso, zm. 13 listopada 2005 w Minneapolis) – meksykański wrestler.Kid Ink, właściwie Brian Todd Collins (ur. 1 kwietnia 1986 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański raper, kompozytor i producent. Podpisał umowę z RCA Records. W swojej kariery wydał dwa albumy studyjne i jeden EP.

  WrestleMania napędza światowy komercjonalny sukces WWE przez media, handel towarem związanym z federacją i gale. Wszystkie gale prócz WrestleManii 13 zostały wyprzedane w krótkim czasie, przy czym ostatnie edycje gali zostały wyprzedane w kilka minut od rozpoczęcia sprzedaży biletów. Pierwsza WrestleMania odbyła się w Madison Square Garden w Nowym Jorku; dziesiąta i dwudziesta edycja również tam się odbyły. Frekwencja w hali podczas WrestleManii III wyniosła 93 173 osoby, co było rekordową liczbą osób w halach zamkniętych w Ameryce Północnej. Rekord ten został pobity 14 lutego 2010 podczas meczu gwiazd NBA, gdzie frekwencja wyniosła 108 713 osób. W 2016 WrestleMania 32 pobiła rekord WrestleManii III w największej ilości fanów na stadionie, której liczba wyniosła 101 763 osób. Wszystkie edycje odbyły się w Północnej Ameryce, przy czym 31 z nich w Stanach Zjednoczonych i 2 w Kanadzie.

  Floyd Mayweather Jr. (ur. 24 lutego 1977 w Grand Rapids) – amerykański bokser, aktualny mistrz świata federacji WBC w wadze półśredniej (do 147 funtów), WBA w wadze junior średniej (do 154 funtów) oraz były zawodowy mistrz świata organizacji WBC w kategoriach junior lekkiej (do 130 funtów), lekkiej (do 135 funtów), junior półśredniej (do 140 funtów) i junior średniej (do 154 funtów) oraz organizacji IBF w kategorii półśredniej. Jest brązowym medalistą olimpijskim z Atlanty.Living Colour - grupa afroamerykańskich muzyków, powstała w 1984 r. w Nowym Jorku, grająca trudną do zaklasyfikowania mieszankę heavy metalu, rocka, free jazzu, funky, hip-hopu i innych stylów - określaną nieraz jako crossover.

  Organizacja[ | edytuj kod]

  Podczas gdy WrestleManie miały miejsce głównie w sportowych arenach w dużych miastach, kilka z nich odbywało się również na wielkich stadionach. Zalicza się do nich WrestleMania III (93 173 widzów) w Pontiac, WrestleMania VI (67 678) w Toronto, WrestleMania VIII (62 167) w Indianapolis, WrestleMania X-Seven (67 925) w Houston, WrestleMania X8 (68 237) również w Toronto, WrestleMania XIX (54 097) w Seattle, WrestleMania 23 (80 103) w Detroit, WrestleMania XXIV (74 635) w Orlando, WrestleMania XXV (72 744) również w Houston, WrestleMania XXVI (72 219) w Phoenix, WrestleMania XXVII (71 617) w Atlancie, WrestleMania XXVIII (78 363) w Miami, WrestleMania 29 (80 676) w East Rutherford, WrestleMania XXX (75 167) w Nowym Orleanie, WrestleMania 31 (76 976) w Santa Clara i WrestleMania 32 (101 763) w Arlington. WrestleMania również polepsza ekonomię miast, w których się odbywa.

  Calvin Cordozar Broadus Jr., znany głównie jako Snoop Dogg (ur. 20 października 1971 w Long Beach w Kalifornii) – amerykański raper i aktor. Do 1998 roku znany jako Snoop Doggy Dogg, a od 2012 roku używa także pseudonimu Snoop Lion w kontekście swojej twórczości reggae.Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.

  WrestleMania skupia się na walkach wieczoru, głównie o WWE Championship (i w latach 2003–2013 o World Heavyweight Championship). Jednakże pojawiały się walki, w których brali udział celebryci, tacy jak Amerykański futbolista Lawrence Taylor, bokser Floyd Mayweather i sumo wrestler Akebono. W karcie walk znajdują się również walki wieńczące ważniejsze rywalizacje, z także pojedynki o inne tytuły federacji.

  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie.

  Od 1993 zwycięzca styczniowego Royal Rumble matchu ma gwarantowaną walkę o światowy tytuł na WrestleManii. Obecnie funkcjonującymi tytułami światowymi w WWE są WWE Universal Championship i WWE Championship. W przeszłości zwycięzcy mogli walczyć również o dezaktywowane World Heavyweight Championship oraz ECW Championship.

