• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World Heavyweight Championship - WWE  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Randal Keith Orton, znany jako Randy Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w Knoxville) – amerykański wrestler. Najbardziej znany z występów w World Wrestling Entertainment w brandzie WWE SmackDown!, którego członkiem był do 2013 roku. Należał do grup: „Evolution”, „Rated RKO” i „The Legacy”. Orton jest najmłodszym w historii zdobywcą tytułu WWE World Heavyweight Championship.National Wrestling Alliance – amerykańska federacja wrestlingu oraz liga zrzeszająca inne niezależne federacje, która została założona w 1948 roku.

  World Heavyweight Championship było tytułem mistrzowskim profesjonalnego wrestlingu stworzonym i promowanym przez federację WWE. Było jednym z dwóch topowych mistrzostw w WWE, wraz z WWE Championship. Należało do brandu Raw od 2002 po tym, jak Raw i SmackDown rozdzielono na dwa brandy, lecz zmieniało swoje położenie wskutek różnych okazji (głównie w rezultacie WWE Draftu) do 29 sierpnia 2011, gdy zakończyło się rozszerzanie brandów i mistrzowie mogli się pokazywać z tytułami we wszystkich programach. World Heavyweight Championship zostało zdezaktywowane 15 grudnia 2013 kiedy to zostało zunifikowane wraz z WWE Championship, którego nazwa została zmieniona na "WWE World Heavyweight Championship", kontynuując żywot tego drugiego.

  Dwayne Douglas Johnson, znany też jako The Rock (ur. 2 maja 1972 w Hayward) – amerykański aktor i wrestler. Występuje w World Wrestling Entertainment, w brandzie RAW.John Felix Anthony Cena (ur. 23 kwietnia 1977 w West Newbury) – amerykański wrestler, wokalista hip-hopowy oraz aktor. Członek federacji WWE (World Wrestling Entertainment).

  Tytuł był jednym z sześciu reprezentujących przez Big Gold Belt, wpierw wprowadzając go w 1985. Jego dziedzictwo można wskazywać na początki pierwszego światowego tytułu wrestlingu, więc jego historia trwa od ponad 100 lat, najwięcej na świecie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Diagram pokazujący ewolucję światowych tytułów w wrestlingu.
  Pierwszy i pięciokrotny mistrz Triple H.

  WWE zaprezentowało World Heavyweight Championship w 2002, kiedy to Eric Bischoff podarował Triple H'owi tytuł 2 września, zostając jego pierwszym właścicielem. Jednakże, jego początki określa się jako jeden z pierwszych światowych tytułów wrestlingu, a później wskazuje na National Wrestling Alliance (NWA), które posiadało pomniejsze federacje z różnych terytoriów jako członków NWA. W późniejszych latach 80., World Championship Wrestling (WCW), które zostało utworzone przez kupno Jim Crockett Promotions i było członkiem NWA, zostało kupione przez Turner Broadcasting, które transmitowało programy należące do WCW. W międzyczasie, WCW używało NWA World Heavyweight Championship jako własnego światowego tytułu. WCW World Heavyweight Championship niedługo potem zostało utworzone i otrzymał je ówczesny posiadacz NWA World Heavyweight Championship, Ric Flair w 1991. W 1993, WCW odcięło się od NWA i urosło w sile, stając się rywalem dla World Wrestling Federation (WWF). Obie organizacje stały się znane międzynarodowo i walczyły ze sobą o lepsze telewizyjne ratingi (oglądalność) w poniedziałkowe noce, co zostało nazwane Monday Night Wars. Pod koniec walk, WCW zaczęło popadać w klęskę finansową, kulminując w kupno WCW przez WWF w marcu 2001. W rezultacie, WWF nabyło biblioteki video WCW, wybrane kontrakty z wrestlerami i tytuły, wraz z resztą majątku. Część wrestlerów z WCW dołączyło do WWF rozpoczynając "The Invasion", tworząc ugrupowanie The Alliance, wycofując się z reprezentowania nazwy WCW. WCW Championship (którego nazwa została zmieniona na proste "World Championship") zostało zunifikowane wraz z WWF Championship 9 grudnia 2001. Na gali, WCW World Heavyweight Championship zostało zdezaktywowane, kiedy to Chris Jericho stał się ostatnim mistrzem (i później Undisputed WWF Championem), pokonując The Rocka i Stone Cold Steve'a Austina kolejno. Tytuł WWF stał się Undisputed WWF Championship (potem Undisputed WWE Championship przez zmianę nazwy federacji) do września 2002, kiedy to utworzono World Heavyweight Championship.

