WordPress

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WordPress – napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS) zaprojektowany głównie do obsługi blogów.

Count Basie, właśc. William James Basie (ur. 21 sierpnia 1904 w Red Bank w stanie New Jersey, zm. 26 kwietnia 1984 w Hollywood na Florydzie) – amerykański pianista jazzowy, kompozytor i bandlider. Laureat NEA Jazz Masters Award 1983.Odnośnik bezpośredni (ang. permalink) - specjalnie skonstruowany, niezmienny adres URL odnoszący się do konkretnego zasobu.

Wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie.

Według danych W3Techs, firmy analizującej rynek IT, w maju 2018 aż 30,7% stron na świecie pracowało w oparciu o WordPress. Z kolei wśród systemów zarządzania treścią WordPress miał udział na poziomie 59,9% – czyli był najpopularniejszym CMS na świecie.

Architektura[ | edytuj kod]

WordPress ma system szablonów stron internetowych wykorzystujący procesor szablonów. Jego architektura opiera się na kontrolerze, który przekierowuje wszystkie żądania niestatycznych identyfikatorów URI do pojedynczego pliku PHP, ten zaś analizuje identyfikator URI i identyfikuje stronę docelową. Pozwala to na obsługę bardziej czytelnych dla człowieka adresów podstron (permalinków).

Chet Baker, właśc. Chesney Henry Baker Jr. (ur. 23 grudnia 1929 w Yale w stanie Oklahoma, zm. 13 maja 1988 w Amsterdamie) – amerykański trębacz jazzowy.Jimmy Smith, właśc. James Oscar Smith (ur. 8 grudnia 1925 lub 1928 w Norristown, zm. 8 lutego 2005 w Phoenix) – amerykański muzyk jazzowy, wirtuoz organów Hammonda.

Motywy[ | edytuj kod]

Użytkownicy WordPressa mogą instalować i przełączać się między różnymi motywami. Motywy umożliwiają użytkownikom zmianę wyglądu i funkcjonalności witryny WordPress bez zmiany kodu źródłowego lub treści witryny. Każda strona internetowa WordPress wymaga obecności co najmniej jednego motywu, a każdy motyw powinien być zaprojektowany przy użyciu standardów WordPress ze strukturalnym PHP, poprawnym HTML (HyperText Markup Language) i Cascading Style Sheets (CSS). Motywy można instalować bezpośrednio za pomocą narzędzia administracyjnego WordPress „Wygląd” na pulpicie nawigacyjnym. PHP, HTML i CSS znalezione w motywach można bezpośrednio modyfikować w celu zmiany zachowania motywu lub tematu może być motywem „potomnym”, który dziedziczy ustawienia z innej kompozycji i selektywnie zastępuje funkcje. Motywy WordPress są ogólnie podzielone na dwie kategorie: bezpłatną i premium. Wiele darmowych motywów znajduje się w katalogu tematycznym WordPress, a motywy premium można kupić w sklepach internetowych i indywidualnych programistów WordPress. Użytkownicy WordPress mogą również tworzyć i rozwijać własne niestandardowe motywy. Bezpłatny motyw Underscores stworzony przez programistów WordPress stał się popularną podstawą dla nowych motywów.

PHP – obiektowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.Jean "Django" Reinhardt (ur. 23 stycznia 1910 w Liberchies, Belgia, zm. 16 maja 1953, Fontainebleau, Francja) – belgijski gitarzysta pochodzenia romskiego.

Wtyczki[ | edytuj kod]

Architektura wtyczek WordPress pozwala użytkownikom rozszerzyć funkcjonalność strony internetowej lub bloga. WordPress ma ponad 50 000 dostępnych wtyczek, z których każda oferuje niestandardowe funkcje umożliwiające użytkownikom dostosowanie witryn do ich konkretnych potrzeb. Te dostosowania obejmują zakres od optymalizacji pod kątem wyszukiwarek do portali klienta używanych do wyświetlania prywatnych informacji zalogowanym użytkownikom, do systemów zarządzania treścią, do funkcji wyświetlania treści, takich jak dodanie widgetów i pasków nawigacyjnych. Nie wszystkie dostępne wtyczki są zawsze na bieżąco z aktualizacjami i w rezultacie mogą nie działać poprawnie lub mogą w ogóle nie działać. Większość wtyczek jest dostępna za pośrednictwem WordPress albo poprzez ich pobieranie i instalację plików ręcznie za pomocą FTP lub poprzez pulpit WordPress. Niektóre strony oferują wtyczki za pośrednictwem własnych stron internetowych, z których wiele to płatne pakiety.

Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.Atom − standard kanałów informacyjnych mający zastąpić RSS. Został utworzony dla rozwiązania problemów związanych z istnieniem równoległych standardów RSS (Really Simple Syndication/Rich Site Summary i RDF Site Summary) oraz błędów tych specyfikacji. Atom unika niejasności specyfikacji RSS, poprawia zgodność z XML i innymi standardami, dodaje elementy, których brakowało w RSS oraz w pokrewnej specyfikacji określa protokół publikacji kanałów. Pliki Atom posiadają rozszerzenie .atom lub .xml.

Użycie mobilne[ | edytuj kod]

Istnieją aplikacje WordPress dla WebOS, Androida, iOS (iPhone, iPod Touch, iPad), Windows Phone i BlackBerry. Te aplikacje zostały zaprojektowane przez Automattic i umożliwiają dodawanie nowych postów na blogach i stronach, komentowanie, moderowanie komentarzy, odpowiadanie na komentarze oraz możliwość przeglądania statystyk.

Dexter Keith Gordon (ur. 27 lutego 1923 w Los Angeles, zm. 25 kwietnia 1990 w Filadelfii) – amerykański muzyk jazzowy (saksofonista tenorowy), kompozytor, lider zespołów, pedagog i aktor.System zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) – oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.

Sklepy internetowe[ | edytuj kod]

Dużo sklepów internetowych opartych jest na WordPressie. WooCommerce (wtyczka WordPressa, która służy do budowy sklepu internetowego) jest świetnym wyborem do budowy każdego typu sklepu online. Jest dostępny duży wybór wtyczek do sklepów internetowych, dzięki czemu obecnie można w łatwy sposób dostosować sklep do swoich potrzeb oraz nim zarządzać.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.

Luki w zabezpieczeniach[ | edytuj kod]

W 2007, 2008 i 2015 roku zostało znalezionych wiele błędów związanych z bezpieczeństwem w oprogramowaniu. Według Secunia, WordPress w kwietniu 2009 roku miał siedem niezałatanych ostrzeżeń o bezpieczeństwie, z maksymalną oceną „Mniej krytyczny”. Secunia utrzymuje aktualną listę luk w zabezpieczeniach WordPress.

SQL Injection (z ang., dosłownie zastrzyk SQL) – luka w zabezpieczeniach aplikacji internetowych polegająca na nieodpowiednim filtrowaniu lub niedostatecznym typowaniu i późniejszym wykonaniu danych przesyłanych w postaci zapytań SQL do bazy danych. Podatne są na niego systemy złożone z warstwy programistycznej (przykładowo skrypt w PHP, ASP, JSP itp.) dynamicznie generującej zapytania do bazy danych (MySQL, PostgreSQL itp.). Wynika on zwykle z braku doświadczenia lub wyobraźni programisty.Widżet – podstawowy element graficznego interfejsu użytkownika (np. okno, pole edycji, suwak, przycisk). Termin ten jest szczególnie popularny wśród użytkowników systemów operacyjnych z rodziny UNIX, natomiast użytkownicy systemów MS Windows używają w tym kontekście terminu kontrolka lub element kontrolny. W produktach firmy Microsoft (Visual Studio, .NET, Office itp.) używana jest nazwa formant. W pewnych kontekstach synonimem widżetu jest okno.

W styczniu 2007 popularne blogi poświęcone optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO), a także niskobudżetowe komercyjne blogi z AdSense, zostały skierowane i zaatakowane przy użyciu exploita WordPress. Oddzielna luka w zabezpieczeniach na jednym z serwerów sieci Web witryny projektu pozwoliła wprowadzić kod, który można wykorzystać w formie tylnych drzwi do niektórych plików do pobrania z WordPress 2.1.1. Wersja 2.1.2 rozwiązała ten problem. Poradnik wydany w tym czasie zalecił wszystkim użytkownikom natychmiastowe uaktualnienie.

Ella Jane Fitzgerald (ur. 25 kwietnia 1917 w Newport News, zm. 15 czerwca 1996 w Beverly Hills) – amerykańska wokalistka jazzowa, zwana „Pierwszą Damą Piosenki” (ang. First Lady of Song). Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku. Odznaczona Medalem Wolności przez prezydenta George’a Busha.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W wywiadzie udzielonym w czerwcu 2007 Stefan Esser, założyciel zespołu PHP Security Response, krytycznie wypowiadał się na temat bezpieczeństwa w programie WordPress, powołując się na problemy z architekturą aplikacji, które sprawiały, że trudno było napisać kod bezpieczny od luk typu SQL injection.

W czerwcu 2013 okazało się, że niektóre z 50 najczęściej pobieranych wtyczek do WordPressa były podatne na typowe ataki internetowe, takie jak SQL injection i XSS. Oddzielna inspekcja 10 wtyczek e-commerce pokazała, że siedem z nich było zagrożonych.