  Randal Keith Orton, znany jako Randy Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w Knoxville) – amerykański wrestler. Najbardziej znany z występów w World Wrestling Entertainment w brandzie WWE SmackDown!, którego członkiem był do 2013 roku. Należał do grup: „Evolution”, „Rated RKO” i „The Legacy”. Orton jest najmłodszym w historii zdobywcą tytułu WWE World Heavyweight Championship.Lista rodzajów walk w wrestlingu – rodzaje walk w wrestlingu mogą być definiowane ze względu na liczbę uczestniczących zawodników, dodatkowe zasady lub specjalne warunki zwycięstwa. Czasem walki mogą się zaliczać do więcej, niż jednej kategorii. Na przykład Tables, Ladders and Chairs match może być dodatkowo singles matchem jeśli biorą w nim udział dwie osoby lub triple threat matchem jeśli biorą w nim udział trzy osoby. W liście nie uwzględniono rodzajów walk, które miały miejsce tylko raz, chyba że w ramach przykładu lub uznania za prekursora innych rodzajów.

  Od 2005 do 2010 podczas WrestleManii organizowano Money in the Bank ladder match. W walce brało udział od sześciu do dziesięciu wrestlerów i celem było wspięcie się na drabinę i zdjęcie walizki znajdującej się nad ringiem. Zwycięzca walizki mógł jej użyć w każdym momencie jakiejkolwiek gali (do okresu następnej WrestleManii) celem rozpoczęcia walki o WWE Championship lub World Heavyweight Championship. Ostatni Money in the Bank ladder match odbył się na WrestleManii XXVI. W 2010 postanowiono utworzyć osobne pay-per-view pod nazwą „Money in the Bank”. Od 2014 corocznie organizowany jest André the Giant Memorial Battle Royal, którego zwycięzca otrzymuje André the Giant Memorial Trophy.

  Franklin Roberto Lashley, znany jako Bobby Lashley (ur. 16 lipca 1976) – amerykański zapaśnik, wrestler oraz zawodnik mieszanych sztuk walk (występy w Strikeforce).Eric Esch, pseud. Butterbean (ur. 3 sierpnia 1966 w Bay City) – amerykański bokser zawodowy wagi ciężkiej, a także kick-boxer i zawodnik MMA.

  Komentatorzy[ | edytuj kod]

  Poniżej znajduje się tabelka pokazująca okres komentowania gal z cyklu WrestleMania przez konkretne osobistości telewizyjne.  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Money in the Bank jest corocznym cyklem gal profesjonalnego wrestlingu produkowanym przez federację WWE i nadawanym na żywo w systemie pay-per-view oraz na WWE Network. Nazwany jest na cześć Money in the Bank ladder matchu, który wcześniej miał miejsce tylko na WrestleManiach. Money in the Bank ladder match zadebiutował na WrestleManii 21 w 2005. Money in the Bank match odbywał się później na pięciu następnych WrestleManiach, lecz później koncept walki został przeniesione na oddzielne pay-per-view w 2010.
  Yokozuna, właśc. Rodney Agaputu Anoaʻi (ur. 2 października 1966 w San Francisco, zm. 23 października 2000 w Liverpoolu) – amerykański wrestler, walczący w federacji WWF, w której był dwukrotnym WWF Championem i dwa razy Tag Team Championem. Był zwycięzcą Royal Rumble 1993. Został wprowadzony do WWE Hall of Fame w 2012 roku.
  Kenneth C. Anderson, znany jako Mr. Kennedy (ur. 6 marca 1976 w Minneapolis) – amerykański wrestler i aktor. Występował w federacji World Wrestling Entertainment w latach 2005–2009. Obecnie występuje dla federacji TNA pod pseudonimem Mr. Anderson.
  Saliva – amerykańska grupa grająca szeroko pojętą muzykę rockową, założona w 1996 w Memphis z inicjatywy Joseya Scotta i Chrisa D’Abaldo. W sierpniu 1996 grupa wydała półoficjalny materiał, album Saliva. Wkrótce po powstaniu zespół wziął udział w konkursie Grammy Showcase, w którym uczestniczyły zespoły niemające jeszcze kontraktu płytowego. Saliva zwyciężyła w tym konkursie, co zaowocowało podpisaniem kontraktu płytowego z wytwórnią Island Records. W 2001 ukazał się pierwszy oficjalny album grupy – Every Six Seconds.
  Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  José Alberto Rodríguez (ur. 25 maja 1977 w San Luis Potosí) – meksykański wrestler i zawodnik mieszanych sztuk walk. Obecnie zakontraktowany w federacji Impact Wrestling, gdzie pod pseudonimem Alberto El Patrón jest w pierwszym posiadaniu pasa GFW Global Championship.
  Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.216 sek.