• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wolin - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Mokrzyca Wielka (niem. Groß Mokratz) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin.Warnowo (niem. Warnow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin.

  Wolingmina miejsko-wiejska w Polsce, w północno-zachodniej części województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. Siedzibą gminy jest miasto Wolin.

  Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 12 248 mieszkańców.

  Na 114 gmin w województwie gmina Wolina ma 17. miejsce pod względem powierzchni i 30. pod względem liczby ludności. Gmina stanowi aż 32,5% powierzchni powiatu i jest największą gminą w Polsce położoną nad morzem. W skład gminy wchodzi 49 miejscowości tworząc 30 sołectw.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina Wolin leży w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w środkowej części powiatu kamieńskiego. Obejmuje wyspę Wolin oraz część leżącą na stałym lądzie - na wschód od cieśniny Dziwny. Od północy granicę wyznacza Morze Bałtyckie, od południa Zalew Szczeciński.

  Troszyn - kolejowy przystanek osobowy w Troszynie, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. Zatrzymują się na nim jedynie regionalne pociągi osobowe relacji Szczecin Główny - Świnoujście.Rezerwat przyrody "Łuniewo" – torfowiskowy i faunistyczny, o powierzchni 11,71 ha, utworzony 23 stycznia 1973, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin, 0,5 km na południe-południowy zachód od stacji kolejowej Warnowo na linii Szczecin Dąbie-Świnoujście, 1 km na północ granica Wolińskiego Parku Narodowego oraz zabudowania śródleśnej wsi Warnowo.

  Sąsiednie gminy:

 • Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski i Międzyzdroje (powiat kamieński)
 • Przybiernów i Stepnica (powiat goleniowski)
 • Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych z 30 czerwca 2012 roku gminę Wolin zamieszkiwało 12 462 osób .mw-parser-output .demografia-powiatu__wykresy-grupa{display:flex;flex-wrap:wrap}

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2012):

  Mapa wyspy Wolin z zaznaczonym Wolinem
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wolin w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wolin.png

  Uznam i Wolin (313.21) – mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego, obejmujący dwie wyspy Uznam i Wolin, które oddzielają Zalew Szczeciński od Zatoki Pomorskiej. Powierzchnia regionu wynosi 424 km².Darzowice dawniej Darszewice (niem. Darsewitz)– wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.
  Równina Gryficka (313.33) – mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego, będący falistą wysoczyzną morenową na wschód od cieśniny Dziwny, na zachód od doliny rzeki Parsęty i na północ od pradoliny pomorskiej. Powierzchnia mezoregionu wynosi ok. 2100 km².
  Strzegowo (niem. Stregow) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 108.
  Żółwino – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin pobliżu Jeziora Żółwińskiego.
  Rekowo (niem. Reckow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora Koprowo.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Zalew Szczeciński (niem. Stettiner Haff, Oderhaff, Pommersches Haff) – zalew, laguna przybrzeżna, zatoka Morza Bałtyckiego w jego południowej części. Akwen obejmuje powierzchnię od 666,5 do 687 km², na terytorium Polski i Niemiec. Uchodzi do niego rzeka Odra, dzięki czemu akwen jest częścią jej rozbudowanego systemu ujściowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.088 sek.