Charles Mingus Jr. (ur. 22 kwietnia 1922 w Nogales, zm. 5 stycznia 1979 w Cuernavaca) – amerykański kontrabasista jazzowy, kompozytor, bandlider i pianista. Był także znanym aktywistą antyrasistowskim.Benjamin David "Benny" Goodman (ur. 30 maja 1909 w Chicago, zm. 13 czerwca 1986 w Nowym Jorku) – amerykański muzyk jazzowy, klarnecista, zwany "Królem Swingu".

W celu promowania lepszego bezpieczeństwa i usprawnienia ogólnego działania aktualizacji w programie WordPress 3.7 wprowadzono automatyczne aktualizacje w tle.

Indywidualne instalacje WordPressa można zabezpieczyć za pomocą wtyczek bezpieczeństwa, które uniemożliwiają wyliczanie użytkowników, ukrywanie zasobów i pokonywanie sond. Użytkownicy mogą również chronić swoje instalacje WordPress, wykonując takie czynności, jak aktualizacja wszystkich instalacji, motywów i wtyczek WordPress, używając tylko zaufanych motywów i wtyczek, aby zapobiec wielu typom ataków typu SQL injection i zablokować nieautoryzowany dostęp do poufnych plików. Ważne jest aktualizowanie wtyczek WordPress, ponieważ potencjalni hakerzy mogą wymieniać wtyczki używane przez witrynę, a następnie uruchamiać skanowanie szukające luk w zabezpieczeniach tych wtyczek. Jeśli zostaną wykryte luki w zabezpieczeniach, mogą zostać wykorzystane do umożliwienia hakerom załadowania własnych plików (takich jak skrypt PHP Shell), które zbierają poufne informacje.

Bud Powell, właśc. Earl Rudolph Powell (ur. 27 września 1924 w Nowym Jorku, zm. 31 lipca 1966 tamże) – amerykański pianista jazzowy. Wraz z Theloniusem Monkiem, Charliem Parkerem i Dizzym Gillespie’em, Powell był kluczowym muzykiem w historii bebopu, a jego wirtuozeria sprawiła, że był nazywany „Birdem fortepianu jazzowego”. Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

Programiści mogą również korzystać z narzędzi do analizy potencjalnych luk w zabezpieczeniach, w tym WPScan, WordPress Auditor i WordPress Sploit Framework opracowanych przez 0pc0deFR. Tego typu narzędzia badają znane luki, takie jak CSRF, LFI, RFI, XSS, SQL injection.

W styczniu 2017 audytorzy bezpieczeństwa w Sucuri zidentyfikowali lukę w API REST WordPressa, która pozwoliłaby każdemu nieuwierzytelnionemu użytkownikowi zmodyfikować dowolny post lub stronę w witrynie z WordPress 4.7 lub nowszym. Audytorzy po cichu powiadomili programistów WordPress i w ciągu sześciu dni WordPress wydał poprawkę o wysokim priorytecie do wersji 4.7.2, która rozwiązała problem.

Edward Kennedy „Duke” Ellington (ur. 29 kwietnia 1899 w Waszyngtonie, zm. 24 maja 1974 w Nowym Jorku) – amerykański pianista, bandlider, kompozytor i aranżer jazzowy, wybitna postać w muzyce Stanów Zjednoczonych.Elvin Ray Jones (ur. 9 września 1928 w Pontiac, zm. 18 maja 2004 w Englewood w stanie New Jersey) – amerykański perkusista jazzowy. Laureat NEA Jazz Masters Award 2003.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Edward "Sonny" Stitt (ur. 2 lutego 1924 w Bostonie, zm. 22 lipca 1982 w Waszyngtonie) – amerykański saksofonista jazzowy.
WooCommerce – e-commercowy dodatek open source dla WordPressa. Został opublikowany 27 września 2011. Szybko zyskał popularność dzięki łatwości w instalacji oraz łatwej zmianie ustawień.
Oscar Emmanuel Peterson, (ur. 15 sierpnia 1925 w Montrealu, zm. 23 grudnia 2007 w Mississauga) – kanadyjski pianista jazzowy i kompozytor. Posiada w swoim dorobku ponad 200 płyt oraz siedem nagród Grammy.
Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.
GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
Stan Getz, właśc. Stanley Gayetsky (ur. 2 lutego 1927 w Filadelfii, zm. 6 czerwca 1991 w Malibu) – amerykański saksofonista jazzowy grający na saksofonie tenorowym.
Thelonious Sphere Monk (ur. 10 października 1917 w Rocky Mount, zm. 17 lutego 1982 w Englewood) – amerykański pianista jazzowy, kompozytor. Był znany z niepowtarzalnego stylu improwizacji, przyczynił się do znacznego poszerzenia repertuaru jazzowych standardów. Pomimo tego, że jest on często postrzegany jako inicjator bebopu, jego styl grania nie był z tą formą związany.

Reklama