• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World Touring Car Championship 2012  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gábor Wéber (ur. 4 grudnia 1971 w Budapeszcie) – węgierski kierowca wyścigowy. Zdobywca m.in. tytułów mistrzowskich w Renault Clio Cup i SEAT León Eurocup.Wyścig Czech WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana w latach 2006–2011 na torze Masaryk Circuit na zachodnim krańcu Brna, drugiego co do wielkości miasta w Czechach.

  Sezon 2012 w World Touring Car Championship – dziewiąta edycja serii wyścigowej World Touring Car Championship. Sezon rozpoczął się 11 marca na Monzy, a zakończył się 18 listopada na torze ulicznym w Makau, po rozegraniu 12 rund składających się z 24 wyścigów. Od tego sezonu pięciu najszybszych kierowców w kwalifikacjach otrzymuje punkty według klucza 5-4-3-2-1. Po sześciu latach przerwy do rywalizacji powrócił Ford, wycofało się natomiast Volvo mimo zapowiedzi z września 2010 o wystawieniu w sezonie 2012 dwóch samochodów. Tytuł mistrzowski wśród kierowców zdobył po raz pierwszy Robert Huff, natomiast wśród producentów mistrzostwo trzeci raz z rzędu, już podczas weekendu w Japonii, przypadło Chevroletowi. Trofeum Yokohamy dla kierowców niezależnych wygrał Norbert Michelisz, a dla zespołów niezależnych Lukoil Racing Team.

  Frédéric Nicolas „Fredy” Barth (ur. 5 grudnia 1979 w Lozannie) – szwajcarski kierowca wyścigowy. Obecnie jeździ w zespole Wiechers-Sport w serii World Touring Car Championship.Wyścig Wielkiej Brytanii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana w latach 2005–2011 na torach Silverstone Circuit, Brands Hatch i Donington Park w Wielkiej Brytanii. Pierwszy Wyścig Wielkiej Brytanii odbył się w sezonie 2005 na torze Silverstone Circuit. Rok później rundę tą przeniesiono na Brands Hatch koło miasta Swanley w hrabstwie Kent gdzie rozgrywana była do sezonu 2010 włącznie. W sezonie 2011 Wyścig Wielkiej Brytanii rozegrano na torze Donington Park w miejscowości Castle Donington w hrabstwie Leicestershire.

  Spis treści

 • 1 Lista startowa
 • 1.1 Zmiany wśród kierowców
 • 2 Kalendarz wyścigów
 • 2.1 Zmiany w kalendarzu
 • 3 Wyniki
 • 3.1 Kierowcy
 • 3.2 Producenci
 • 3.3 Trofeum Yokohamy
 • 3.3.1 Kierowcy niezależni
 • 3.3.2 Zespoły niezależne
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Alberto Cerqui (ur. 20 czerwca 1992 w Brescii) – włoski kierowca wyścigowy. Zdobywca tytułów mistrzowskich w Formule Azzurra i Superstars Series. Obecnie jest kierowcą zespołu Ebimotors w serii Porsche Carrera Cup Italia.
  British Touring Car Championship (BTCC, Brytyjskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych) – mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez TOCA od 1958 w Wielkiej Brytanii. Jest to najważniejsza i najbardziej znana seria wyścigowa w tym kraju. Początkowo mistrzostwa rozgrywano pod nazwą British Saloon Car Championship, natomiast aktualną wprowadzono w 1987. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie około 10 rund złożonych z trzech wyścigów każda na torach wyścigowych położonych głównie w Anglii.
  Kristian Poulsen (ur. 18 listopada 1975 we Flensburgu) – duński kierowca wyścigowy. Obecnie jeździ w zespole Aston Martin Racing w serii FIA World Endurance Championship.
  Polestar Racing – szwedzki zespół wyścigowy założony w 1996 roku jako Flash Engineering. Jest oficjalnym zespołem fabrycznym Volvo z bazą w Göteborgu. Polestar podzielony jest na dwie dywizje: Polestar Racing zajmującą się wyścigami oraz Polestar Performance konstruujący i rozbudowujący prototypy i silniki samochodów wyścigowych.
  Wyścig Belgii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana w latach 2005 i 2010–2011 na torach Circuit de Spa-Francorchamps koło miejscowości Spa w belgijskiej prowincji Liège i Circuit Zolder koło Hasselt, stolicy Limburgii. Pierwszy i jedyny aż do 2010 Wyścig Belgii odbył się w sezonie 2005. Runda ta powróciła w sezonie 2010, lecz tym razem odbyła się na torze Circuit Zolder, podobnie jak w sezonie 2011.
  Tiago Vagaroso da Costa Monteiro (ur. 24 lipca 1976 w Porto) – portugalski kierowca wyścigowy, reprezentował barwy zespołów Jordan Grand Prix i MF1 Racing w Formule 1. Obecnie jest kierowcą zespołu Castrol Honda World Touring Car Team w serii World Touring Car Championship.
  Norbert Michelisz (ur. 8 sierpnia 1984 w Mohaczu) – węgierski kierowca wyścigowy, obecnie kierowca zespołu Zengő Motorsport w serii World Touring Car Championship.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.