  WWE Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Jest on jednym z dwóch najważniejszych pasów WWE. Obecnym posiadaczem pasa jest Randy Orton, który na SummerSlam 2013 zdobył go, pokonując Daniela BryanaNight of Champions - coroczna gala PPV (Pay Per View), federacji WWE (World Wrestling Entertainment), która wyróżnia się zasadą "All Titles on a line" co znaczy, że na jednej gali odbywają się walki o wszystkie pasy mistrzowskie. Mogą występować walki typu "Non Title".

  Utworzenie tytułu[ | edytuj kod]

  Rekordowy siedmiokrotny mistrz Edge.

  W 2002, roster WWE podwoił się poprzez posiadanie wrestlerów z WWE, WCW i ECW. W rezultacie, WWE postanowiło podzielić oba rostery na dwa brandy, Raw i SmackDown, dopasowując mistrzostwa i osoby do odpowiednich brandów. Ekspansja ta została nazwana rozszerzeniem brandów (eng. Brand Extension). W maju 2002, WWF zmieniło nazwę na World Wrestling Entertainment (WWE). Po owych zmianach, Undisputed WWE Championship nie był przypisany dla żadnego z brandów i członek RAW i SmackDown mógł walczyć o mistrzostwo. Generalnym menadżerom Raw i SmackDown, Ericowi Bischoffowi i Stephanie McMahon ten pomysł się nie podobał, dlatego Stephanie McMahon zakontraktowała ówczesnego mistrza Brocka Lesnara do brandu SmackDown, pozostawiając brand Raw bez tytułu mistrzowskiego. 2 września, po pozostawieniu brandu bez tytułu WWE, Eric Bischoff ogłosił utworzenie tytułu World Heavyweight Championship. Bischoff podarował tytuł Triple H'owi, gdyż miał zostać rywalem mistrza WWE, Brocka Lesnara. Od razu po tym, nazwa Undisputed WWE Championship została zmieniona na WWE Championship.

  Stephanie McMahon Levesque (ur. jako Stephanie Marie McMahon 24 września 1976) – amerykańska biznesmenka, wrestlerka, właścicielka mniejszościowa i Chief Brand Officer (CBO) federacji wrestingu WWE.David Michael Bautista (ur. 18 stycznia 1969 w Arlington) − amerykański wrestler znany z występów w World Wrestling Entertainment jako Dave Batista.

  Rodowód tytułu[ | edytuj kod]

  Czterokrotny i ostatni mistrz Randy Orton.

  Od kiedy utworzono mistrzostwo, jego historia z poprzednimi wersjami nie jest powiązywana przez WWE, gdyż ma być on traktowany jako całkowicie nowy tytuł federacji. Pomimo nazwy, poprawnie można go określać na dwa sposoby: "world championship" oraz "world heavyweight championship". Potwierdzone zostało przez WWE, że World Heavyweight Championship nie jest kontynuacją tytułu WCW Championship. 1 lipca 2013 na Raw, WWE uhonorowało poprzednich World Heavyweight Championów, zaliczając poprzednich NWA World Heavyweight i WCW World Heavyweight Championów wliczając Lou Thesz i Rica Flaira, wskazując że World Heavyweight Championship jest niebezpośrednim następcą poprzednich tytułów.

