• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojny klonów

  Przeczytaj także...
  Mustafar to fikcyjna, mała, wulkaniczna planeta w uniwersum Gwiezdnych wojen. Mieści się w Zewnętrznych Rubieżach, w Systemie Mustafar. Była jedną z baz Separatystów podczas Wojen Klonów. Darth Sidious obiecał Nute Gunrayowie by ten wraz ze swoimi ludźmi ukrył się w bazie na planecie. Obiecał także, że przyśle im swojego ucznia, który przez pewien czas będzie tam dowódcą. Było to kłamstwo. Uczeń Sidiousa przybył, lecz zamiast dowodzić zabił wszystkich, którzy znajdowali się w bazie. To właśnie tutaj odbył się pojedynek Obi- Wana- Kenobiego i Anakina Skaywalkera, który już całkowicie przeszedł na ciemną stronę mocy.Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.
  Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.

  Wojny klonów - fikcyjny konflikt zbrojny toczony w świecie Gwiezdnych wojen George’a Lucasa.

  Część akcji Wojen przedstawiona jest w filmach Atak klonów oraz Zemsta Sithów, a także w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów i licznych komiksach. Stronami Wojen Klonów są Republika Galaktyczna i Konfederacja Niezależnych Systemów (której najważniejszymi członkami były Federacja Handlowa, Międzygalaktyczny Klan Bankowy oraz Unia Technokratyczna).

  Geonosis - to fikcyjna, pustynno-skalista planeta w Zewnętrznych Rubieżach. Jest ona ojczyzną inteligentnej rasy Geonosian - skrzydlatych istot podobnych do owadów. Była również pierwszą stolicą Separatystów, aż do bitwy o Geonosis w 22 BBY. Mieszkańcy planety słyną z wytwarzania droidów bojowych.Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to fikcyjne państwo dyktaturalne, występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne Wojny. Jego twórcą i pierwszym władcą był Imperator Palpatine.

  Wojny klonów zostały po raz pierwszy wspomniane w filmie Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja jako dawny konflikt zbrojny na skalę galaktyki, jednak bez żadnych szczegółów - nawet z jakim przeciwnikiem walczyła Republika i jakie znaczenie w czasie wojen miały wspomniane klony. Dopiero film Atak klonów z 2002 roku przyniósł odpowiedzi na te pytania, ukazując początek i przyczyny wojny, której koniec przedstawiony został w filmie Zemsta Sithów. Kampania multimedialna prowadzona w latach 2002-2007 doprowadziła do powstania licznych książek, komiksów oraz serialu animowanego, szczegółowo dokumentujących wydarzenia tego fikcyjnego konfliktu. Stworzona została spójna chronologia, którą jednak zburzyło stworzenie w 2008 roku filmu, a następnie serialu Wojny Klonów.

  Hrabia Dooku – postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mistrz Jedi, opuścił Zakon, by stać się w końcu Lordem Sithów znanym pod imieniem Darth Tyranus, a także przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów.Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.

  Przebieg[edytuj kod]

  Inspiratorem wojen był kanclerz Palpatine (jako Darth Sidious), który poprzez wywołanie niestabilności chciał zwiększyć i przedłużyć swoją władzę nad galaktyką. W tym celu potajemnie wspierał działania sił separatystycznych, aż do momentu, w którym przestały być mu one potrzebne. Szkolił także i kontrolował przywódców Separatystów - przede wszystkim Hrabiego Dooku.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

  Wojny rozpoczęły się bitwą na Geonosis w roku 22 BBY, a skończyły w 19 BBY podstępnym wymordowaniem przez Dartha Vadera - na rozkaz kanclerza - przywódców separatystów na planecie Mustafar. Po zakończeniu Wojen Palpatine obwołał się Imperatorem, a Republikę przekształcił w Imperium Galaktyczne.

  Federacja handlowa – fikcyjna organizacja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Swoim zasięgiem obejmuje całą galaktykę. Frachtowce Federacji Handlowej skupują, przewożą i sprzedają towary z najdalszych zakątków galaktyki.Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.

  Nazwa Wojen pochodzi od klonów (stworzonych potajemnie z inspiracji Palpatine’a), które były trzonem armii Republiki w walce z armią droidów Federacji Handlowej, a następnie zostały wykorzystane przez Kanclerza do wymordowania większości Jedi oraz stworzenia oddziałów szturmowców.

  George Lucas, właściwie George Walton Lucas Junior (ur. 14 maja 1944 roku w Modesto, Kalifornia) – amerykański reżyser, producent, scenarzysta, a także okazjonalnie aktor.Droid – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen to określenie większości bardziej skomplikowanych robotów, w tym androidów - zazwyczaj wyposażonych w pewien poziom sztucznej inteligencji.

  Zobacz też[edytuj kod]

  Chronologia Gwiezdnych wojen

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Wojny klonów w Bibliotece Ossus (pol.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.
  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.
  BBY (ang. Before Battle of Yavin) - przed bitwą o Yavin. Czasem również BNH (ang. Before "New Hope") - przed Nową nadzieją. W świecie Gwiezdnych wojen sposób datowania używany do określania wydarzeń umiejscowionych chronologicznie przed wydarzeniami przedstawionymi w części IV - Nowa nadzieja.
  Separatyści, Konfederacja Systemów Niezależnych (ang. Confederacy of Independent Systems, CIS) – stronnictwo polityczne i wojskowe w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, zmierzające do uzyskania niezależności od władz Republiki Galaktycznej. Ich przywódcą był Hrabia Dooku, a po jego śmierci Generał Grievous.
  Szturmowcy – fikcyjne postacie z uniwersum Gwiezdnych wojen – żołnierze Imperium ubrani w charakterystyczne białe pancerze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.