World of Warcraft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

World of Warcraft (WoW) – gra komputerowa z gatunku MMORPG wyprodukowana i wydana przez Blizzard Entertainment w 2004 roku. Jej akcja toczy się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Warcraft III: The Frozen Throne, w świecie Azeroth. World of Warcraft jest czwartą (nie licząc dodatków) grą w uniwersum Warcrafta.

Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.Eremita lub pustelnik (gr. ἐρημίτης herēmítēs, żyjący na pustkowiu) – osoba, która z pobudek religijnych wycofuje się z życia w społeczeństwie i decyduje się na życie w izolacji i celibacie. Poświęca się przede wszystkim modlitwie i życiu w ascezie. Utrzymuje się, jak to miało np. miejsce u zarania życia pustelniczego w Egipcie i Palestynie, z jałmużny lub rzemiosła.

Fabuła[ | edytuj kod]

Wydarzenia World of Warcraft dzieją się kilka lat po wydarzeniach z Warcraft III: The Frozen Throne. Po przejściu Legionu i Plagi, świat jest zrujnowany. Część Plagi zbuntowała się i założyła własne miasto – The Undercity. Tytułują się mianem Opuszczonych (ang. Forsaken), a ich liderką jest była dowódczyni wojsk obronnych Silvermoon CitySylvanas Windrunner. Gnomy ewakuowały się ze swojej stolicy – Gnomeregan z powodu skażenia toksycznym gazem produkcji doradcy króla – Mekgineera Thermaplugga i zamieszkały z Krasnoludami w Ironforge. Zaś ludzie pod dowództwem Króla Variana Wrynna za swą stolicę uznali Stormwind City w samym sercu Elwynn Forest.

Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Warcraft – seria gier komputerowych (RTS z elementami cRPG oraz gry typu MMORPG), opowiadań i książek wydanych przez firmę Blizzard.

Świat gry[ | edytuj kod]

Mapa krainy Azeroth

Świat gry podzielony został na kilka stref – świat Azeroth, w skład którego wchodzą kontynenty Kalimdor i Wschodnie Królestwa (ang. Eastern Kingdoms), inny świat – Outland (dodany w dodatku The Burning Crusade), trzeci (dodany w dodatku Wrath of the Lich King) kontynent Northrend, czwarty – Pandaria (pojawił się wraz z dodatkiem Mists of Pandaria), piąty – Draenor (dodany w dodatku Warlords of Draenor), szósty – Broken Isles (dodany w dodatku Legion) oraz dwa kolejne – Kul Tiras dla przymierza i Zandalar dla hordy (dodane w dodatku Battle for Azeroth). Każda rasa zaczyna grę na jednym z dwóch kontynentów: Kalimdorze lub Wschodnich Królestwach (w dodatku Mists of Pandaria dodano trzeci obszar startowy – Wędrującą Wyspę). Przemieszczać się pomiędzy kontynentami można dość swobodnie, jednak należy zauważyć, że niektóre trasy są specyficzne dla danej frakcji. Środkami transportu pomiędzy kontynentami są statki lub sterowce goblińskie (zeppeliny). Transport kontynentalny to różnej maści gryfony, wyverny czy statki powietrzne jak i portale umieszczone w miastach Dalaran czy Shattrath. Specyficznym środkiem transportu jest rodzaj metra (Deeprun Tram) kursującego pomiędzy stolicami Przymierza: Stormwind i Ironforge.

Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).Paladyn (łac. palatinus, wł. paladino) – wybitny rycerz, wzór cnót rycerskich. Określeniem tym w literaturze średniowiecznej nazywano niektórych, archetypicznych wojowników, najczęściej 12 parów Karola Wielkiego (stanowiących zarazem jego drużynę przyboczną). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa comes palatinus (hrabia pałacowy), oznaczającego zarządcę dworu królewskiego, który zastępował monarchę przy wydawaniu sądów. W literaturze, a współcześnie w grach fabularnych i komputerowych znaczenie słowa uległo zmianie, nie odnosząc się do urzędów dworskich, a raczej do klasy obdarzonych magicznymi umiejętnościami świętych wojowników.

