• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Worldwide Developers Conference  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  MacBook Pro – linia profesjonalnych laptopów w produkcji Apple Inc. Jest ona następczynią modeli z serii PowerBook G4 i jest jednocześnie pierwszym komputerem przenośnym Macintosh, który używa intelowskiego 64-bitowego dwu oraz czterordzeniowego procesora Intel Core i5 oraz i7. Obecnie bazuje na 64 bitowych procesorach intela z platformy Ivy Bridge.iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.
  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze WWDC odbyło się w Monterey w stanie Kalifornia w 1983 roku. Od 1998 konferencja z reguły zaczynała się prezentacją, prowadzoną przez CEO Apple Steve’a Jobsa, co stało się charakterystycznym wydarzeniem, zwanym “Stevenotes”. W 2012 prezentację poprowadził Tim Cook, pełniący funkcję CEO Apple od sierpnia 2011.

  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.iCloud – zestaw usług online oraz oprogramowania firmy Apple zaprezentowany na WWDC 6 czerwca 2011 roku, zastępujący wcześniejsze MobileMe.

  WWDC 2009[ | edytuj kod]

  WWDC 2009 rozpoczął się 8 czerwca i trwał 3 dni. Na konferencji zaprezentowano nowe wersje komputerów MacBook i MacBook Pro. Przedstawiono również systemy iPhone OS 3.0 i Mac OS X 10.6 oraz przeglądarkę Safari 4.

  WWDC 2010[ | edytuj kod]

  Konferencja WWDC 2010 została zapowiedziana 28 kwietnia 2010 roku. Odbyła się w dniach 7-11 czerwca 2010 w centrum kongresowym Moscone West (będące częścią kompleksu Moscone West) w San Francisco, na której zaprezentowano smartfona iPhone 4, nową - czwartą - wersję mobilnego systemu operacyjnego, który został przemianowany z iPhone OS na iOS, aplikacje iMovie na iPhone, umożliwiającą sprawną obróbkę filmów, a także czytnik e-booków iBooks na iPhone.

  Thunderbolt (nazwa kodowa Light Peak) – standard przewodów, wtyków i protokołów służących do łączenia różnych urządzeń elektronicznych . Złącze pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s, z możliwością późniejszego zwiększenia do 100 Gb/s w przyszłości. Chociaż aktualnie w sprzedaży nie ma nośników, które obsłużyłyby taką prędkość, teoretycznie przy 10 Gb/s pełnometrażowy film zapisany w standardzie Blu-Ray można przesłać w 30 sekund. Standard z założenia jest następcą aktualnych magistrali, takich jak USB, FireWire czy HDMI, powstał z połączenia DisplayPort i wyprowadzonej na zewnątrz magistrali PCI Express, co umożliwia podłączanie za jego pomocą typowych kart rozszerzeń (jak karty graficzne), kontrolerów RAID czy monitorów. Teoretycznie jeden kabel światłowodowy w standardzie Thunderbolt mógłby zastąpić 50 kabli miedzianych, na przykład podczas kręcenia filmu. Demonstracja technologii Light Peak odbyła się 23 września 2009 podczas Intel Developer Forum. Technologia została wyprodukowana przez firmę Intel we współpracy z Apple Inc. Intel rozpoczął dystrybucję Thunderbolt na początku 2011 . Początkowo port Thunderbolt można było znaleźć w MacBookach Pro, MacBookach Air oraz w komputerach iMac i Mac Mini. W 2012 roku trafił do pecetów jako wyposażenie platformy Centrino "Chief River". Acer i Lenovo jako pierwsi producenci pecetów wprowadzili Thunderbolt w swoich komputerach w takich modelach jak Aspire S5 oraz ThinkPad S430 i T430s. Również najwięksi producenci płyt głównych tacy jak Intel, Asus i MSI wprowadzili do oferty modele z portami Thunderbolt. W czerwcu 2013 roku Intel zaprezentował standard Thunderbolt 2 (nazwa kodowa Falcon Ridge) o przepustowości 20 Gbps i obsługujące strumieniowanie wideo w standardzie 4K.NVIDIA Corporation NASDAQ: NVDA – amerykańska firma komputerowa; jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. NVIDIA jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) producentów kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją standardową serią GeForce.

  WWDC 2011[ | edytuj kod]

  WWDC 2011 trwał od 6 do 10 czerwca 2011 również w Moscone West w San Francisco, tak jak to miało miejsce w roku ubiegłym. Podczas konferencji Apple dokonało przedstawienia nowej wersji (10.7) systemu operacyjnego OS X, który przybrał nazwę Lion. Wtedy właśnie zademonstrowano także kolejną generację iOS, będącą już piątą wersją mobilnego systemu operacyjnego od Apple oraz usługi działające w chmurze obliczeniowej iCloud. To ostatnia konferencja WWDC, której gospodarzem był Steve Jobs.

