• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World Rugby

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa świata juniorów w rugby union (IRB Junior World Championship) – międzynarodowe rozgrywki w rugby union, w których biorą udział narodowe zespoły do lat 20. Turniej jest organizowany przez International Rugby Board (IRB). Zastąpił on poprzednie zawody rozgrywane dla drużyn do lat 19 i do lat 21.Rugby Afrique / Rugby Africa (wcześniej Confédération Africaine de Rugby) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe związki sportowe w rugby union z Afryki, jedna z sześciu regionalnych federacji stowarzyszonych z World Rugby, odpowiedzialna za organizację rozgrywek międzynarodowych w tej części świata.
  Rugby Europe (do 2014 r. pod nazwą FIRA – Europejskie Stowarzyszenie Rugby, FIRA-AER) – międzynarodowa organizacja zarządzająca rugby union w Europie. Powstała w 1999 roku dla promocji, rozwoju, organizacji i zarządzania grą w rugby na terenie Europy pod auspicjami Międzynarodowej Rady Rugby (IRB).

  World Rugby – międzynarodowa organizacja pozarządowa zarządzająca rozgrywkami rugby union oraz ustalająca zasady gry. Powstała w 1886 jako „International Rugby Football Board” (IRFB) na wniosek szkockiego, walijskiego i irlandzkiego związku rugby. Związek angielski początkowo odmówił przystąpienia, niemniej w 1890 został pierwszym członkiem-niezałożycielem.

  World Rugby Sevens Series (od nazwy sponsora HSBC World Rugby Sevens Series) – coroczna seria turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7 organizowana przez World Rugby (wcześniej IRB) od sezonu 1999/2000. Zwycięzcą w danym sezonie zostaje zespół, który podczas całego cyklu zdobędzie najwięcej punktów, które są przyznawane za zajęcie poszczególnych miejsc w każdym turnieju, których liczba w historii zawodów wahała się od siedmiu do jedenastu. Turnieje trwają z reguły dwa dni i występuje w nich szesnaście reprezentacji, wyjątkiem jest trzydniowy Hong Kong Sevens. Spośród szesnastu dotychczasowych edycji dwunastokrotnie triumfowała reprezentacja Nowej Zelandii.Rugby Americas North (RAN) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe związki sportowe w rugby union z Ameryki Północnej i Karaibów, jedna z sześciu regionalnych federacji stowarzyszonych z World Rugby, odpowiedzialna za organizację rozgrywek międzynarodowych w tej części świata.

  International Rugby Football Board zmieniła swoją nazwę na „International Rugby Board” w 1997 roku. W listopadzie 2014 roku po raz kolejny nazwa uległa zmianie – na „World Rugby”. Główna siedziba organizacji znajduje się w Dublinie. Bernard Lapasset wybrany na drugą kadencję w grudniu 2011 roku postanowił nie ubiegać się o kolejną, toteż od lipca 2016 roku funkcję tę objął jednogłośnie wybrany Bill Beaumont.

  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  World Rugby organizuje m.in. takie rozgrywki jak: puchar świata, puchar świata kobiet, puchar świata w rugby 7, World Rugby Sevens Series, World Rugby Women’s Sevens Series, mistrzostwa świata juniorów czy World Rugby U-20 Trophy.

  W listopadzie 2012 roku zrzeszał 100 członków pełnych i 18 stowarzyszonych, trzy lata później odpowiednio 103 i 17, zaś w grudniu 2017 roku 105 i 16. Na poszczególnych kontynentach działają stowarzyszone z World Rugby federacje – Rugby Europe, Oceania Rugby, Rugby Africa, Sudamérica Rugby, Rugby Americas North i Asia Rugby.

  Federation of Oceania Rugby Unions – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe związki sportowe w rugby union z Australii i Oceanii, jedna z sześciu regionalnych federacji stowarzyszonych z IRB, odpowiedzialna za organizację rozgrywek międzynarodowych w tej części świata.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History of the Game (ang.). rfu.com. [dostęp 2010-06-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-26)].
  2. IRB becomes World Rugby as new brand is launched (ang.). worldrugby.org, 2014-11-18. [dostęp 2014-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-19)].
  3. Taoiseach opens World Rugby House in Dublin (ang.). worldrugby.org. [dostęp 2015-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-15)].
  4. Lapasset re-elected IRB Chairman (ang.). irb.com. [dostęp 2011-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-02)].
  5. World Rugby Chairman Bernard Lapasset not to seek re-election (ang.). worldrugby.org. [dostęp 2016-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
  6. Bill Beaumont elected next World Rugby Chairman (ang.). worldrugby.org. [dostęp 2016-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-11)].
  7. IRB Organisation (ang.). International Rugby Board. [dostęp 2010-06-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-28)].
  8. UAE become IRB Full Member Union (ang.). irb.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)].
  9. Rwanda welcomed as full member union of World Rugby (ang.). worldrugby.org. [dostęp 2015-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-13)].
  10. Costa Rica welcomed as full member of World Rugby (ang.). worldrugby.org. [dostęp 2017-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-12)].
  11. Regional Associations (ang.). worldrugby.org. [dostęp 2015-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-17)].
  Irlandzki Związek Rugby (ang. Irish Rugby Football Union, irl. Cumann Rugbaí na hÉireann) IRFU – związek sportowy, działający na terenie Irlandii i Irlandii Północnej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem irlandzkiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Członek IRB i FIRA-AER.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar świata w rugby 7 (Rugby World Cup Sevens) – najważniejsze międzynarodowe zawody w rugby 7 w randze mistrzostw świata. Organizatorem imprezy jest IRB i od początku biorą w niej udział męskie reprezentacje narodowe, a od 2009 roku również żeńskie. Pierwszy turniej odbył się w 1993 roku w Szkocji. Od tamtej pory kolejne zawody są rozgrywane co cztery lata. Aktualnymi zwycięzcami są reprezentacje Nowej Zelandii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  World Rugby U-20 Trophy (wcześniej Junior World Rugby Trophy) – międzynarodowe zawody narodowych drużyn rugby dla zawodników do 20 roku życia niższe rangą od World Rugby U-20 Championship. Organizowane są przez IRB w zastępstwie zlikwidowanych mistrzostw drużyn U-19 i U-21. W rozgrywkach bierze udział osiem reprezentacji.
  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.
  Związek Rugby (ang. Rugby Football Union) — ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Anglii, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem angielskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Sudamérica Rugby (dawniej CONSUR) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe związki sportowe w rugby union z Ameryki Południowej oraz części Ameryki Środkowej, jedna z sześciu regionalnych federacji stowarzyszonych z World Rugby, odpowiedzialna za organizację rozgrywek międzynarodowych w tej części świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.768 sek.