• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wpis

  Przeczytaj także...
  Wojciech Roszkowski (ur. 20 czerwca 1947 w Warszawie) – polski ekonomista i historyk, profesor nauk humanistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.Czesław Wincenty Ryszka (ur. 3 lipca 1946 w Goławcu) – polski dziennikarz, pisarz katolicki, publicysta, polityk, poseł na Sejm III kadencji, senator VI i VII kadencji.
  Janusz Szewczak, właśc. Jan Szewczak (ur. 17 września 1953 w Pile) – polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK, poseł na Sejm VIII kadencji.

  „Wpis” (skrót od Wiara, Patriotyzm i Sztuka) – polski miesięcznik o tematyce społeczno-politycznej wydawany od 2010 r. w Krakowie. Ukazuje się w połowie miesiąca. Redaktorem prowadzącym jest Adam Sosnowski.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ukazuje się od grudnia 2010 r., początkowo jaku dwumiesięcznik, a od 2012 r. jako miesięcznik. Siedziba redakcji jest w Krakowie, a wydawcą miesięcznika „Wpis” jest krakowskie wydawnictwo Biały Kruk. Profil pisma jest konserwatywno-katolicki, „Wpis” uchodzi za miesięcznik opinii. Początkowo był dostępny jedynie w prenumeracie indywidualnej, od 2014 r. można go nabyć również w sprzedaży detalicznej, choć główną drogą dystrybucji pozostaje prenumerata (ok. 80% nakładu).

  Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Redakcja[ | edytuj kod]

  Redaktorem prowadzącym „Wpisu” jest Adam Sosnowski. Oprócz tego do miesięcznika „Wpis” regularnie piszą Andrzej Nowak, Krzysztof Szczerski, Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski, Janusz Szewczak, Waldemar Chrostowski, Paweł Stachnik, Jolanta Sosnowska, Iza Kozłowska, Henryk Kocój, Jerzy Kruszelnicki, Jakub Maciejewski, Marek Deszczyński, Czesław Ryszka, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski czy Aleksander Nalaskowski. Członkiem redakcji jest także fotograf Adam Bujak.

  Waldemar Chrostowski (ur. 1 lutego 1951 w Chrostowie koło Ostrołęki) – ksiądz katolicki, profesor doktor habilitowany teologii, biblista, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski. Do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk . Autor ponad 2000 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zajmuje się głównie Starym Testamentem.Społeczeństwo – podstawowe pojęcie socjologiczne, jednakże niejednoznacznie definiowane. Terminem tym tradycyjnie ujmuje się dużą zbiorowość społeczną, zamieszkującą dane terytorium, posiadające wspólną kulturę, wspólną tożsamość oraz sieć wzajemnych stosunków społecznych. Społeczeństwo ponadto posiada własne instytucje pozwalające mu na funkcjonowanie oraz formę organizacyjną w postaci państwa, plemienia czy narodu.

  Miesięcznik charakteryzuje się tym, że na okładce zawsze jest zdjęcie portretowe osoby związanej merytorycznie z aktualnym numerem „Wpisu”.

  Oprócz wywiadów, aktualnych artykułów politycznych i tekstów historycznych, stałe miejsce w każdym wydaniu zajmuje także rubryka „Światopodgląd”, w której przedstawiane są informacje z prasy zagranicznej, które nie przebiły się do innych polskich mediów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wydawnictwo Biały Kruk, www.bialykruk.pl [dostęp 2016-03-22].
  2. Dostępność miesięcznika Wpis, Miesięcznik Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka [dostęp 2016-03-22].
  3. Redakcja miesięcznika Wpis, Miesięcznik Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka [dostęp 2016-03-22].
  4. Częstochowskie Informacje, Informacja o Światopodglądzie, Częstochowskie Informacje [dostęp 2016-03-22].
  Andrzej Nowak (ur. 12 listopada 1960 w Krakowie) - polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN (kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ), były redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”.Krzysztof Maria Szczerski (ur. 15 kwietnia 1973 w Krakowie) – polski politolog i polityk, w latach 2007–2008 wiceminister spraw zagranicznych oraz podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, poseł na Sejm VII kadencji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Leszek Sosnowski (ur. 1948 w Białogardzie) – polski autor, scenograf, dziennikarz, fotograf, założyciel wydawnictwa Biały Kruk. Od 1949 roku mieszka w Krakowie.
  Wojciech Polak (ur. 22 lutego 1962 w Olsztynie) – polski historyk, nauczyciel akademicki, polityk, profesor nauk humanistycznych, autor wielu książek, o opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XVI i XVII w.
  Polityka (z gr. poly: mnogość, różnorodność; polis - miasto-państwo) – pojęcie właściwe naukom społecznym, rozumiane na wiele sposobów.
  Aleksander Stanisław Nalaskowski (ur. 24 lutego 1957 w Chełmży) – polski pedagog specjalizujący się w pedagogice ogólnej i pedeutologii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.573 sek.