• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World Touring Car Championship  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wyścig Czech WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana w latach 2006–2011 na torze Masaryk Circuit na zachodnim krańcu Brna, drugiego co do wielkości miasta w Czechach.Wyścig Europy WTCC – runda World Touring Car Championship rozegrana w 2008 na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari w mieście Imola we Włoszech. Zastąpiła ona w kalendarzu na sezon 2008 Wyścig Szwecji, który został odwołany na wniosek Szwedzkiego Narodowego Pełnomocnictwa Sportu, gdy WTCC nie doszło do komercyjnego porozumienia z organizatorami rundy. Jako że w sezonie 2008 był już Wyścig Włoch rozegrany na Monzy, rundę na Autodromo Enzo e Dino Ferrari nazwano Wyścigiem Europy. Wcześniej, w sezonie 2005, na Imoli odbył się Wyścig San Marino, a w sezonie 2009 Wyścig Włoch.
  Dominujący w sezonach 2011 i 2012 zespół Chevroleta
  Czterokrotny mistrz WTCC Yvan Muller

  World Touring Car Championship (WTCC) – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 i corocznie od 2005. Zastąpiły one serię European Touring Car Championship rozgrywaną w latach 1963-1988 i 2000-2004. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta uznawana jest za drugą (po Formule 1) co do ważności światową serię wyścigową organizowaną przez FIA.

  Wyścig Turcji WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana w latach 2005–2006 na torze Istanbul Park w azjatyckiej części Stambułu w Turcji. Wyścig Turcji zaplanowany w sezonie 2007 został odwołany i w jego zastępstwie zorganizowano Wyścig Szwecji na torze Scandinavian Raceway. Wszystkie cztery wyścigi wygrali Włosi, w tym dwa Gabriele Tarquini.Wyścig Wielkiej Brytanii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana w latach 2005–2011 na torach Silverstone Circuit, Brands Hatch i Donington Park w Wielkiej Brytanii. Pierwszy Wyścig Wielkiej Brytanii odbył się w sezonie 2005 na torze Silverstone Circuit. Rok później rundę tą przeniesiono na Brands Hatch koło miasta Swanley w hrabstwie Kent gdzie rozgrywana była do sezonu 2010 włącznie. W sezonie 2011 Wyścig Wielkiej Brytanii rozegrano na torze Donington Park w miejscowości Castle Donington w hrabstwie Leicestershire.

  W 2018 roku seria wyścigowa World Touring Car Championship (WTCC) została zastąpiona przez World Touring Car Cup (WTCR).

  Historia[ | edytuj kod]

  World Touring Car Championship po raz pierwszy zorganizowano w 1987 jako seria towarzysząca European Touring Car Championship. Dodatkowe rundy poza Europą odbyły się na torach Bathurst, Calder Park Raceway (oba w Australii), Wellington Street Circuit (Nowa Zelandia) i Fuji International Speedway (Japonia). W mistrzostwach brały udział samochody Grupy A. Mistrzem kierowców został Roberto Ravaglia w BMW M3 zespołu Schnitzer Motorsport, a w klasyfikacji uczestników wygrał Eggenberger Texaco Ford Nr 7, którym był Ford Sierra. Mimo sukcesu, seria WTCC trwała tylko jeden rok gdyż FIA obawiała się, że nowe mistrzostwa "odbiorą" pieniądze Formule 1.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  W 1993, z powodu wysokiej popularności kategorii Superturystycznej, FIA zorganizowała puchar World Touring Car Cup składający się z pojedynczej rundy na torze Autodromo Nazionale di Monza. Wygrał go Paul Radisich w Fordzie Mondeo, podobnie jak edycję w 1994, tym razem na Donington Park, natomiast w 1995 mistrzem został Frank Biela w Audi A4 Quattro na torze Circuit Paul Ricard. W 1996 planowano rozegrać kolejną edycję pucharu na A1-Ring w Austrii jednak odwołano ją z powodu małej liczby zgłoszeń (10 samochodów).