Każdy kontynent został podzielony na wiele mniejszych krain, które różnią się scenerią, poziomami potworów, miastami oraz innymi szczegółami (np. strefa dla graczy PvP). Wśród wszystkich krain świata World of Warcraft, 12 pozostaje dostępnych dla frakcji – 6 dla hordy i 6 dla sojuszu. Są to strefy startowe, w których zaczyna się rozgrywkę (każda rasa ma własną). W świecie Azeroth jest 13 stolic – po 5 na frakcję, oraz 3 neutralne, w których członkowie Przymierza i Hordy nie mogą się atakować. Są to:

Czarodziej (mag) – w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykujący magię. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka. Przykładami czarodziejów są Merlin (postać z legend arturiańskich) lub Gandalf (postać z mitologii J. R. R. Tolkiena).Sterowiec – aerostat (statek powietrzny lżejszy od powietrza), od balonu różniący się posiadaniem steru i napędu, dzięki którym może się samodzielnie poruszać, niezależnie od otaczającego go powietrza.

Przymierze:

 • The Exodar – stolica draenei
 • Stormwind City – stolica ludzi
 • Darnassus – stolica nocnych elfów
 • Ironforge – stolica krasnoludów i gnomów
 • Gilneas City – stolica worgenów
 • Horda:

 • Silvermoon City – stolica krwawych elfów
 • Thunder Bluff – stolica taurenów
 • The Undercity – stolica nieumarłych
 • Orgrimmar – stolica orków i wyspiarskich trolli
 • Bilgewater Harbour – stolica goblinów kartelu Bilgewater
 • Neutralne:

 • Shattrath CityOutland
 • DalaranNorthrend
 • Dalaran – Broken Isles
 • Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Grę rozpoczyna się wyborem rasy i klasy postaci, a także (pośrednio – poprzez rasę) frakcji. Nadaje się swej postaci wygląd oraz imię. Po stworzeniu postaci gracz znajduje się w strefie startowej (ang. start zone) na pierwszym poziomie rozwoju postaci. Celem gry jest osiągnięcie 60 poziomu (lub jeśli posiada się dodatek The Burning Crusade – 70, w dodatku Wrath of the Lich King – 80, w dodatku Cataclysm – 85, w dodatku Mists of Pandaria – 90, w dodatku Warlords of Draenor – 100, w dodatku Legion – 110, a w dodatku Battle For Azeroth – 120), wykonywanie zadań zlecanych przez bohaterów niezależnych, uzyskiwanie coraz wyższej reputacji w przeróżnych ugrupowaniach, zdobywanie jak najlepszego magicznego ekwipunku oraz bronienie honoru swojej frakcji na polach bitwy. Dodatkowo można też brać udział w przeróżnych zabawach (ang. event) takich jak: Walentynki, Festiwale, Święta Bożego Narodzenia, Halloween, Brewfest czy też Festiwal Ognia (ang. Fire Festival) albo Święto Księżyca – Pełni (Lunar Festival).

  Instancja – w grach MMORPG pojęcie to określa kopię lokacji wygenerowaną specjalnie na potrzeby danego gracza lub grupy graczy. Lokacja taka nie jest bezpośrednio połączona z głównym światem gry.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Poziomy[ | edytuj kod]

  Gracz stopniowo awansuje na coraz wyższe poziomy. Aby wejść na kolejny poziom, należy zdobyć określoną liczbę punktów doświadczenia (ang. experience points – EXP), dla każdego poziomu inną. Punkty te można uzyskać na kilka różnych sposobów, do których należą między innymi: walka i pokonywanie potworów, wykonywanie zadań, robienie instancji (oraz później raidów), odkrywanie nowych terytoriów oraz walka na battlegroundach. Na 10. poziomie gracz wybiera specjalizację klasy postaci, a od 15. poziomu co 15 poziomów otrzymuje punkty talentu do wydania na umiejętności aktywne lub pasywne (wyjątkiem jest rycerz śmierci oraz łowca demonów, którzy zaczynają grę od odpowiednio 55 i 98 poziomu postaci, przez co początkowe punkty otrzymują co poziom).

  Diablo – osadzona w klimacie dark fantasy komputerowa, fabularna gra akcji (hack and slash), stworzona przez Blizzard North, której światowa premiera odbyła się 31 grudnia 1996 roku.Punkty doświadczenia (PD lub EXP (XP) od experience) są wyznacznikiem aktywności gracza w danej grze (sesji gry). PD są zwykle przyznawane na końcu sesji, przygody lub kampanii. Najczęściej są przyznawane za pokonanie przeciwnika, lecz mistrz gry może przyznać je graczowi za wyjątkowy pomysł, wczucie się w postać itp., w zależności od systemu.

