• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World Boxing Organization

  Przeczytaj także...
  Julio César González Ibarra (ur. 30 lipca 1976 w Guerrero Negro, zm. 10 marca 2012) – meksykański bokser. Były mistrz świata w kategorii półciężkiej organizacji WBO. Zdobył go pokonując niejednogłośnie na punkty Dariusza Michalczewskiego. Stracił ten pas w pierwszej jego obronie z Węgrem Zsoltem Erdeiem. Zginął 10 marca 2012 w wypadku motocyklowym gdy został uderzony przez pijanego kierowcę.Marco Huck, właśc. Muamer Hukić (ur. 11 listopada 1984 w Ugao) – niemiecki bokser pochodzenia boszniackiego, aktualny zawodowy mistrz świata organizacji WBO w wadze junior ciężkiej (do 200 funtów).
  Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.

  World Boxing Organization (WBO) – jedna z najbardziej prestiżowych i największych organizacji boksu zawodowego na świecie. Wyłania ona swoich mistrzów świata, ustala listy rankingowe i przepisy bokserskie. Siedziba organizacji jest w San Juan w Portoryko.

  WBO została założona przez grupę portorykańskich i dominikańskich biznesmenów, którzy wystąpili z innej organizacji bokserskiej, WBA, oskarżając ją o niejasności w przepisach i zasadach ustalania rankingów.

  Krzysztof Głowacki (ur. 31 lipca 1986 w Wałczu) – polski bokser wagi junior ciężkiej, były młodzieżowy mistrz Polski oraz medalista mistrzostw Polski seniorów w kategorii super ciężkiej.Ołeksandr Ołeksandrowycz Usyk (ukr. Олександр Олександрович Усик; ur. 17 stycznia 1987 w Symferopolu) – ukraiński bokser, mistrz olimpijski (2012), amatorski mistrz świata w wadze ciężkiej (2011) oraz mistrz Europy w wadze półciężkiej (2008).

  Od 1996 roku prezydentem WBO jest Francisco Varcarcel z Portoryko.

  10 września 1994 jako pierwszy Polak Dariusz Michalczewski zdobył mistrzostwo świata WBO w kat. półciężkiej, wygrywając w Hamburgu na punkty z Leonzerem Barberem i skutecznie bronił tego pasa przez ponad dziewięć lat do dnia 18 października 2003, gdy przegrał niejednogłośnie w Hamburgu na punkty z Meksykaninem Julio Césarem Gonzálezem i tracąc pas WBO w kat. półciężkiej. 14 sierpnia 2015 Krzysztof Głowacki został mistrzem świata WBO w wadze junior ciężkiej po znokautowaniu Marco Hucka w Newark. Stracił tytuł 17 września 2016 po porażce na punkty z Ołeksandrem Usykiem.

  San Juan – stolica Portoryko, wolnego państwa stowarzyszonego z USA. Miasto jest położone w północno-wschodniej części wyspy Portoryko, nad Oceanem Atlantyckim. San Juan jest najważniejszym portem tego państwa, a także centrum gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. Przemysł chemiczny, maszynowy, elektroniczny i spirytusowy. Ważny ośrodek turystyki na Antylach.Dariusz Michalczewski (ur. 5 maja 1968 w Gdańsku) – polski i niemiecki bokser, były mistrz świata zawodowców federacji WBO, WBA, IBF w kat. półciężkiej oraz WBO w kat. junior ciężkiej; mistrz Europy amatorów w kategorii półciężkiej. Michalczewski był niepokonanym bokserem przez 12 lat. Ze względu na swój ofensywny styl walki zyskał sobie przydomek Tiger (Tygrys).

  Obecni mistrzowie organizacji WBO[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona World Boxing Organization • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  World Boxing Association (WBA) – międzynarodowa organizacja boksu zawodowego, utworzona w 1962 roku na bazie działającej od 1921 National Boxing Association (NBA). Siedzibą organizacji jest Panama, a jej prezydentem od 1982 roku Gilberto Mendoza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.