• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Worksop

  Przeczytaj także...
  John Parr (ur. 18 listopada 1954) – brytyjski muzyk, gitarzysta i autor tekstów muzyki pop, którego szczyt popularności przypadał na połowę lat 80. XX w. Sprzedał ponad 10 mln. płyt na całym świecie, autor soundtracków do kultowych filmów dekady.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.

  Worksop – miasto w hrabstwie Nottinghamshire (dystrykt Bassetlaw) w środkowej Anglii. Najbardziej znanymi osobami pochodzącymi z miasta są: Bruce Dickinson, wokalista grupy muzycznej Iron Maiden oraz Graham Taylor menadżer piłki nożnej

  Worksop jest 40-tysięcznym miastem położonym w środkowej Anglii na północy hrabstwa Nottinghamshire - dystrykt Bassetlaw. Przez miasto przepływa nieduża rzeka Ryton. Na południe od miasta rozpoczyna się las znany pod nazwą lasu Sherwood. Są to niezbyt obszerne pozostałości po tym, co w średniowieczu było wielkim borem ciągnącym się kilometrami, aż do Nottingham. To właśnie tutaj przed wiekami mieszkał Robin Hood. Worksop znajduje się 19 mil na wschód od miasta Sheffield. Miejscowość znana była jako "brama do Dukeries", czyli miejsce wypadowe dla okolicznej szlachty na położone na południu tereny łowieckie. W mieście lub w jego pobliżu znajduje się kilka dużych centrów handlowych i przeładunkowych. Znajduje się tutaj fabryka Oxo produkująca rosołki wołowe do zup. Na południowo-wschodnim krańcu Worksop znajduje się centrum dystrybucyjne firmy B&Q, która jest największą siecią branży budowlanej w Wielkiej Brytanii. Kilka kilometrów na wschód od miasta przy drodze A60 znajduje się kwatera główna angielskiej sieci sklepów przemysłowych Wilkinson. W tych samych okolicach znajdują się dwie duże fabryki produkujące sandwiche (kanapki). W Worksop działa klub piłkarski Worksop FC, który gra w angielskiej szóstej lidze okręgowej.

  Donald Pleasence (ur. 5 października 1919 w Nottinghamshire; zm. 2 lutego 1995 w Saint-Paul de Vence) – angielski aktor charakterystyczny.Tesco (LSE: TSCO ) – największa brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów, która ma swoje filie również w innych krajach. Początkowo sieć zajmowała się sprzedażą żywności, ale rozszerzyła swoją ofertę również na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do roku 2003 przedsiębiorstwo miało już w swoim posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości, od hipermarketów do niewielkich sklepików np. przy stacjach benzynowych.

  Pierwsza miejscowość na terenie obecnego centrum miasta znajdowała się tutaj już przed 1066 rokiem, przed inwazją Normanów na Wielką Brytanię. Pierwsze źródło pisane na temat Worksop pochodzi z 1096 roku. Wówczas w powstałym w tym roku Domesday Book pojawia się zapis na temat miejscowości Werchesope. W 1103 roku baron Willam de Lovetot pobudował tu nieduży zamek oraz ustanowił opactwo augustianów. Zakonnicy wybudowali w miasteczku duży kościół przyklasztorny istniejący tutaj do dziś, będący jednym z najstarszych budowli w mieście. Ciekawostką jest to, że to właśnie Augustianie z parafii z Worksop - jako kościół filialny - wybudowali pierwszy kościół w pobliskim Sheffield. Dziś w tym miejscu stoi przepiękna katedra - jeden z największych zabytków w Sheffield.

  Graham Taylor OBE (ur. 15 września 1944 roku w Worksop, w hrabstwie Nottinghamshire) – angielski piłkarz i trener piłkarski. Po dziesięciu latach pracy w Watford FC, który w sezonie 1983-84 doprowadził do wicemistrzostwa Anglii, w 1990 roku został selekcjonerem reprezentacji Anglii. Brał z nią udział w Mistrzostwach Europy 1992. Po przegranych eliminacjach do Mundialu 1994 w październiku 1993 został zdymisjonowany. Później bez większych sukcesów prowadził Wolverhampton Wanderers, ponownie Watford i Aston Villę.Lincoln – miasto w Wielkiej Brytanii, w środkowowschodniej Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Lincolnshire. Liczba ludności miasta wynosi 85 595 (2001), a powierzchnia 35,69 km². Lincoln jest jednym z trzech najstarszych miast angielskich, tutaj rzymska armia wybudowała między 50 a 60 r. n.e. bastion dla legionu IX Hispana. Dziś Lincoln to ważny ośrodek administracyjny, edukacyjny (uniwersytet) i usługowy z różnorodnym przemysłem (także branży nowych technologii). Miasto jest także popularnym miejscem odwiedzin turystów, szczególnie z racji średniowiecznej katedry (Lincoln Cathedral) oraz zamku (Lincoln Castle).