  Środki płatnicze[ | edytuj kod]

  W grze jednostkami pieniężnymi są: sztuka miedzi (ang. copper), srebra (ang. silver) lub złota (ang. gold). 1 sztuka złota to 100 sztuk srebra, a 1 sztuka srebra to 100 sztuk miedzi. Istnieją również inne środki płatnicze na przykład: punkty honoru (ang. honor points) zdobywane za walkę z graczami normalnie i punkty arenowe (ang.conquest points) na arenie (PvP), Badge of Justice lub Emblem of Heroism, Emblem of Valor, Emblem of Conquest, Emblem of Triumph i Emblem of Frost w dodatku Wrath of the Lich King – moneta służąca do wykupywania niektórych przedmiotów (nie wymienialna za złoto) oraz tak zwane „tokeny” za walkę z przeciwnymi graczami na polu bitwy. W aktualizacji 4.01 wszystkie Badge of Justice zostały zamienione na jednostki pieniężne, Emblem of Heroism, Emblem of Valor, Emblem of Conquest, Emblem of Triumph i Emblem of Frost zostały zamienione na Justice Point, za które gracze kupują nowy ekwipunek dla swoich bohaterów. Dodatkowo oprócz Justice Point gracze zdobywają Valor Point.

  MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.Zadanie (ang. quest) – w grach komputerowych pojedynczy fragment fabuły, stawiający gracza i kontrolowanego przez niego bohatera/siłę przed próbą.

  Zadania[ | edytuj kod]

  Wielu napotkanych bohaterów niezależnych (NPC) proponuje graczom różne zadania. Większość sprowadza się do pokonania kilku potworów tego samego rodzaju lub zdobycia łupu (ang. loot). Istnieje jednak wiele innych misji – eskortowanie, tworzenie części pancerza lub broni, zbieranie ziół, metali lub skór zwierzęcych, obrona ważnych postaci przed atakami przeciwników, czy po prostu zaniesienie wiadomości do innego NPC-a.

  XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.

  Profesje[ | edytuj kod]

  Każda z postaci może nauczyć się dwóch profesji głównych (ang. primary) oraz wszystkich profesji pobocznych (ang. secondary).

  Profesje główne[ | edytuj kod]

  Profesje główne dzielą się na dwa rodzaje – produkcyjne (ang. production) oraz zbierania (ang. gathering). Profesje zbierania dają możliwość gromadzenia różnych materiałów takich jak rudy metalu, kamienie szlachetne itd., które są wykorzystywane przez profesje produkcyjne do wytwarzania przedmiotów – np. zbroi, broni i mikstur. Aby stworzyć przedmiot trzeba wcześniej zdobyć jego plany (ang. recipes). Plany znajdują się w zdobytych łupach lub można je uzyskać od trenera. Niektóre magiczne przedmioty są tak potężne, że wiedza potrzebna do ich wykonania znajduje się tylko w starożytnych grobowcach lub świątyniach.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Profesje poboczne[ | edytuj kod]

  Każda postać może nauczyć się wszystkich profesji pobocznych na tej samej zasadzie co normalnych – jednak te nie liczą się do dwóch profesji przysługujących każdej postaci. Rozwija je się tak samo, z wyjątkiem jeździectwa. Przy zakupie tej profesji ma się maksymalny jej poziom, ale kolejne stopnie zaawansowania są bardzo drogie.

  Poziom doświadczenia (ang. experience level) – termin z zakresu mechaniki stosowany w grach fabularnych (RPG) wliczając w to ich komputerowe wersje i MMORPG, a także grach innych gatunków.Ogr – legendarne stworzenie z mitów Północnej Europy. Ogry to rasa człekokształtnych stworzeń, gwałtownych i okrutnych potworów jedzących ludzkie mięso. Ogry są, w przeciwieństwie do trolli, inteligentne, ale i tak ludziom zwykle udaje się je pokonać, nawet pomimo ich wielkiej siły.

