• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna o Falklandy-Malwiny  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).Hawker Siddeley (BAe) Harrier – brytyjski samolot rozpoznawczy i bliskiego wsparcia, posiadający zdolność krótkiego i pionowego startu i lądowania (V/STOL), należący do pierwszej generacji serii Harrier. Początkowo produkowany przez Hawker Siddeley, następnie BAe. W USA oznaczony jako AV-8A Harrier. Rodzina Harrier obejmuje eksperymentalne i produkowane seryjnie wersje samolotów, włączając najbardziej zmodernizowaną wersję drugiej generacji AV-8B Harrier II.
  Wnioski[ | edytuj kod]

  Wojna falklandzka w istotny sposób wpłynęła na rozwój morskiej sztuki wojennej i konstrukcję okrętów :

 • lekki stop aluminiowo-magnezowy (Hydronalium), z którego w celu odciążenia konstrukcji wykonywano nadbudówki okrętów, w temperaturze powyżej 700°C zaczynał się palić w sposób trudny do ugaszenia. Zrezygnowano z używania hydronalium w konstrukcji dużych okrętów zastępując ją stalowymi konstrukcjami.
 • materiał izolacyjny kabli energetycznych i materiały izolacyjne okazały się bardzo łatwopalnymi. W wyniku tych obserwacji wyprodukowano niepalne materiały, z których produkuje się odzież ochronną, izolację termiczną i akustyczną.
 • duża skuteczność pocisków rakietowych Exocet wymogła zainstalowanie na okrętach wojennych małokalibrowych, automatycznych systemów artyleryjskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
 • potwierdziła się możliwość zwalczania okrętów nawodnych przez śmigłowce uzbrojone w specjalne pociski rakietowe, np. Sea Skua, co znacznie zwiększyło możliwości bojowe jednostek morskich dysponujących pokładowym śmigłowcem.
 • w trakcie kampanii samoloty pionowego/skróconego startu i lądowania Harrier wykazały się dużą wartością bojową zarówno w walkach powietrznych jak i podczas atakowania celów naziemnych. Z tego powodu amerykańska piechota morska przyjęła je na uzbrojenie jako podstawowy samolot wsparcia (wersja AV-8B).
 • podczas działań lądowych potwierdziła się po raz kolejny wyższość armii zawodowej nad armią z poboru.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • operacje podwodne w wojnie o Falklandy-Malwiny
 • Falklandy (ang. Falkland Islands) – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym Atlantyku, około 480 km od wybrzeży Argentyny obejmujące wyspy o tej samej nazwie. Wyspy znajdują się pod administracją brytyjską, ale prawa do nich rości sobie także Argentyna, z tego powodu są czasem również nazywane Malwinami, od ich hiszpańskiej nazwy Islas Malvinas.Dyktatura wojskowa – system sprawowania władzy państwowej, w którym profesjonalni wojskowi łączą funkcje dowódcze z głównymi funkcjami w aparacie państwowym, rządzą opierając się na armii i z wykorzystaniem wojskowych metod działania.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Leopoldo Fortunato Galtieri (ur. 15 lipca 1926 w Caseros, zm. 12 stycznia 2003 w Buenos Aires) – prezydent Argentyny w latach 1981-1982.
  Wspólnota Europejska, WE (fr. Communauté Européenne, CE; ang. European Community, EC) – powołana do życia 1 stycznia 1958 na mocy traktatów rzymskich jako Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), a istniejąca do 30 listopada 2009 historyczna organizacja ponadnarodowa. Pierwszy filar Unii Europejskiej wraz z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), a do 2002 również z Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. W 1992 na podstawie traktatu z Maastricht zmieniono nazwę EWG na Wspólnota Europejska, miał to być wyraz pragnienia państw narodowych rozszerzenia współpracy na obszary inne niż tylko gospodarka.
  Port Louis (hiszp. Puerto Luis) - miejscowość na północno-wschodnich Falklandach (posiadłość brytyjska), położona na wyspie Falkland Wschodni. Została założona przez Louis de Bougainville w 1764 roku jako pierwsza osada francuska na wyspach, ale przeszła następnie do Hiszpanii w 1767 i przemianowana na Puerto Soledad (w języku hiszpańskim, wyspa Falkland Wschodni jest znana jako Isla Soledad). Luis Vernet powrócił do hiszpańskiej wersji oryginalnej nazwy, gdy założył swoją osadę, Puerto Luis. Brytyjczycy chwilowo przemianowały na Harbour Anson, a potem powróciły do pierwotnej francuskiej nazwy, Port Louis.
  HMS Invincible (R05) – brytyjski lotniskowiec typu Invincible, który wszedł do służby w 1980. Okręt wziął udział w wojnie o Falklandy.
  Roberto Eduardo Viola (ur. 13 października 1924 w Buenos Aires w Argentynie, zm. 30 września 1994 w Buenos Aires) – argentyński oficer wojskowy i członek junty wojskowej. Był dyktatorem wojskowym, sprawującym władzę jako prezydent Argentyny od 29 marca do 11 grudnia 1981 roku w ramach Procesu Reorganizacji Narodowej (1976–1983).
  Aérospatiale SA 330 Puma – średni, dwusilnikowy śmigłowiec transportowy zaprojektowany i produkowany przez francuską firmę Sud Aviation, a później przez koncern Aérospatiale przy współpracy brytyjskiej firmy Westland Helicopters.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.