• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World Touring Car Championship 2013  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gábor Wéber (ur. 4 grudnia 1971 w Budapeszcie) – węgierski kierowca wyścigowy. Zdobywca m.in. tytułów mistrzowskich w Renault Clio Cup i SEAT León Eurocup.Porsche Supercup (Porsche Mobil 1 Supercup) – międzynarodowy, monomarkowy cykl pucharowy wyścigów samochodowych. Wyścigi te od 1993 r. towarzyszą Grand Prix Formuły 1, a więc są one rozgrywane na tych samych torach i w ramach tej samej imprezy sportowej. Liczba wyścigów w sezonie waha się od dziewięciu do dwunastu startów.

  Sezon 2013 w World Touring Car Championship – dziesiąta edycja serii wyścigowej World Touring Car Championship. Sezon rozpoczął się 24 marca na Monzy, a zakończył się 17 listopada na torze ulicznym w Makau, po rozegraniu 12 rund składających się z 24 wyścigów. Po zakończeniu sezonu 2012 Chevrolet wycofał się z mistrzostw, jednak RML Group pod którego szyldem amerykańska marka prowadziła swój program pozostał w serii jako zespół prywatny. Do rywalizacji na pełny sezon dołączyły natomiast Honda i Łada. Tytuł mistrzowski wśród kierowców już podczas Wyścigu Japonii wywalczył po raz czwarty Yvan Muller, natomiast mistrzostwo wśród producentów rundę wcześniej przypadło Hondzie. Trofeum Yokohamy dla kierowców niezależnych wygrał James Nash, a dla zespołów niezależnych RML, natomiast triumfatorem w klasyfikacji Eurosport Asia Trophy obejmującej kierowców i rundy azjatyckie został Yukinori Taniguchi.

  Frédéric Nicolas „Fredy” Barth (ur. 5 grudnia 1979 w Lozannie) – szwajcarski kierowca wyścigowy. Obecnie jeździ w zespole Wiechers-Sport w serii World Touring Car Championship.Alberto Cerqui (ur. 20 czerwca 1992 w Brescii) – włoski kierowca wyścigowy. Zdobywca tytułów mistrzowskich w Formule Azzurra i Superstars Series. Obecnie jest kierowcą zespołu Ebimotors w serii Porsche Carrera Cup Italia.

  Spis treści

 • 1 Lista startowa
 • 1.1 Zmiany wśród kierowców
 • 2 Kalendarz wyścigów
 • 2.1 Zmiany w kalendarzu
 • 3 Wyniki
 • 3.1 Kierowcy
 • 3.2 Producenci
 • 3.3 Trofeum Yokohamy
 • 3.3.1 Kierowcy niezależni
 • 3.3.2 Zespoły niezależne
 • 3.4 Eurosport Asia Trophy
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Sezon 2012 w World Touring Car Championship – dziewiąta edycja serii wyścigowej World Touring Car Championship. Sezon rozpoczął się 11 marca na Monzy, a zakończył się 18 listopada na torze ulicznym w Makau, po rozegraniu 12 rund składających się z 24 wyścigów. Od tego sezonu pięciu najszybszych kierowców w kwalifikacjach otrzymuje punkty według klucza 5-4-3-2-1. Po sześciu latach przerwy do rywalizacji powrócił Ford, wycofało się natomiast Volvo mimo zapowiedzi z września 2010 o wystawieniu w sezonie 2012 dwóch samochodów. Tytuł mistrzowski wśród kierowców zdobył po raz pierwszy Robert Huff, natomiast wśród producentów mistrzostwo trzeci raz z rzędu, już podczas weekendu w Japonii, przypadło Chevroletowi. Mistrzostwo kierowców niezależnych zdobył Norbert Michelisz, a mistrzostwo zespołów niezależnych Lukoil Racing Team.Tiago Vagaroso da Costa Monteiro (ur. 24 lipca 1976 w Porto) – portugalski kierowca wyścigowy, reprezentował barwy zespołów Jordan Grand Prix i MF1 Racing w Formule 1. Obecnie jest kierowcą zespołu Castrol Honda World Touring Car Team w serii World Touring Car Championship.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Scandinavian Touring Car Championship w skrócie STCC – seria wyścigów samochodów turystycznych powstała w 2010 roku poprzez połączenie serii Swedish Touring Car Championship i Danish Touring Car Championship.
  Robert Huff (ur. 25 grudnia 1979 w Cambridge) – brytyjski kierowca wyścigowy, obecnie kierowca zespołu ALL-INKL.COM Münnich Motorsport w World Touring Car Championship. Mistrz świata tejże serii z roku 2012.
  Wyścig Rosji WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana od 2013 na torze Moscow Raceway położonym koło przysiółka Czismiena, około 20 km na wschód od Wołokołamska i 90 km na zachód od Moskwy, przy drodze magistralnej M9.
  Pasquale Di Sabatino (ur. 20 stycznia 1988 w Atri) – włoski kierowca wyścigowy. Zdobywca tytułu mistrzowskiego we Włoskiej Formule Junior.
  Zengő Motorsport – węgierski zespół wyścigowy założony przez Zoltána Zengő. Ekipa startuje w World Touring Car Championship oraz European Touring Car Cup. W przeszłości zespół pojawiał się także w stawce SEAT León Eurocup.
  Wyścig Japonii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana od 2008, obecnie na torze Suzuka International Racing Course (wersja East Circuit) w Suzuce w Japonii. Do sezonu 2010 włącznie runda odbywała się na Okayama International Circuit niedaleko miasta Mimasaka w prefekturze Okayama.
  Wyścig Portugalii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana od 2007, obecnie na torze Autódromo Internacional do Algarve w Portimão w Portugalii. Pierwszy Wyścig Portugalii odbył się w 2007 na torze ulicznym Circuito da Boavista w Porto, gdzie w 1958 i 1960 było rozgrywane Grand Prix Portugalii Formuły 1. W 2008 Wyścig Portugalii został rozegrany na torze Autódromo do Estoril koło miasta Estoril. Od 2009 runda odbywa się na zmianę w Porto i Portimão.

  Reklama