  Instancje[ | edytuj kod]

  Instancje (ang. instance nazywane także strefami zorganizowanej współpracy graczy) to katakumby lub kompleksy budynków zamieszkane przez wrogie istoty. Od innych miejsc różnią się tym, że potwory w nich są silniejsze. Z tego względu można do nich schodzić tylko z grupami graczy. Do około 55. poziomu są to tylko grupy 5-osobowe, w późniejszych poziomach także 10-, 20- i 40-osobowe (rajdy). Aby grupy nie kolidowały ze sobą, gdy drużyna schodzi do podziemia tworzona jest równoległa kopia tejże. Do każdej kopii może wejść jedna drużyna. Dzięki temu, nawet w instancjach kilkuosobowych, równolegle mogą przebywać setki osób. Instancje są dostępne dla obu frakcji, łącznie z Ragefire Chasm, które znajduje się w samym środku stolicy orków (Orgrimmar) oraz Stockade znajdujące się w stolicy Ludzi (Stormwind), do których można wchodzić za pomocą dungeon finder.

  Outro – film kończący grę komputerową. Zwykle zawiera on wyjaśnienie fabuły. Outro jest zwykle robione w formie animacji komputerowej.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2004 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

  Talenty[ | edytuj kod]

  Od 10. poziomu postać zyskuje 1 punkt talentów po każdym wejściu na kolejny poziom. Mogą one zostać zużyte na wzmocnienie określonych talentów postaci gracza, które dzielą się na 3 ścieżki, inne dla każdej klasy. Jeden punkt talentu może zostać wykorzystany raz i na jeden talent – chociaż niektóre talenty mogą otrzymać po kilka punktów (do 5). Nie wszystkie talenty są dostępne od razu – możliwość ich uzyskania odblokowuje się dopiero po użyciu określonej liczby punktów w danej ścieżce.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. MMORPG (skrót od Massively multiplayer online role-playing game) – rodzaj gier komputerowych RPG, w których duża liczba graczy może grać ze sobą w wirtualnym świecie. Podobnie jak w innych rodzajach RPG gracz wciela się w postać i kieruje jej działaniami. Dostęp do gier MMORPG zwykle jest zapewniany przez producenta gry. Gry tego typu są bardzo popularne na całym świecie. Ciężko jednak oszacować konkretną liczbę, ze względu na fakt, iż wydawcy mają tendencje do podawania liczb ze swoich baz danych, jako ogólną liczbę osób, które w ogóle grało w daną grę. Bazując jednak na dochodach wydawców, liczbę graczy w 2010 roku szacowano na 61 milionów, z czego 44 miliony tylko w Stanach Zjednoczonych.

  Ważne jest by talenty rozdać w odpowiedni sposób, ponieważ wpływa to statystyki i siłę czarów/umiejętności postaci. Ponadto oduczenie talentów kosztuje sporo złota, a kolejne zmiany – coraz więcej. By nie popełniać błędów przy ich właściwym rozdawaniu możemy skorzystać z „kalkulatora talentów”. Co jakiś czas Blizzard zmienia drzewka talentów w znaczącym stopniu, wtedy wszyscy gracze muszą ustawić talenty na nowo, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem w postaci wyższych poziomów zaklęć z talentów.

  Szaman – osoba pełniąca funkcję religijną polegającą na sformalizowanej i instytucjonalnej więzi ekstatycznej z istotami nadludzkimi, duchami przodków lub demonami.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  U każdej klasy mamy do wybory 3 Drzewka Talentów.

  Umiejętności[ | edytuj kod]

  Umiejętności każdej postaci są podzielone na 4 ścieżki – generalna i 3 zależne od klasy. O ile generalne pochodzą od profesji lub rasy, to 3 są unikalne dla każdej z klas. Istnieją umiejętności pasywne oraz aktywne. Pasywne są dostępne cały czas, aktywne trzeba wcześniej uruchomić. Najczęściej wiąże się to z utratą części punktów energii magicznej mana, punktami energii energy i punktami furii rage, punkty te jednak łatwo jest odzyskać.

  Bohater niezależny (BN; ang. non-player character, non-person character lub non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez Mistrza Gry lub program.Intro – nieinteraktywna sekwencja wyświetlana na początku gry komputerowej, mająca za zadanie objaśnić główne założenia fabularne, przedstawić postać gracza bądź, poprzez swoją atrakcyjną formę, zachęcić do grania (jak np. w grach wyścigowych). Pierwotnie miała formę krótkiego filmu lub animacji, z czasem dzięki rozwojowi grafiki komputerowej przyjęła także formę sceny renderowanej na silniku gry.

