• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wpłatomat

  Przeczytaj także...
  Poznań Główny – dworzec kolejowy w Polsce sklasyfikowany przez PKP w kategorii A. Położony w centrum Poznania, przy ul. Dworcowej, na terenie pomiędzy ulicami: Zachodnią, Głogowską, Mostem Dworcowym, Przemysłową i Spichrzową (dawniej również ul. Składową na terenie tzw. Wolnych Torów).Terminal POS (ang. point of sale - punkt handlowy) – urządzenie instalowane w punktach handlowo-usługowych. Używane do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego (acquirer) w sytuacji, gdy klient za nabywany towar lub usługę płaci kartą płatniczą w celu rozliczenia transakcji. W Polsce działa sześć spółek uwierzytelniających płatności kartami. Są to: Bank Pekao S.A., Elavon, eService, Polbank, First Data Polcard, SIX Payment Services..
  Pieniądz – towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej, w którym są wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów. Jako waluty, krąży anonimowo od osoby do osoby i pomiędzy krajami, ułatwiając wymianę handlową. Innymi słowy jest to materialny lub niematerialny środek, który można wymienić na towar lub usługę. Prawnie określony środek płatniczy, który może wyrażać, przechowywać i przekazywać wartość ściśle związaną z realnym produktem społecznym.
  Wpłatomat (drugi z prawej) ustawiony wśród bankomatów na dworcu kolejowym Poznań Główny

  Wpłatomat, zwany również bankomatem do wpłat – urządzenie do przyjmowania wpłat na konta bankowe.

  Opis działania[]

  Klient, chcąc wpłacić na konto środki, wkłada do wpłatomatu kartę, którą otrzymał do prowadzonego w danym banku konta, lub wpisuje numer rachunku bankowego, na którym mają zostać zdeponowane pieniądze. System na podstawie numeru karty identyfikuje powiązany z nią numer rachunku i przyjmuje plik banknotów, które klient wsuwa do specjalnej szczeliny. Środki na koncie klienta pojawiają się z reguły do kilkunastu lub kilkudziesięciu minut po dokonaniu transakcji, jeśli wpłata została dokonana w banku będącym właścicielem wpłatomatu.

  Rachunek bankowy - zapis stanu należności między dwoma podmiotami, z których jeden jest bankiem. Zamiennie używa się nazwy konto.Bankomat – automatyczne urządzenie służące przede wszystkim do wypłaty gotówki za pomocą magnetycznej lub inteligentnej (mikroprocesorowej, chipowej) karty płatniczej. Obecnie bankomaty służą także do drukowania potwierdzeń, dostarczania informacji o stanie konta, przyjmowania wpłat na konto itp. operacji.

  Wpłatomat działa na zasadzie odwrotnej do bankomatu. Ponadto wielkość, interfejs, sposób ustawienia oraz lokalizacje tych urządzeń są podobne, jak w przypadku bankomatów (zob. zdjęcie obok). Niektóre wpłatomaty oferują klientom banku możliwość założenia lub zerwania lokaty, przyjmują czeki i zapewniają wiele innych dodatkowych usług, zależnie od zainstalowanego w danym urządzeniu wyposażenia i oprogramowania.

  Kwestie techniczne[]

  Wielkość pojedynczej wpłaty jest ograniczona pojemnością modułu pośredniczącego i standardowo wynosi 50 do 200 sztuk banknotów. Moduły rozdzielenia i rozpoznania wpłacanego pliku banknotów lub czeków składają się zazwyczaj z następujących elementów:

 • separatora z elementem zamykającym, który pozwala na rozdzielenie wkładanego pliku; moduł ten jest opcjonalnie wyposażony w urządzenia wykrywające i usuwające przedmioty obce (np. monety), które mogłyby uszkodzić mechanizm modułu;
 • pozycjonera, umożliwiającego poprawne ułożenie transportowanego banknotu / czeku;
 • skanera, odczytującego cechy identyfikacyjne banknotu / czeku;
 • zasobnika pośredniczącego (ang. escrow), zatrzymującego banknoty / czeki do czasu potwierdzenia transakcji przez klienta;
 • kaset na banknoty;
 • drukarki, umieszczającej na czekach oznaczenia ich przyjęcia.
 • Zobacz też[]

 • bankomat
 • terminal POS
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.