• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wouri - rzeka

  Przeczytaj także...
  Fernão do Pó, także Fernão Pó, Fernando Pó, Fernando Póo (XV w.) portugalski żeglarz i odkrywca. Podejmował wyprawy wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki. Prawdopodobnie w 1472 r. odkrył wyspę Bioko w Zatoce Gwinejskiej, którą nazwał swoim imieniem. Dotarł do ujścia rzeki Wouri, nazywając ją Rio dos Camarões, od której to nazwy pochodzi nazwa Kamerunu.Krewetki, krewetki właściwe (Caridea) – morskie i słodkowodne skorupiaki zaliczane do podrzędu Pleocyemata z rzędu dziesięcionogów. Zwyczajową nazwą krewetki określana jest też zaliczana do Caridea nadrodzina Palaemonoidea. Opisano około 2500 gatunków klasyfikowanych w kilkunastu nadrodzinach. Wiele z nich poławia się w celach konsumpcyjnych.
  Zatoka Gwinejska (ang. Gulf of Guinea, fr. Golfe de Guinée) - rozległa, otwarta zatoka Oceanu Atlantyckiego u zachodniego wybrzeża Afryki, między przylądkami Palmas (Liberia) i Lopez (Gabon). W jej obrębie znajdują się 2 mniejsze zatoki drugorzędne: Zatoka Beninu i Bonny (Biafra).

  Wouri (też Vouri lub Vuri) – rzeka w Kamerunie, o długości około 160 km. Zasilana przez dwa dopływy – Ykam i Makombé. Uchodzi do Zatoki Gwinejskiej w Duali. Jest żeglowna na 64 kilometrowym odcinku powyżej Duali.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Duala (ang., fr. Douala) – największe miasto Kamerunu, stolica Prowincji Nadmorskiej i departamentu Wouri, ważny port morski nad Zatoką Gwinejską oraz lotnisko międzynarodowe i krajowe. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 3. Aglomerację zamieszkuje około 2 milionów ludzi.

  Uważa się, że portugalski żeglarz i odkrywca Fernão do Pó był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do ujścia rzeki Wouri, co miało nastąpić w 1472 r. Wielka ilość krewetek żyjących w tym miejscu, sprawiła, że Portugalczycy nazwali Wouri "Rzeką krewetek" (Rio dos Camarões). Od nazwy tej pochodzi nazwa Kamerunu.

  Kamerun, Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) – państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.789 sek.