  Eric Bischoff (ur. 27 maja 1955 w Detroit) – amerykański przedsiębiorca i producent telewizyjny, były prezes organizacji wrestlingu World Championship Wrestling (WCW). W czasie jego prezesury WCW prowadziło z konkurencyjnym World Wrestling Federation (WWF) rywalizację, która przeszła do historii jako Monday Night Wars. Oprócz tego odgrywał rolę osoby zarządzającej w programach telewizyjnych organizacji wrestlingu WCW, World Wrestling Entertainment (WWE) i Total Nonstop Action (TNA). NWA World Heavyweight Championship – światowy tytuł mistrzowski profesjonalnego wrestlingu stworzony przez National Wrestling Alliance (NWA) w 1948. NWA uznaje ten tytuł za kontynuację dziedzictwa oryginalnej wersji mistrzostwa World Heavyweight Championship, które zostało ustanowione 4 maja 1905 i przestało być uznawane w 1957. W latach 1948-1980 NWA World Heavyweight Championship było najbardziej prestiżowym mistrzostwem Stanów Zjednoczonych i jedynym mistrzostwem o statusie światowym (posiadające World w nazwie) na jakie pozwalała NWA. Jednak po ekspansji WWE w latach 80. XX wieku znaczenie ligi osłabło.

  Rozszerzenie brandów[ | edytuj kod]

  Poniżej jest lista przedstawiająca zmiany przeskoków World Heavyweight Championship pomiędzy brandami Raw i SmackDown.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WWE SmackDown! – program telewizyjny o tematyce wrestlingu, wydawany przez World Wrestling Entertainment (WWE), a emitowany w stacji SciFi w Stanach Zjednoczonych (od 2010 roku). Nazwa „Smackdown” jest ponadto używana do określenia brandu federacji WWE. Innym brandem World Wrestling Entertainment jest Raw. Walki oraz wszelkiego rodzaju segmenty oraz backstage’e nagrywane są na tzw. „tapingach” w nocy z wtorku na środę, które wyemitowane zostają w piątki.
  Steve Austin, właściwie: Steven James Anderson, znany jako Stone Cold (ur. 18 grudnia 1964 w Austin w Teksasie) – amerykański zawodowy zapaśnik i aktor.
  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  Brock Edward Lesnar (ur. 12 lipca 1977 w Webster) – amerykański zapaśnik, wrestler i zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Jako wrestler był m.in. trzykrotnym mistrzem World Wrestling Entertainment. Na gruncie sportowym jego największymi osiągnięciami było mistrzostwo National Collegiate Athletic Association w zapasach (2000) oraz mistrzostwo Ultimate Fighting Championship w wadze ciężkiej (2008-2010).
  WWE Draft – odbywający się od roku 2002 (z wyjątkiem roku 2003), Draft zawodników występujących w World Wrestling Entertainment. Odbywa się w dwóch największych rosterach federacji WWE - Raw i SmackDown!
  WWE Raw (dokładniej Monday Night Raw) – program telewizyjny o tematyce wrestlingu, wydawany przez World Wrestling Entertainment (WWE). W Stanach Zjednoczonych program jest emitowany w stacji USA Network, zaś w Polsce na stacji Extreme Sports Channel. Raw postrzegany jest jako sztandarowy program produkcji WWE ze względu na swoją dłuższą historię niż program SmackDown!. Jest to najdłuższy serial epizodyczny w historii USA, emitowany regularnie co poniedziałek.
  Oscar Gutierrez Gonzales Rubio, znany jako Rey Mysterio (ur. 11 grudnia 1974 w San Diego) – meksykański zawodowy zapaśnik. Występuje w federacji World Wrestling Entertainment w rosterze WWE RAW, do którego przeszedł w kwietniu 2011 po drafcie z WWE SmackDown.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.