  SEAT, Sociedad Española de Automóviles de Turismo (pl. Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych) – hiszpańskie przedsiębiorstwo produkujące samochody, obecnie należąca do grupy Volkswagena.Łada Priora (ros. Лада Приора) – model kompaktowego samochodu osobowego produkowanego przez rosyjskie zakłady AvtoVAZ. Model ten po raz pierwszy został zaprezentowany na targach samochodowych w Moskwie w 2003 roku, zaś zadebiutował na rynku rosyjskim 21 marca 2007 roku, na rynku europejskim model ten oferowany jest od 2008 roku.

  W 2000, z pomocą ze strony FIA, wznowiono serię European Touring Car Championship zarzuconą w 1988, którą w 2005 zastąpiono ogólnoświatowymi mistrzostwami World Touring Car Championship. Od tego samego roku organizowany jest również na szczeblu europejskim coroczny puchar European Touring Car Cup.

  W całym sezonie 2005 wzięło udział najwięcej producentów w historii WTCC: Alfa Romeo, BMW, Chevrolet, Ford, SEAT i dwa prywatne zespoły Hondy z Accordami Euro R i Civikiem Type R, a w pojedynczych rundach znalazły się także dwa Peugeoty 407 i Toyota Altezza. Samochody były podzielone na trzy kategorie: Super 2000, Diesel 2000 i Superprodukcyjną. Tytuł mistrzowski wśród kierowców zdobył Andy Priaulx i powtórzył ten sukces jeszcze w 2006 i 2007.

  Wyścig Belgii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana w latach 2005 i 2010–2011 na torach Circuit de Spa-Francorchamps koło miejscowości Spa w belgijskiej prowincji Liège i Circuit Zolder koło Hasselt, stolicy Limburgii. Pierwszy i jedyny aż do 2010 Wyścig Belgii odbył się w sezonie 2005. Runda ta powróciła w sezonie 2010, lecz tym razem odbyła się na torze Circuit Zolder, podobnie jak w sezonie 2011.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Już w 2006 z mistrzostw wycofał się Ford, natomiast rok później nie pojawił się Peugeot, a swój udział znacznie ograniczyła Honda. Był to także ostatni sezon dla Alfy Romeo. W pojedynczej rundzie wziął za to udział Robert Dahlgren w Volvo S60 zasilanym bioetanolem. Pojedyncze starty zaliczył jeszcze w trzech następnych latach ale już w mniejszym Volvo C30, a w 2011 startował w pełnym już sezonie serii.

  Tor wyścigowy – zamknięty obiekt, na którym odbywają się m.in. wyścigi samochodowe czy wyścigi motocyklowe. Tor ma zazwyczaj kilka lub więcej zakrętów, jest asfaltowy lub betonowy, a w jego pobliżu umieszczone są trybuny dla kibiców. Niemal każdy tor ma tzw. prostą startową, na której ustawiają się zawodnicy przed startem. Wzdłuż niej znajdują się aleje serwisowe, oddzielone od prostej startowej ścianą, znajdują się tam garaże, a obok nich odbywają się pit-stopy, czyli postoje, podczas których dokonywane jest, np. tankowanie paliwa czy zmiana opon podczas wyścigu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 2008 na cały sezon powróciła Honda. Pojawiła się także Łada. Zrezygnowano natomiast z kategorii Superprodukcyjnej. Mistrzem został Yvan Muller z Seata. Ponownie uzyskał ten tytuł w 2010 i 2011 ale tym razem w Chevrolecie.

  W 2009 zabrakło już Hondy, a dla Łady był to ostatni sezon startów. Mistrzostwo zdobył Gabriele Tarquini.

  W 2010 z fabrycznego zespołu zrezygnował Seat,pomimo tego nadal pozostał zaangażowany w mistrzostwa. W sezonie tym wprowadzono także nowy system punktacji.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Robert Huff (ur. 25 grudnia 1979 w Cambridge) – brytyjski kierowca wyścigowy, obecnie kierowca zespołu ALL-INKL.COM Münnich Motorsport w World Touring Car Championship. Mistrz świata tejże serii z roku 2012.

  W 2011 BMW, podobnie jak Seat rok wcześniej, zaprzestał wystawiania zespołu fabrycznego, natomiast do mistrzostw dołączył najmłodszy kierowca w historii WTCC – Pepe Oriola, mając w chwili debiutu 16 lat, 8 miesięcy i 11 dni. Wprowadzone zostały również nowe, turbodoładowane silniki o pojemności ograniczonej do 1600 cm³.

