• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna o Beleriand  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.Karen Wynn Fonstad (ur. 18 kwietnia 1945 w Oklahoma City w stanie Oklahoma jako Karen Lea Wynn, zm. 11 marca 2005 w Oshkosh w stanie Wisconsin) – amerykańska kartografka. Tworzyła mapy i opisy do najpopularniejszych książek fantastycznych.

  Wojna o Beleriand (Wojna o Klejnoty) – wielka wojna ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia tocząca się w czasie Pierwszej Ery. Była prowadzona pomiędzy wojskami Morgotha a elfami i Edainami. Zakończyła się zwycięstwem elfów i ludzi, którzy, choć pokonali Morgotha, odnieśli znaczne straty, a Beleriand został prawie całkiem zniszczony.

  Silmarile (qya. Silmarilli, lp. Simarillë) – fikcyjne przedmioty ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Ard-galen (sin. Zielony obszar) – równina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Informacje na jej temat znajdują się w Silmarillionie. Jest zaznaczona i podpisana na mapie Beleriandu dołączonej do książki.

  Podczas wojny stoczone zostało sześć ważnych bitew (będących w gruncie rzeczy kampaniami wojennymi):

 • Pierwsza bitwa o Beleriand
 • Dagor-nuin-Giliath – Bitwa pod Gwiazdami
 • Dagor Aglareb – Bitwa Chwalebna
 • Dagor Bragollach – Bitwa Nagłego Płomienia
 • Nirnaeth Arnoediad – Bitwa Nieprzeliczonych Łez
 • Wojna Gniewu – Wielka Bitwa
 • Pierwsza bitwa o Beleriand[ | edytuj kod]

  Pierwsza bitwa o Beleriand została stoczona wkrótce po powrocie Morgotha do Śródziemia, gdy spróbował pokonać Sinadarów zamieszkujących Beleriand.

  Balrogowie (w sindarinie Demon Mocy, qya. Valarauko, l.mn. Valaraukar) – istota demoniczna ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Sindarin (qya. szaroelfi, inaczej: język sindariński) – sztuczny język stworzony przez J. R. R. Tolkiena na potrzeby stworzonej przez niego mitologii Śródziemia. Mieli posługiwać się nim Sindarowie. Jego fonologia oparta jest w dużej mierze na języku walijskim.

  Wielka armia orków wymaszerowała z Angbandu i podzieliła się na dwie grupy – jedna podążyła na zachód, druga na wschód. Miały one wziąć w kleszcze Thingola.

  Na zachodzie orkowie przeszli przez Przełom Sirionu i zapuścili się w głąb Beleriandu. Pobili wojska Círdana, które musiały wycofać się do portów Brithombar i Eglarest. Orkowie oblegli obie przystanie i opanowali Falas.

  Na wschodzie żołdacy Morgotha sforsowali wzgórza między Ascarem i Gelionem i pomaszerowali dalej w głąb kraju. Król Thingol, odcięty od Círdana, wezwał na pomoc Denethora, wodza Nandorów. Razem udało im się otoczyć nieprzyjaciela. Jednak w trakcie walki ciężkozbrojni orkowie zadali wielkie straty Nandorom. Sam Denethor zginął osaczony na Amon Ereb, nim nadciągnęli wojownicy Thingola. Pobici przez elfów orkowie zaczęli uciekać na północ, lecz zostali wybici przez krasnoludów z Ered Luin.

  Moczary Serech – fikcyjne miejsce ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Pojawia się w Silmarillionie. Jego położenie jest zaznaczone na mapie Beleriandu dołączonej do książki.Pierwsza bitwa o Beleriand – fikcyjna bitwa ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Jest jedną sześciu wielkich bitew o Beleriand, stoczonych pomiędzy siłami elfów (i ludzi) a armiami Morgotha. Jej przebieg został opisany w jednym z rozdziałów Silmarillionu.

  Ostatecznie bitwa zakończyła się połowicznym zwycięstwem obu stron. Siły Morgotha zajęły Beleriand Zachodni, natomiast elfowie zniszczyli wschodnią armię Władcy Ciemności.