  W średniowieczu Worksop było miastem targowym. W 1777 roku Worksop został włączony do miast przez które biegnie kanał Chesterfield. Jest to kanał po którym Anglicy podróżują obecnie swoimi barkami - łączy on Manchester i Lincoln. W 1849 roku w Worksop powstał pierwszy dworzec kolejowy łączący miasto z Sheffield na zachodzie i Lincoln na wschodzie. Miasto w XIX wieku znane było przede wszystkim jako ośrodek górniczy. Znajdowała się tutaj nieduża kopalnia węgla. W 1990 roku kopalnia została zlikwidowana jak wiele innych kopalń na terenie środkowej Anglii. Oczywiście połączone było to z protestami mieszkańców utrzymujących swoje rodziny z pracy w kopalni. Polityka rządu brytyjskiego była jednak nieugięta i wszystkie kopalnie zostały zlikwidowane, gdyż były po prostu nierentowne. W 2007 roku miasto dotknęła powódź, która nie miała jednak tak niszczących skutków jak w innych miejscowościach pod Sheffield. Natomiast w roku 2008 miało miejsce trzęsienie ziemi, które na szczęście nie wyrządziło żadnych szkód w tym mieście.

  Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.

  W Worksop znajduje się główny szpital dystryktu (gminy) Bassetlaw. Szpital obsługuje około 33 tysiące pacjentów rocznie. W mieście znajdują się także duże sklepy takich sieci handlowych jak Tesco, Sainsbury, Netto, Matalan. Kilka kilometrów na zachód od Worksop przebiega autostrada M1 łącząca południe z północą Wielkiej Brytanii.

  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Miasto ma kilka ciekawych zabytków. Pierwszym z nich jest dawny kościół klasztorny Augustianów znany obecnie pod nazwą Priory Church. Jest to trójnawowy kościół zwieńczony dwoma wieżami o typowej dla angielskich kościołów wyglądzie. Worksop Priory to siedziba anglikańskiej parafii pod wezwaniem Świętej Marii i świętego Kuthberta. W mieście znajduje się także małe muzeum znane pod nazwą Mr Straw's House. Jest to przykład typowego bogatego domu z epoki wiktoriańskiej. Budynek należał do bogatej rodziny Straw. Od 1930 roku nic się w nim nie zmieniło. W pobliżu Worksop Priory znajduje się stara brama miejska, nad która znajduje się nieduża galeria sztuki. W centrum miasta znajduje się deptak miejski usytuowany przy ulicy Bridge Street. To główna ulica w centrum, przy której znajdują się największe sklepy. Wokół miasta znajduje się kilka dużych pól golfowych.

  Ryton (z gr.) – starożytne naczynie do picia wina, zazwyczaj w kształcie rogu lub głowy zwierzęcej. Wykonywane było z gliny lub metalu i zdobione dekoracją malarską bądź reliefową z wizerunkiem głowy ludzkiej lub zwierzęcej.Bruce Dickinson, właściwie Paul Bruce Dickinson (ur. 7 sierpnia 1958 w Worksop w Anglii) – wokalista heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Do 1982 znany jako Bruce Bruce.

  Pomimo tego, że Worksop nie jest wielkim miastem pochodzi z niego kilku znanych Anglików. Urodzili się tutaj: Dave Bishop (satyryk), Len Bratley (prezenter radia BBC), Bruce Dickinson (wokalista heavy metalowego zespołu Iron Maiden), Neil Entwistle (informatyk), Anne Foy (prezenterka programów dla dzieci telewizji BBC), Sarah-Jane Honeywell (prezenterka programów dla dzieci telewizji BBC), Mick Jones (piłkarz zespołu Leed United w latach 1960 - 1970), John Parr (muzyk współpracujący z zespołem Meat Loaf), Donald Pleasence (aktor znany m.in z takich filmów jak Halloween i Dracula), Graham Taylor (menadżer piłki nożnej pracujący z pierwszoligowym klubem piłkarskim Aston Villa), Lee Westwood (jeden z czołowych brytyjskich graczy w golfa).

  Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.Powódź – przejściowe zjawisko hydrologiczne polegające na wezbraniu wód rzecznych lub morskich w ciekach wodnych, zbiornikach lub na morzu powodujące po przekroczeniu przez wodę stanu brzegowego zatopienie znacznych obszarów lądu - dolin rzecznych, terenów nadbrzeżnych lub depresyjnych, doprowadzające do wymiernych strat społecznych i materialnych. Jest jedną z najbardziej groźnych i niszczycielskich w skutkach klęsk żywiołowych. Walka z nią jest stale aktualnym problemem ogólnoświatowym. Poważny wpływ na występowanie powodzi ma istniejący układ rzek oraz występująca w poszczególnych okresach roku sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zakon Świętego Augustyna (Augustianie, łac. Ordo Sancti Augustini – OSA; do 1963 augustianie-eremici, łac. Ordo Eremitarum Sancti Augustini – OESA) – zgromadzenie zakonne powstałe 1 marca 1256 roku po zjednoczeniu różnych wspólnot eremickich, które żyły według reguły świętego Augustyna z Hippony. Zakon augustianów jest zaliczany do zakonów żebrzących. Ubiorem jest czarny habit z kapturem i skórzanym pasem. Do Polski w jej ówczesnych granicach (konkretnie do Krakowa) zostali sprowadzeni z Czech w 1342 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Samodzielna polska prowincja zakonna powstała 6 lipca 1547 roku.
  Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.
  Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.
  Wilkinson – sieć sklepów w Wielkiej Brytanii zajmujących się głównie dyskontową sprzedażą artykułów gospodarstwa domowego, narzędzi, artykułów dla majsterkowiczów i kosmetyków. Sieć liczy około 260 sklepów i zatrudnia 21 000 pracowników. Firma sprzedaje produkty zarówno pod nazwą firmową (Wilko) jak i nazwami firmowymi producentów.
  Nottinghamshire (w skrócie Notts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.068 sek.