  Wyścig Rosji WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana od 2013 na torze Moscow Raceway położonym koło przysiółka Czismiena, około 20 km na wschód od Wołokołamska i 90 km na zachód od Moskwy, przy drodze magistralnej M9.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  W 2012 wprowadzono punktację w kwalifikacjach, do rywalizacji powrócił Ford, a pod koniec sezonu także Honda. Mistrzem został po raz pierwszy Robert Huff. Po tym sezonie Chevrolet wycofał się z mistrzostw, jednak RML Group, pod którego szyldem amerykańska marka prowadziła swój program, pozostał w serii jako zespół prywatny.

  Volvo C30 - najmniejszy samochód osobowy szwedzkiej marki Volvo Car Corporation produkowany w latach 2006 - 2012 w fabryce w Belgii. Auto zadebiutowało podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Detroit w 2006 roku. Pół roku później w Paryżu Volvo C30 został pokazany w wersji seryjnej. Pierwowzorem pojazdu było Volvo SCC zaprezentowane w 2001 roku.Alfa Romeo S.p.A. – włoska firma i marka samochodów wyścigowych, sportowych oraz luksusowych osobowych klasy średniej oraz wyższej. Produkowała również pojazdy użytkowe, w tym do lat 80. małe liczby samochodów dostawczych. Od 1986 roku jest własnością koncernu Fiat.

  W 2013 powróciła Łada z modelem Granta. Wprowadzono również klasyfikację Asia Trophy obejmującą kierowców i rundy azjatyckie. Tytuł mistrzowski zdobył po raz czwarty Yvan Muller.

  W 2014 zadebiutowały nowe samochody, w specyfikacji określanej jako TC1. Do startu dopuszczono jednak dotychczasowe auta określane jako TC2. Był to jednak jedyny sezon, w którym w mistrzostwach startowały obie klasy samochodów. W 2015 startują już tylko auta, spełniające regulacje TC1. Mistrzem został po raz pierwszy José María López.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Wyścig Makau WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana od 2005 na torze Guia Circuit w Makau będącym specjalnym regionem administracyjnym Chin. Jest to finałowa runda każdego sezonu. Wyścig ten odbywa się w ramach Grand Prix Makau. Co roku występują w nim liczni miejscowi kierowcy.

  Systemy punktacji[ | edytuj kod]

  System obowiązujący w 1987

  System obowiązujący w latach 2005-2009

  System obowiązujący w latach 2010-2016

  System obowiązujący od 2017

  R1 - wyścig otwarcia, R2 - wyścig główny

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  José María López (ur. 26 kwietnia 1983 w Río Tercero) – argentyński kierowca wyścigowy. Ma za sobą starty w serii GP2 w zespołach Super Nova (sezon 2006) i DAMS (sezon 2005) oraz w zespole CMS w Formule 3000.
  Wyścig Japonii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana od 2008, obecnie na torze Suzuka International Racing Course (wersja East Circuit) w Suzuce w Japonii. Do sezonu 2010 włącznie runda odbywała się na Okayama International Circuit niedaleko miasta Mimasaka w prefekturze Okayama.
  Wyścig Portugalii WTCC – runda World Touring Car Championship rozgrywana od 2007, obecnie na torze Autódromo Internacional do Algarve w Portimão w Portugalii. Pierwszy Wyścig Portugalii odbył się w 2007 na torze ulicznym Circuito da Boavista w Porto, gdzie w 1958 i 1960 było rozgrywane Grand Prix Portugalii Formuły 1. W 2008 Wyścig Portugalii został rozegrany na torze Autódromo do Estoril koło miasta Estoril. Od 2009 runda odbywa się na zmianę w Porto i Portimão.
  Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Calder Park Raceway – australijski tor wyścigowy położony w Melbourne. Cały kompleks składa się z prostej do wyścigów Drag Racing, toru owalnego i toru drogowego w kilku możliwych konfiguracjach.
  Honda Civic - samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany przez japoński koncern Honda od 1972 roku. Obecnie produkowana jest dziewiąta generacja modelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.144 sek.