  Dagor-nuin-Giliath[ | edytuj kod]

  Dagor-nuin-Giliath (sin. Bitwa pod Gwiazdami) była drugą wielką bitwą o Beleriand, stoczoną w pierwszych dniach pobytu Ñoldorów w Śródziemiu, jeszcze przed pierwszym wschodem księżyca.

  Fëanor wraz ze swoim ludem poszli do zatoki Drengist, a później na wschód do Jeziora Mithrim, nad którym rozłożyli obóz. Morgoth, widząc nadarzającą się okazję zniszczenia swych wrogów, wysłał ogromną armię orków, aby niespodziewanie zaatakowali elfów. Chociaż orkowie przewyższali liczebnie elfów i zaskoczyli ich w Mithrimie, sytuacja szybko się odwróciła i Ñoldorowie rozgromili wroga. Wielu orków uciekło przez góry, gdzie znów się połączyli, lecz nie stanowili już zagrożenia.

  Dagor Bragollach (sind. Bitwa Nagłego Płomienia) – fikcyjna bitwa ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Czwarta z sześciu wielkich batalii stoczonych pomiędzy siłami elfów i ludzi a armiami Władcy Ciemności, Morgotha. Jej przebieg opisano w jedynym z rozdziałów Silmarillionu. Wspomina się o niej również w Niedokończonych opowieściach.John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.

  Celegorm i jego myśliwi, goniąc nieprzyjaciół przez Ard-galen, zwyciężyli ich na Moczarach Serech. Mimo tego zwycięstwa Fëanor na czele niewielu przybocznych zaatakował Angband, lecz został zabity przez Balrogów. Umierając wymógł na swych synach przysięgę, że nie spoczną, dopóki Silmarile nie wrócą do ich rąk i że będą walczyć z każdym je posiadającym. Bitwa ta na zawsze odmieniła oblicze Beleriandu, gdyż orkowie spustoszyli znaczne jego obszary.

  Tadeusz Andrzej Olszański (ur. 1950 w Otwocku) – prawnik, politolog, publicysta oraz działacz polskiego fandomu fantastycznego. Swoje zainteresowania skupia wokół problematyki ukraińskiej oraz literatury J. R. R. Tolkiena. Członek Śląskiego Klubu Fantastyki.Dagor-nuin-Giliath (sin. Bitwa pod Gwiazdami) – fikcyjna bitwa ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Była drugą wielką bitwą o Beleriand, stoczoną w pierwszych dniach pobytu Ñoldorów w Śródziemiu, a zarazem Pierwszej Ery, jeszcze przed pierwszym wschodem księżyca.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ork (l.mn. orkowie; ang. orc, sind. orch) – rasa stworzeń ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena w mitologii Śródziemia.
  Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający listę zamków i twierdz występujących w stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Hasła przedstawione są w kolejności według czasu powstania lub alfabetycznej, kiedy data wzniesienia nie jest jasna.
  Pierwsza Era – okres ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Nazywana była także Dawnymi Dniami, Starszymi Dniami oraz Najstarszymi Dniami.
  Wojna Gniewu – fikcyjna bitwa ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Bitwa ta jest jedną sześciu wielkich batalii stoczonych pomiędzy siłami elfów (i ludzi jako ich sojuszników), a armiami Władcy Ciemności, Morgotha. Jej przebieg opisano w jedynym z rozdziałów Silmarillionu.
  Krasnoludowie (zwani przez elfów Hadhodami i Naugrimami, zaś sami nazywali się Khazadami) – rasa inteligentnych stworzeń ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Jezioro Mithrim (sin. szary) – fikcyjne jezioro o powierzchni 256 mil kwadratowych ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Było położone w Beleriandzie.
  Dagor Aglareb (sind. Bitwa Chwalebna) – fikcyjna bitwa ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Bitwa ta jest jedną z sześciu wielkich batalii, stoczonych pomiędzy siłami elfów a armiami Morgotha. Jej przebieg opisano w jedynym z rozdziałów Silmarillionu. Plan jej przebiegu przedstawiła na jednej z map Karen Wynn Fonstad w swoim Atlasie Śródziemia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.