• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World Boxing Council Muay Thai

  Przeczytaj także...
  Lista mistrzów świata WBC Muay Thai – chronologiczna lista dotychczasowych zawodowych mistrzów świata organizacji promującej boks tajski World Boxing Council Muay Thai w poszczególnych kategoriach wagowych.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  José Sulaimán (ur. 30 maja 1931 w Ciudad Victoria, zm. 16 stycznia 2014 w Los Angeles) – meksykański prezydent federacji bokserskiej WBC.

  World Boxing Council Muay Thai (WBC Muay Thai) – funkcjonująca w ramach World Boxing Council organizacja, która sankcjonuje walki, prowadzi rankingi i przyznaje tytuły mistrzowskie w zawodowym boksie tajskim. Jej siedzibą jest Bangkok.

  Historia[ | edytuj kod]

  Organizacja powstała na podstawie porozumienia zawartego w lutym 2002 roku między prezydentem WBC Jose Sulaimanem a przedstawicielem rządu Tajlandii dr. Santiparbem Tejavaniją. Jej szefem został Kovid Bhakdibhumi (prezydent Asian Boxing Council i wiceprezydent WBC).

  Yodsanklai Fairtex właśc. Yodthanong Photirat (ur. 1 lipca 1985 w Nongbua Lamphu) – tajski kick-boxer i zawodnik boksu tajskiego, mistrz stadionu Lumpini w dwóch kategoriach wagowych – muszej i półśredniej, mistrz świata WBC Muay Thai w wadze junior średniej z 2005 oraz dwukrotny mistrz świata WMC w wadze średniej z 2008 i 2012. Ponadto w formule amatorskiej srebrny medalista Igrzysk Sportów Walki z 2010.Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.

  Pierwsze w historii walki o mistrzostwo świata WBC w boksie tajskim odbyły się 10 grudnia 2005 roku w Sydney: Nathan Corbett zdobył pas w wadze półciężkiej, a Yodsanklai Fairtex w wadze juniorśredniej.

  WBC Muay Thai sankcjonuje walki na pełnych zasadach boksu tajskiego (skodyfikowanych przez ministerstwo sportu Tajlandii) w 19 kategoriach wagowych. Zawodnicy mogą rywalizować o pas mistrza świata (najcenniejszy tytuł), międzynarodowego (drugorzędny) oraz krajowe. Ponadto okazyjnie organizowane są walki o pas mistrzowski WBC Diamond pomiędzy utytułowanymi zawodnikami. Nagroda ta ma przede wszystkim na celu uhonorować danego zawodnika m.in. za całokształt kariery, więc z tegoż względu nie jest wymagana obrona tego tytułu.

  World Boxing Council, WBC - jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji boksu zawodowego z siedzibą w Meksyku. Do organizacji należy 161 państw członkowskich. Prezydentem World Boxing Council jest José Sulaimán. Sankcjonowane przez organizację walki odbywają się w 17 kategoriach wagowych.Boks tajski, boks syjamski (taj. muay thai, มวยไทย) - tajski sport walki oraz sztuka walki kładąca nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami.

  Obecni mistrzowie świata organizacji WBC w boksie tajskim[ | edytuj kod]

  Lista mistrzów[ | edytuj kod]

 • Dotychczasowa lista mistrzów świata WBC Muay Thai
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alan Parkhouse: ON A GLOBAL STAGE WBC TO SANCTION MUAYTHAI (ang.). wbcmuaythai.com, 31 lipca 2005. [dostęp 2009-09-15].
  2. WORLD BOXING COUNCIL MUAYTHAI THAI PRESS CONFERENCE FCCT 11 AM, TUESDAY 15 NOVEMBER 2005 (ang.). wbcmuaythai.com. [dostęp 2009-09-15].
  3. WORLD CHAMPIONS (ang.). wbcmuaythai.com. [dostęp 2017-09-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona WBC Muay Thai (ang.)
 • Nathan Corbett (ur. 23 października 1979 w Hamilton) – australijski kick-boxer i zawodnik muay thai, sześciokrotny mistrz świata m.in. WMC, WBC Muay Thai i WKN.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.