• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wolfgang Reitherman

  Przeczytaj także...
  Miecz w kamieniu (oryg. The Sword in the Stone) – animowany film Disneya z 1963 roku, opowiadający o przygodach młodego Artura, który został królem. Nową wersję dubbingu polskiej wersji wykonało STUDIO SONICA.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Wolfgang Reitherman (ur. 26 czerwca 1909 w Monachium, zm. 22 maja 1985 w Burbank) – amerykański animator i reżyser filmowy niemieckiego pochodzenia, jeden z dziewięciu staruszków Disneya.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1933 (lub 1934) rozpoczął pracę w Walt Disney Studios, pracując przy tworzeniu krótkometrażowych filmów animowanych wraz z Wardem Kimballem i Miltem Kahlem. Wyreżyserował kilka pełnometrażowych filmów animowanych studia Disneya: 101 dalmatyńczyków (1961, wraz z Hamiltonem Luske'm i Clyde'm Geronimi'm), Miecz w kamieniu (1963), Księga dżungli (1967), Aryskotraci (1970), Robin Hood (1973), Przygody Kubusia Puchatka (1977) i Bernard i Bianka (1977). Był znany z powtórnego wykorzystywania animacji ze starszych filmów w nowszych filmach (m.in. animacji Królewny Śnieżki tańczącej z krasnoludkami z filmu z 1937 w scenie tańca Lady Marion z kowalem Ottem w Robin Hoodzie z 1973), czyli rotoskopu. Wyreżyserował również kilka krótkometrażowych filmów Disneya (m.in. Kubuś Puchatek i miododajne drzewo (1966) i Wiatrodzień Kubusia Puchatka (1968).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Księga dżungli (ang. The Jungle Book) – amerykański film animowany oparty na powieści Rudyarda Kiplinga Księga dżungli, a wyprodukowany przez Walta Disneya. Z książki zapożyczono jednak głównie bohaterów, a fabuła filmu nie ma prawie nic wspólnego z książkową.

  Zginął w wypadku samochodowym w wieku 75 lat. W 1989 otrzymał pośmiertnie nagrodę Disney Legends.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wolfgang Reitherman w bazie Filmweb
 • Wolfgang Reitherman w bazie IMDb (ang.)
 • Ward Kimball (ur. 4 marca 1914 w Minneapolis, zm. 8 lipca 2002 w Arcadii) – amerykański animator Walt Disney Studios, jeden z dziewięciu staruszków Disneya. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (ang. Snow White and the Seven Dwarfs) – pełnometrażowy, amerykański, rysunkowy film animowany z 1937 roku wyprodukowany przez wytwórnię Walta Disneya. Uważany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych filmów tej wytwórni. Reklamowany przez Disneya jako pierwszy pełnometrażowy film animowany, w rzeczywistości był pierwszą amerykańską produkcją tego typu, po wymienianych ośmiu innych, z których pierwszy nakręcono w Argentynie („Pleudopolis” z 1931 roku).
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  101 dalmatyńczyków (ang. One Hundred and One Dalmatians) – amerykański film animowany. Siedemnasty film w oficjalnym kanonie animacji Walta Disneya. Film wyprodukował Walt Disney, natomiast dystrybucją zajęła się Buena Vista Distribution. Premiera odbyła się 25 stycznia 1961 roku. Scenariusz oparto na powieści Dodie Smith The One Hundred and One Dalmatians.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.