Wostok 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wostok 1 – pierwszy lot kosmiczny człowieka w kosmos w ramach programu Wostok. Pierwsza załogowa misja statku kosmicznego typu Wostok. Misja miała miejsce 12 kwietnia 1961 roku. O godzinie 6:07 (9:07 w Moskwie) tego dnia, Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w pierwszym locie człowieka w przestrzeni kosmicznej. Przebywał w niej 108 minut. Lot Wostoka 1 był kierowany całkowicie z Ziemi, ponieważ nie wiedziano jak organizm kosmonauty zachowa się w przestrzeni kosmicznej. Przyrządy kontrolne były zablokowane, a kod odblokowujący umieszczono w zalakowanej kopercie. Z pokładu usunięto instalację samolikwidacji i urządzenia rozpoznawcze.

Pawło Romanowicz Popowicz, ukr. Павло Романович Попович (ur. 5 października 1930 w Uzin koło Kijowa, zm. 29 września 2009 w Gurzufie) – radziecki kosmonauta, pierwszy kosmonauta narodowości ukraińskiej; Lotnik Kosmonauta ZSRR.Nieużytek – obszar gruntu, który z powodu naturalnych warunków siedliskowych lub na skutek działalności rolniczej, przemysłowej, leśnej lub innej nie posiada lub utracił wartość użytkową. Do nieużytków zaliczane są bagna, wydmy, tereny o niekorzystnym ukształtowaniu powierzchni, składowiska odpadów oraz grunty zdegradowane przez przemysł. Ich zagospodarowanie rolne, leśne lub inne jest trudne lub bardzo kosztowne ze względu na konieczność wykonywania odpowiednich zabiegów rekultywacyjnych, melioracyjnych, zalesień itp. Nieużytki dzielą się na trwałe lub przejściowe (tj. takie, których wartość użytkowa utracona została przejściowo).

Historia[ | edytuj kod]

Przygotowania do lotu przebiegały w ogromnym pośpiechu i pod silną presją. Stany Zjednoczone mogły w każdej chwili dokonać podobnego wyczynu. W marcu 1960 sformowano oddział kandydatów na kosmonautów. Znaleźli się w nim dwunastu młodych oficerów, pilotów samolotów odrzutowych. W kwietniu 1960 zwiększono oddział do dwudziestu osób. Z tej grupy do pierwszego lotu wytypowano sześciu kandydatów. Do pierwotnego terminu lotu pozostało zaledwie 400 dni. W związku z tym kandydaci rozpoczęli wszechstronny, intensywny i bardzo wyczerpujący trening. Gdy Gagarin i jego koledzy zostali włączeni do zespołu, urządzenia treningowe w Gwiezdnym Miasteczku nie były jeszcze gotowe. Kandydaci na kosmonautów brali udział w zajęciach teoretycznych i ćwiczeniach fizycznych po różnych moskiewskich instytutach medycznych i naukowych, głównie w Akademii Nauk Lotniczych im. Żukowskiego.
Również pełne ręce roboty mieli przede wszystkim konstruktorzy i inżynierowie Wostoka i rakiety nośnej. W miarę udane testy, 9 (Korabl-Sputnik 4) i 25 (Korabl-Sputnik 5) marca 1961 roku pozwoliły podjąć decyzję o starcie statku z kosmonautą na pokładzie. Państwowa Komisja wyznaczyła termin na 11-12 kwietnia 1961 i wybrała pierwszego pilota. O tych decyzjach kosmonautów powiadomiona dopiero 10 kwietnia 1961 roku. O wyborze Gagarina przesądziło jego pochodzenie społeczne – to, że jego ojciec był niewykwalifikowanym robotnikiem, matka pracownicą kołchozu.

Mirosław Hermaszewski (ur. 15 września 1941 w Lipnikach na Wołyniu, syn Romana i Kamili z d. Bielańskiej) – generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta – pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos.Telefon (z gr. tele – daleko oraz phone – głos) – urządzenie końcowe dołączane do zakończenia łącza telefonicznego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Osłona termiczna – element statku kosmicznego montowany w celu ochrony urządzeń i załogi przed wysoką temperaturą.
Korabl-Sputnik 5 – testowy radziecki statek kosmiczny, piąty, ostatni, prototyp statków Wostok, drugi w konfiguracji 3KA – całkowicie przygotowanej do lotu człowieka – którą, 12 kwietnia 1961, poleciał Jurij Gagarin. Wyniósł na orbitę psa „Gwiazdeczkę” i manekina. Jednym z ważniejszych celów tej misji było sprawdzenie systemów łączności radiowej i głosowej ze statkiem na orbicie.
Sygnał to abstrakcyjny model dowolnej mierzalnej wielkości zmieniającej się w czasie, generowanej przez zjawiska fizyczne lub systemy. Tak jak wszystkie zjawiska może być opisany za pomocą aparatu matematycznego, np. poprzez podanie pewnej funkcji zależnej od czasu. Mówimy, że sygnał niesie informację lub też umożliwia przepływ strumienia informacji.
Korabl-Sputnik 4 – testowy radziecki statek kosmiczny, czwarty pomyślnie wystrzelony prototyp statków Wostok, pierwszy w konfiguracji 3KA – całkowicie przygotowanej do lotu człowieka – którą, 12 kwietnia 1961, poleciał Jurij Gagarin. Wyniósł na orbitę psa Czarnuszkę, świnkę morską, kilka myszy i manekina. Jednym z ważniejszych celów tej misji było sprawdzenie systemów łączności radiowej i głosowej ze statkiem na orbicie.
Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
Lot kosmiczny – zastosowanie technologii kosmicznej, aby wynieść pojazd kosmiczny do i poprzez przestrzeń kosmiczną.
Nikołaj Piotrowicz Kamanin, ros. Николай Петрович Каманин (ur. 18 października 1909 w m. Melenki w obecnym obwodzie włodzimierskim, zm. 11 marca 1982 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy, generał pułkownik lotnictwa, szef radzieckiego oddziału kosmonautów w latach 1966-1971, Bohater Związku Radzieckiego.

Reklama