• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World Freefight Challenge

  Przeczytaj także...
  Antoni Chmielewski (ur. 8 stycznia 1982) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi średniej oraz judoka. Wieloletni zawodnik KSW. Michał Materla, znany także jako Cipao lub Magic (ur. 10 kwietnia 1984 w Szczecinie) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki, członek Berserkers Team Szczecin. Mistrz federacji KSW w wadze średniej (do 84 kilogramów).
  Francis Carmont (ur. 10 listopada 1981 w Paryżu) – francuski zawodnik mieszanych sztuk walki. Zwycięzca turnieju KSW 5 z 2006 roku. Od 2011 roku walczy w UFC.

  World Freefight Challenge (WFC) – słoweńska organizacja promująca mieszane sztuki walki (MMA) oraz kick-boxing.

  Historia[ | edytuj kod]

  Założona w 2006 roku. Pierwsza gala odbyła się 20 maja tego samego roku. Na gali odbył się "mecz" między europejskimi zawodnikami, a brazylijskimi w którym walczyli m.in. Grzegorz Jakubowski, Michał Materla, Francis Carmont oraz Dennis Siver.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Maciej Górski (ur. 12 października 1983 w Koninie) − polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi lekkiej. Zawodowy Mistrz Świata w karate full-contact w wadze lekkiej z 2008 roku, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w różnych odmianach karate, triumfator turnieju KSW Extra z 2008 roku oraz finalista turnieju KSW 15 z 2011 roku.

  W 2008 roku zorganizowano pierwszą gale poza granicami rodzimej Słowenii - w Chorwacji. Poza Chorwacją, WFC gościło jeszcze w Bułgarii, Serbii oraz Austrii. Od 2011 roku zaczęto organizować mniejsze gale tzw. Challengers na których walczą mniej znani zawodnicy którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w zawodowym sporcie.

  Piotr Hallmann (ur. 25 sierpnia 1987 w Gdyni) – polski wojskowy, podporucznik Marynarki Wojennej RP, zawodnik mieszanych sztuk walki. Obecnie związany z organizacją UFC.Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.

  Na galach słoweńskiej organizacji walczyło wielu znanych zawodników m.in. Rafael Cavalcante, Aleksandr Szlemienko czy Dennis Siver

  Również Polacy mieli okazję toczyć pojedynki m.in. były mistrz tejże organizacji w wadze lekkiej Piotr Hallmann, Michał Materla, Robert Jocz czy Grzegorz Jakubowski.

  W latach 2008-2010 polska federacja KSW nawiązała współpracę z WFC na zasadzie wymiany zawodników co skutkowało pojedynkami Polaków w słoweńskiej organizacji, a byli to mistrzowie KSW Maciej Górski, Antoni Chmielewski oraz Łukasz Jurkowski.

  Konfrontacja Sztuk Walki, KSW – polska organizacja promująca walki MMA (Mixed Martial Arts) założona w Warszawie przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego. Lider wśród organizacji MMA w Europie oraz jedna z największych organizacji na świecie. Gale KSW odbywają się w Polsce i za granicą. Gala „KSW 39. Colosseum” zgromadziła w maju 2017 na PGE Narodowym niemal 58 tys. widzów, plasując się na drugim miejscu wśród największych pod względem liczebności publiczności wydarzeń sportowych w Polsce. Była to także druga na świecie impreza MMA pod względem liczebności publiczności. Robert Jocz (ur. 1976 w Warszawie) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki. Międzynarodowy mistrz organizacji WFCA w wadze średniej. Występował m.in. w polskiej organizacji KSW oraz holenderskich Ultimate Glory i BOTE.

  Zasady i reguły[ | edytuj kod]

  WFC posiada własne zasady i regulację różniące się od standardów europejskich w formule MMA. Poza standardowymi ciosami pięściami, kopnięciami i uderzeniami kolanem w pozycji stojącej dozwolone są ciosy kolanami w parterze oraz kopnięcia w głowę na leżącym na ziemi rywalu, brak za to ciosów łokciami w głowę. Przepisy przypominają te z których korzystała niegdyś największa organizacja MMA na świecie - PRIDE Fighting Championships. Każdy pojedynek trwa 3 rundy po 5 minut.

