• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojownik autostrady

  Przeczytaj także...
  Joe Dever (ur. 12 lutego 1956 roku w Chingford, Anglia) – wielokrotnie nagradzany brytyjski autor fantasy i projektant gier, dawniej muzyk. Był pierwszym brytyjskim zwycięzcą mistrzostw Ameryki w Advanced Dungeons & Dragons w 1982 roku. Stworzył między innymi gry paragrafowe Samotny Wilk oraz Wojownik autostrady. Jest współautorem serii Samotny Wilk Multiplayer Gamebook.Gra paragrafowa – gra książkowa (gamebook), oparta na wyobraźni gracza, podobna do gry fabularnej, ale przeznaczona wyłącznie dla jednej osoby. Inne nazwy gier paragrafowych to fantasolo (nazwa używana w Polsce w latach osiemdziesiątych do oznaczenia polskiego odpowiednika gier książkowych typu „fighting fantasy”) lub paragrafówki.
  Wydawnictwo AMBER – wydawnictwo założone 28 lutego 1989 roku przez Zbigniewa Fonioka, pracownika naukowego Zakładu Aparatury Mikrofalowej Polskiej Akademii Nauk, i grafika Dariusza Chojnackiego.

  Wojownik Autostrady – czteroczęściowy cykl gier paragrafowych autorstwa Joe’a Dovera opublikowanych w Polsce przez wydawnictwo Amber w przekładzie Jana Karłowskiego.

  Akcja książek rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie zniszczonym przez wojnę nuklearną. Autor częściowo inspirował się filmem Mad Max. Mechanika rozgrywki gry opiera się na rozbudowanym systemie Samotnego wilka. Głównym bohaterem jest Cal Phoenix. Miejscem akcji jest Teksas XXI wieku (pierwsza połowa) po nuklearnym zniszczeniu wywołanym przez organizację HAVOC ("The Hijack, Assassination and Violent Opposition Consortium").

  Mad Max – australijski film z gatunku science-fiction z 1979 roku w reżyserii George’a Millera. Film zapoczątkował serię kolejnych filmów o przygodach tytułowego bohatera: Mad Max II (1981), Mad Max pod Kopułą Gromu (1985) i Mad Max: Na drodze gniewu (2015).

  Na cały cykl składają się:

  1. Wojownik Autostrady: Piekło na Autostradzie (1991)
  2. Wojownik Autostrady: Przejście przez góry masakry (1991)
  3. Wojownik Autostrady: Stefa Śmierci (1992)
  4. Wojownik Autostrady: Ostatni Etap (1993)
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.