  Frakcje[ | edytuj kod]

  W świecie gry istnieją różne organizacje. W ramach każdej frakcji można zdobywać reputację, a w nagrodę można dostać zniżkę u sprzedawców należących do danej frakcji lub ciekawe przedmioty. Istnieje kilka stopni reputacji, wypisanych poniżej wraz z punktami potrzebnymi, aby zyskać kolejny stopień.

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Gildie[ | edytuj kod]

  Każdy gracz w grze może założyć swoją gildię. Wystarczy 5 osób chętnych do dołączenia. Można także zaprojektować tabard, czyli kamizelkę gildyjną. Pojawia się na nim taki sam wzór dla wszystkich członków gildii. Gildie nie mają żadnych ograniczeń, poza tymi nałożonymi przez graczy.

  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.Blizzard Entertainment – amerykańska firma produkująca gry komputerowe, założona w lutym 1991 r. pod nazwą Silicon & Synapse przez Michaela Morhaime, Allena Adham i Franka Pearce, mająca główną siedzibę w Irvine w Kalifornii.

  Domeny[ | edytuj kod]

  Serwery, na których toczy się gra, są podzielone na obszary: Europa (5 regionów), Ameryka (3 regiony), Chiny (7 regionów), Tajwan i Korea. W tych kategoriach istnieją podkategorie językowe – np. w europejskiej kategorii są serwery angielskie, rosyjskie, niemieckie, francuskie oraz hiszpańskie. W podkategoriach językowych jest jeszcze jeden podział: na grupy serwerów, zwane domenami. Różnią się one zasadami rozgrywki, dzięki czemu każdy użytkownik może wybrać typ gry, który najbardziej mu odpowiada. Są cztery typy domen: normalny (zwany również PvE), PvP, RP (ang. role-playing, domena wymagająca odgrywania postaci na zasadach domeny Normalnej/PvE) oraz RPPvP (domena wymagająca odgrywania postaci na zasadach domeny PvP). W ostatnich dwóch typach domen istnieje nakaz przestrzegania zasad odgrywania postaci; gracze mogą zostać ukarani za nie odgrywanie swojej roli. Główną różnicą między domenami PvP a PvE są zasady włączania flagi PvP, czyli oznaczenia, umożliwiającego walkę pomiędzy graczami przeciwnych frakcji. Tylko osoba, oznaczona flagą PvP, może zostać zaatakowana przez wrogiego gracza.

  Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.Umiejętność (z ang. skill) to obok współczynników typ danych liczbowych w grach fabularnych, opisujących postać gracza. Umiejętności określają jak zaawansowana jest w danej dziedzinie postać. Im większa jest wartość danej umiejętności, tym łatwiej jest wykonać postaci test związany z nią. Umiejętności dotyczą zasadniczo dziedzin, których można się nauczyć; ponadto zwykle łatwiej jest je zdobyć (lub zwiększyć ich poziom) niż współczynniki.
  PvE Domena bez znaczącego podziału na strefy walki między graczami, aczkolwiek ta występuje – na polach bitwy oraz strefach tzw. „światowego PvP” (ang. „World PvP”). W domenach PvE, flaga PvP może być aktywowana tylko poprzez intencjonalne włączenie jej komendą /pvp, poprzez zaatakowanie wrogiego gracza, wejście na pole bitwy (ang. Battleground), wrogie terytorium (ang. Enemy Territory), którym jest na przykład wroga stolica (ang. Capital City) lub też poprzez rzucenie czaru na przyjaznego gracza, który ma włączoną flagę PvP. Flaga PvP jest automatycznie usuwana, jeśli gracz przez 5 minut pozostaje poza walką PvP. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy gracz aktywuje flagę PvP poprzez wpisanie komendy /pvp. W tym wypadku gracz musi w ten sam sposób dezaktywować flagę PvP, a następnie unikać walki PvP przez 5 minut. PvP Domena orientowana na walkę pomiędzy graczami. W domenach PvP gracz otrzymuje flagę PvP w momencie, w którym wchodzi na terytorium neutralne lub należące do przeciwnej frakcji. Strefy, należące do danej frakcji (przeznaczone dla postaci na poziomach 1–20 i główne miasta), są przyjazne dla gracza z tej frakcji i na wejściu oznaczone są kolorem zielonym. Kiedy gracz jakiejkolwiek frakcji wejdzie do strefy rywalizacji (ang. contested zone), oznaczonej kolorem pomarańczowym, natychmiast dostaje flagę PvP. Wejście do zielonej strefy przeciwnej frakcji to sam kraniec skali, co pokazuje nazwa strefy, mająca kolor czerwony. W tej sytuacji tylko gracz, wkraczający do wrogiej strefy, zostaje oznaczony flagą PvP. Jego przeciwnicy mogą zadecydować, czy chcą podjąć z nim walkę (otrzymując tym samym również flagę PvP), czy też wolą po prostu go zignorować. Ten zabieg ma przeciwdziałać najazdom wysokopoziomowych postaci na strefy dla początkujących graczy. W domenach PvP gracze mogą tworzyć postacie tylko w jednej z dwóch frakcji (Hordzie lub Alliance), w przeciwieństwie do domen PvE, gdzie nie ma takiego ograniczenia. RP Domena orientowana na kontakt międzyludzki. W domenach RP obowiązują te same zasady, co w domenach PvE z tą różnicą, że gracze muszą odgrywać swoje postacie. Oznacza to, że starają się zachowywać, mówić i grać zgodnie z charakterem, historią i cechami swoich postaci. Jeśli gracz chce przekazać innym osobom jakieś informacje spoza świata gry (o których jego postać nie ma prawa wiedzieć), całą wypowiedź powinien ująć w ((podwójne nawiasy)) lub poprzedzić skrótem „OOC:” (czyli Out Of Character). Publiczne kanały są zazwyczaj wyłączone z obowiązku odgrywania postaci, ale wymagane jest użycie kulturalnego języka. Generalnie najważniejszą zasadą domen RP jest granie w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym w odgrywaniu ich postaci i wczuwaniu się w klimat świata. RPPvP Jest to typ domeny, łączący zasady domen RP z zasadami domen PvP. Oznacza to, że wymagane jest odgrywanie postaci, a przy tym wejście w strefę, należącą do przeciwnej frakcji, skutkuje włączeniem flagi PvP, umożliwiającej walkę z innymi graczami. Domeny RPPvP powstały później niż pozostałe typy domen, na prośbę graczy.

  Rasy[ | edytuj kod]

  Rasy są podzielone na dwie frakcje: przymierze i hordę. Podczas tworzenie postaci gracz może wybrać spośród dziewiętnastu ras.

  TGA (znany także jako TARGA) – rastrowy format plików graficznych oryginalnie opracowany przez firmę Truevison (teraz Avid). Oryginalnie używany był w kartach graficznych TARGA oraz VISTA, które były pierwszymi procesorami graficznymi obsługującymi standardy high color/true color dla komputerów IBM PC i kompatybilnych.Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.
  Statua Thralla, dowódcy orków, na wystawie Blizzarda w Pekinie, 2006

  Każda rasa ma swojego lidera rasowego, który rezyduje w stolicy – jest on dowódcą najazdów (ang. raid). Ponadto istnieje wiele ras pobocznych, m.in. naga, gnolle, koboldy, satyry, murloki, ogry, naaru.

  Klasy[ | edytuj kod]

  Dostępne klasy postaci to:

  Klasa postaci (komputerowe gry RPG) lub profesja (gry fabularne) – określenie głównego zajęcia (czasem zawodu) postaci gracza. Przykładową profesją będzie w takim przypadku wojownik lub mag w systemach fantasy, jak również haker czy ochroniarz w systemach cyberpunkowych i futurystycznych. Wyznacza ona umiejętności i wiedzę, którą posiada postać gracza w danym systemie. Umożliwia to ustandaryzowanie cech ogólnych dla danej grupy postaci. Często postać z danej profesji w momencie jej tworzenia nie może posiadać umiejętności typowych dla innych profesji (np. wojownik nie będzie potrafił rzucać zaklęć na początku gry, lecz może się tego nauczyć wraz z rozwojem postaci). Profesja może mieć też czasami wpływ na fabułę gry.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
 • Druid
 • Łowca (ang. Hunter)
 • Mag (ang. Mage)
 • Paladyn (ang. Paladin)
 • Kapłan (ang. Priest)
 • Łotrzyk (ang. Rogue)
 • Szaman (ang. Shaman)
 • Czarnoksiężnik (ang. Warlock)
 • Wojownik (ang. Warrior)
 • Rycerz śmierci (ang. Death Knight) (pojawia się wraz z dodatkiem Wrath Of The Lich King do stworzenia rycerza śmierci musimy posiadać drugą postać z 55 poziomem doświadczenia)
 • Mnich (ang. Monk) (pojawia się wraz z dodatkiem Mists of Pandaria)
 • Łowca Demonów (ang. Demon Hunter) (pojawia się wraz z dodatkiem Legion)
 • Niedostępne miejsca[ | edytuj kod]

  W okresie poprzedzającym dodatek Cataclysm istniały miejsca, które były niedostępne w standardowy sposób. Na część z nich można było się dostać poprzez portale, wykonując jakieś questy, niektóre były widoczne tylko z lotu ptaka, podróżując gryfonem lub wywerną. W dodatku Cataclysm dano możliwość latania po całym świecie w Azeroth, co też spowodowało, że duża część miejsc niedostępnych straciła ten status. Wciąż jednak istnieją lokacje zarówno na otwartym terenie, jak i wewnątrz, niedostępne dla graczy, jak choćby Północny Lordaeron.

  Rasy z uniwersum StarCrafta – trzy ugrupowania walczące o kontrolę nad fikcyjnym światem wykreowanym przez firmę Blizzard Entertainment. Są to:Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Winamp – program komputerowy wyprodukowany przez firmę Nullsoft (obecnie oddział AOL) służący do odtwarzania większości plików audio (w tym internetowych stacji radiowych) i wideo.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Player versus environment (PvE; ang. gracz kontra środowisko) – termin używany w grach online, głównie MMO, gdzie postać kontrolowana przez gracza walczy z postaciami sterowanymi w grze przez komputer. Jest to przeciwieństwo player vs player (PvP), w którym walczy się z postacią kontrolowaną przez żywego przeciwnika.
  Druid (łac. druides albo druida, z celtyckiego) – starożytny kapłan celtycki, który przewodził obrzędom i ceremoniom religijnym. Druidzi sprawowali także sądy oraz przepowiadali przyszłość z lotu ptaków lub z wnętrzności zwierząt. Jedna z trzech kast kapłańskich, obok bardów i filidów (vates), u Celtów.
  Player versus player (PvP; ang. gracz kontra gracz, gracz na gracza, GnG) – rodzaj interakcji w grach typu MMORPG, MUD, RPG pozwalającej na rywalizację pomiędzy dwoma lub więcej graczami. PvP niekoniecznie polega na zabiciu postaci innego gracza. Są różne rodzaje PvP, np. urozmaicające rozgrywkę i nadanie klimatu gry (World of Warcraft, Lineage itp.) oraz na większą skalę, gdzie rywalizuje ze sobą wielu graczy o różne nagrody (Guild Wars, World of Warcraft).
  Eurogamer – brytyjska strona internetowa o grach komputerowych, założona w 1999 wraz ze spółką Eurogamer Network Ltd. przez braci Ruperta i Nicka Lomanów. Strona dostarcza wiadomości, recenzji, zapowiedzi gier i materiałów wideo. Eurogamer ma wysoką popularność – w listopadzie 2010 stronę odwiedziło 5,7 miliona użytkowników. W 2007 trójka edytorów portalu: Kristan Reed, Tom Bramwell i Kieron Gillen, zdobyli nagrody Games Media Awards.
  Kapłan – osoba, która spełnia w imieniu wspólnoty religijnej funkcje kultowe i rytualne. Funkcje te nadają jej rolę przynajmniej częściowego pośrednika między Bogiem a ludźmi. Kapłan musi poddawać się określonym wymogom religijnym i zazwyczaj posiada też pewne przywileje. Kapłanom często powierza się funkcje duchowej opieki wspólnotami. Kapłanem wybierany jest przez wspólnotę lub przez innych kapłanów. Dostęp do kapłaństwa może być ograniczony pewnymi względami, takim jak np. cechy psychiczne i duchowe, zdolności, wykształcenie, płeć. Otrzymanie statusu kapłana, zazwyczaj poprzedzone długim okresem nauk i prób, jest połączone z określonym obrzędem i ma duże znaczenie rytualne (zob. np. sakrament święceń).

  Reklama