  Ring bokserski jest miejscem walk bokserskich lub walk w podobnych dyscyplinach (np. kick-boxing). Współczesny ring ma postać kwadratowego podwyższenia, otoczonego czterema równoległymi do podłoża linami, przyczepionymi do słupów narożnych w każdym rogu ringu. Obecnie zawodowe walki muszą mieć ring zgodny z międzynarodowym standardem, jednakże jest kilka różnych międzynarodowych standardów.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  Zasady w formule kick-boxingu nie obejmują znaczących zmian i bazują na tych z K-1, każda walka trwa 3 rundy po 3 minuty. Poza standardowymi ciosami pięściami i kopnięciami można uderzać tzw. ang. backfistem czyli uderzeniem pięścią po obrocie wokół własnej osi.

  Pojedynki toczone są w ringu bokserskim o wymiarach 7 × 7 metrów.

  Dennis Siver (ur. 13 stycznia 1979 w Omsku) – niemiecki zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), mistrz Niemiec WAKO w kick-boxingu. Wieloletni zawodnik Ultimate Fighting Championship. Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Kategorie wagowe[ | edytuj kod]

 • piórkowa (-66 kg)
 • lekka (-70 kg)
 • półśrednia (-77 kg)
 • średnia (-84 kg)
 • półciężka (-93 kg)
 • ciężka (+93 kg)
 • Mistrzowie[ | edytuj kod]

  Pasy mistrzowskie są przyznawane w drodze pojedynczej walki i mają charakter przechodni (jak w boksie).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. O organizacji WFC (ang.). wfc.si.
  2. Reguły WFC (ang.). wfc.si.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona organizacji
 • Kick-boxing – dyscyplina sportowa (sport walki), w której walczy się stosując zarówno bokserskie ciosy pięścią, jak i kopnięcia.PRIDE Fighting Championships – działająca w latach 1997-2007 japońska organizacja promująca walki MMA. W ciągu dziesięciu lat swojego istnienia PRIDE było gospodarzem w sumie 68 gal (66 na terenie Japonii i 2 w Las Vegas), stając się jedną z dwóch (obok UFC) największych organizacji MMA na świecie. Swój byt zakończyła w 2007 roku, kiedy została sprzedana amerykańskiej spółce ZUFFA – głównemu udziałowcowi konkurencyjnego UFC.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rafael Cavalcante (ur. 5 kwietnia 1980 w Ilha Solteirze) – brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Mistrz Strikeforce w wadze półciężkiej w latach 2010-2011. W latach 2013-2016 związany z Ultimate Fighting Championship. Czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu.
  Łukasz Jurkowski (ur. 8 marca 1981 w Warszawie) – komentator sportowy zajmujący się MMA. Były zawodnik taekwondo i mieszanych sztuk walki (MMA).
  Aleksandr Pawłowicz Szlemienko (ros. Александр Павлович Шлеменко; ur. 20 maja 1984 w Omsku) – rosyjski zawodnik mieszanych sztuk walki. Były mistrz Bellator MMA wagi średniej.
  Grzegorz Jakubowski (ur. 5 maja 1970 w Gdyni) − były polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), zawodowo walczący w latach 2002-2008. Dwukrotny mistrz Polski w kung-fu full contact. Założyciel oraz główny trener klubu Mighty Bulls Team.
  K-1 – założona w 1993 roku japońska organizacja promująca walki na zmodyfikowanych zasadach japońskiego kick-boxingu wzbogaconych o techniki z innych stylów. Uznawana często za najbardziej prestiżową organizację zawodowego kick-boxingu na świecie. Jednym z głównych założeń, które legło u podstaw jej powstania było umożliwienie rywalizacji przedstawicielom różnych sztuk i sportów walki. Dziś na ringach K-1 występują przede wszystkim zawodnicy kick-boxingu, boksu tajskiego, karate i boksu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.