  Ivy Bridge – mikroarchitektura procesorów firmy Intel stworzona w nowym wymiarze technologicznym 22 nm, będąca modyfikacją i następcą mikroarchitektury Sandy Bridge. Produkcja procesorów Ivy Bridge rozpoczęła się w trzecim kwartale 2011 roku, na rynek zostały zaś wprowadzone 29 kwietnia 2012 roku (modele czterordzeniowe) oraz 31 maja 2012 roku lub później (modele dwurdzeniowe). Jednocześnie Intel wydał nowe chipsety serii 7 do obsługi tych procesorów, które wprowadzają natywną obsługę magistrali USB 3.0. Procesory Ivy Bridge są wstecznie kompatybilne z platformami Sandy Bridge, gdyż wykorzystują te same gniazda. Jednak do poprawnego działania na tych platformach mogą wymagać aktualizacji BIOSu, ponadto niektóre chipsety Sandy Bridge (Q65, Q67 i B65) w ogóle nie obsługują procesorów Ivy Bridge. W laptopach taka wymiana procesora przeważnie jest niemożliwa właśnie ze względu na chipset. Bezproblemowa jest natomiast wymiana procesora w drugą stronę, czyli każda płyta główna stworzona do obsługi procesorów Ivy Bridge, będzie również obsługiwać te starsze modele. Następcą tej mikroarchitektury jest Haswell.Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.

  WWDC 2012[ | edytuj kod]

  Podczas Worldwide Developers Conerence 2012, który trwał od 11 do 15 czerwca 2012 roku zaprezentowano następujące produkty:

 • Nowy MacBook Air: poprawiono jego specyfikację techniczną (zastosowano w nim nowe procesory Intel 'Ivy Bridge' oraz zwiększono pojemność dysku SSD do 512 GB). Apple zagwarantowało, że nowy MacBook Air będzie nawet dwukrotnie szybszy niż jego poprzednik.
 • Nowy MacBook Pro:
 • zastosowano w nim dwie karty graficzne (jedna - zintegrowana Intel, a druga - niezintegrowana NVIDIA). Takie rozwiązanie ma zapewnić do 60% szybsze przetwarzanie grafiki w porównaniu do poprzednika MacBook'a Pro nowej generacji;
 • zaimplementowano nowy 15-calowy wyświetlacz Retina o rozdzielczości 2800 na 1800 pikseli, co daje zagęszczenie 220 pikseli na cal. Do tamtej pory nie żaden komputer nie posiadał ekranu o tak dużej rozdzielczości;
 • nowy MacBook Pro posiada także 2 ultraszybkie złącza Thunderbolt zamiast jednego, podświetlaną klawiaturę, wyjście HDMI oraz czytnik kart SD.
 • System operacyjny OS X Mountain Lion (10.8). Niektóre nowości w stosunku do poprzedniej wersji:
 • centrum powiadomień;
 • integracja z najpopularniejszymi serwisami społecznościowymi, takimi jak: Facebook, Twitter, czy Flickr;
 • Game Center;
 • funkcje AirPlay;
 • Wiadomości;
 • Przypomnienia;
 • Notatki;
 • uaktualnienie Safari.
 • iOS 6. Niektóre nowości w stosunku do poprzedniej wersji:
 • Mapy od Apple zamiast Google;
 • Siri zyskuje więcej funkcji głosowych;
 • integracja z Facebookiem;
 • Strumień zdjęć i iCloud;
 • Passbook;
 • połączenia FaceTime poprzez sieć komórkową.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  AirPlay to technologia bezprzewodowego przesyłu audio, wideo oraz fotografii, opracowana przez firmę Apple i pierwotnie stosowana wyłącznie w urządzeniach tego producenta (iPod, iPhone, iPad itd).OS X Mountain Lion – dziewiąte główne wydanie systemu operacyjnego dla komputerów Mac tworzonego przez Apple. Pierwsza wersja pod nową nazwą OS X zamiast starej Mac OS X.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  iMovie to program komputerowy firmy Apple przeznaczony do domowej edycji materiału filmowego na komputerach Mac. Został on pierwotnie wydane przez Apple w 1999 r. jako aplikacja Mac OS 8 w pakiecie z komputerem iMac DV. Od wersji 3 iMovie jest częścią pakietu iLife. Importowanie materiału wideo na Mac odbywa się przy użyciu FireWire, interfejs w formacie MiniDV, czyli większości cyfrowych kamer wideo. Użytkownik programu może edytować klipy wideo, dodać tytuły oraz dodać muzykę.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  SSD (ang. solid-state drive, czasem też solid state disk) – urządzenie pamięci masowej zbudowane w oparciu o pamięć flash.
  Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.
  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.
  SD (ang. Secure Digital) – jeden ze standardów kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami (24 × 32 × 2,1 mm) i masą (ok. 2 gramów). Poza grubością, ich wymiary są identyczne jak kart MMC.
  Safari – przeglądarka internetowa stworzona przez firmę Apple dla systemu operacyjnego OS X, a od 11 czerwca 2007 także darmowo udostępniana użytkownikom konkurencyjnych systemów operacyjnych Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows 7. Safari jest również wbudowaną przeglądarką w iPhonie, iPodzie touch i iPadzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.