Wolfgang Otto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}

Wolfgang Gunther Klaus Otto (ur. 23 sierpnia 1911, zm. 3 grudnia 1989 w Geldern) – niemiecki zbrodniarz wojenny, członek załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald oraz SS-Stabsscharführer.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Członek załogi Buchenwaldu od 1 września 1939 do kwietnia 1945 roku. Pełnił służbę kolejno jako strażnik, urzędnik rachunkowy w obozowej administracji oraz urzędnik i sierżant sztabowy komendantury. Otto koordynował masowe egzekucje przeprowadzane przez Kommando 99. W sumie uczestniczył w przynajmniej 50 egzekucjach.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Po zakończeniu wojny Wolfgang Otto zasiadł na ławie oskarżonych w procesie załogi Buchenwaldu przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau i skazany został na 20 lat pozbawienia wolności. Więzienie w Landsbergu opuścił w 1952 roku. W 1985 został ponownie oskarżony, tym razem o pomocnictwo do zabójstwa Ernsta Thälmanna. W 1986 roku sąd w Krefeld skazał Otto na 4 lata więzienia, lecz w rozprawie rewizyjnej w 1988 został on uniewinniony. Zmarł w początkach grudnia 1989 roku.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Konzentrationslager Buchenwald, Konzentrationslager Buchenwald/Post Weimar (KL Buchenwald, KZ Buchenwald), z początku nazywany Konzentrationslager Ettersberg – niemiecki obóz koncentracyjny założony w Ettersberg w pobliżu Weimaru (Turyngia, Niemcy). Funkcjonował od lipca 1937 roku do końca wojny.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Buchenwald Cases, www.jewishvirtuallibrary.org – strona internetowa, na której znajdują się dokumenty z procesów załogi Buchenwaldu (w tym uzasadnienie wyroku wydanego na Wolfganga Otto) (ang.)
 • Dachau – miasto powiatowe w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Dachau. Leży ok. 20 km w kierunku północno zachodnim od Monachium. Przez zamieszkane przez 43 255 mieszkańców (31 grudnia 2011) miasto przepływa rzeka Amper. W Dachau rozwinął się przemysł elektrotechniczny, precyzyjny, włókienniczy i środków transportu.Proces załogi Buchenwaldu (US vs. Josias Prince zu Waldeck i inni) odbył się w dniach 11 kwietnia - 14 sierpnia 1947 przed Amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau, a na ławie oskarżonych zasiadło 31 zbrodniarzy, byłych członków załogi hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Czołowymi oskarżonymi byli: Hermann Pister (ostatni komendant obozu), książę Josias zu Waldeck und Pyrmont (SS-Obergruppenführer oraz regionalny Wyższy Dowódca SS i Policji, współodpowiedzialny za funkcjonowanie obozu), lekarz SS Hans Eisele (przeprowadzał on zbrodnicze eksperymenty medyczne na więźniach i został już uprzednio skazany na karę śmierci za zbrodnie popełnione w obozie koncentracyjnym Dachau), Max Schobert (organizator pracy przymusowej i jeden z największych oprawców obozowych) oraz Ilse Koch (nazywana przez więźniów "suką z Buchenwaldu", żona byłego komendanta Buchenwaldu i Majdanka Karla Otto Kocha, słynąca z wręcz niewyobrażalnego okrucieństwa i sadyzmu). Hans Merbach odpowiadał za tzw. "pociąg śmierci", w którym zginęły setki więźniów podczas transportu do Dachau.
  Warto wiedzieć że... beta

  Więzienie Landsberg – zakład karny położony w mieście Landsberg am Lech na południowym zachodzie Bawarii, około 65 km na zachód od Monachium i 35 km na południe od Augsburga.
  Kommando 99 - specjalna jednostka SS sformowana w niemieckim obozie koncentracyjnym Buchenwald, której zadaniem była egzekucja jeńców sowieckich. W latach 1941 - 1945 ofiarą Kommanda 99 padło około 800 żołnierzy radzieckich.
  Hauptscharführer - podoficerski stopień paramilitarny w SS, który odpowiadał stopniowi Oberfeldwebel w Wehrmachcie. Na patkach Hauptscharführera były dwie gwiazdki i belka, natomiast na pagonie znajdowały się dwie gwiazdki otoczone białym pasmem. W SA jego odpowiednikiem był SA-Obertruppführer.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Krefeld (do 1929 Crefeld) - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, położone na południowy zachód od Zagłębia Ruhry w pobliżu Renu.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama