• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna miast w Niemczech

  Przeczytaj także...
  Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².Szwabia (niem. Schwaben lub Schwabenland) – to historyczna i etniczna kraina Niemiec. Elementem wyróżniającym i spajającym Szwabię jest dialekt szwabski, określany też jako odrębny język.
  Ruprecht I Wittelsbach ( ur. 9 czerwca 1309 Wolfratshausen – zm. 16 lutego 1390 Neustadt an der Weinstraße ) – hrabia Palatynatu Reńskiego, od 1356 roku elektor Palatynatu Reńskiego .

  Wojna miast – konflikt pomiędzy Związkiem Miast Szwabskich a książętami bawarskimi w latach 13871389.

  Powodem wybuchu konfliktu było porozumienie pomiędzy Związkiem Miast Szwabskich a arcybiskupstwem salzburskim w 1387 skierowane przeciwko książętom bawarskim. Książę Fryderyk Bawarski w odpowiedzi na to uwięził arcybiskupa Salzburga, żądając w zamian za jego uwolnienie zerwania podpisanej umowy ze Związkiem Szwabskim.

  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.Wacław IV Luksemburski (ur. 26 lutego 1361, zm. 16 sierpnia 1419) – król niemiecki 1378-1400 i czeski 1378-1419, książę Luksemburga 1383–1419. Syn Karola IV Luksemburskiego.

  8 stycznia 1388 król Wacław IV Luksemburski wypowiedział Bawarii wojnę, co było konsekwencją działań Związku Szwabskiego, który już 15 grudnia 1387 wystąpił przeciwko Bawarii. Próba zapobieżenia wojnie podjęta przez hrabiego Palatynatu Ruprechta, który wystąpił do sądu w Neumarkt in der Oberpfalz, zakończyła się 15 marca 1388 zawarciem porozumienia odpowiadającego po części żądaniom Związku Miast.

  Neumarkt in der Oberpfalz, Neumarkt i.d.OPf. (baw. Neimack, Neimoarkt) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona, siedziba powiatu Neumarkt in der Oberpfalz oraz wspólnoty administracyjnej Neumarkt in der Oberpfalz, do której jednak nie należy. Leży nad rzeką Schwarzach, przy autostradzie A3, drodze B8, B299 i linii kolejowej Ratyzbona–Norymberga ze stacją Neumarkt (Oberpfalz).Fryderyk Bawarski (ur. 1339 – zm. 4 grudnia 1393 w Budziejowicach) - książę Bawarii-Landshut z dynastii Wittelsbachów, panujący w latach 1375 - 1393, syn Stefana II bawarskiego i Elżbiety z Sycylii.

  Problem arcybiskupstwa Salzburga postanowiono omówić 12 kwietnia 1388 w Heidelbergu, po wizycie samego biskupa w sądzie. Pomimo faktu, że miasta szwabskie zaakceptowały warunki umowy, rycerstwo bawarskie nadal podejmowało wrogie kroki militarne przeciwko miastom Szwabii.

  W tych warunkach obie strony spotkały się w Heidelbergu w celu zawarcie ostatecznego porozumienia. Związek miast reprezentowała delegacja złożona głównie z najbardziej poszkodowanych miast m.in. Norymbergi. Jednak ostatecznemu podpisaniu układu zapobiegł przedwczesny wyjazd delegacji szwabskiej z Heidelbergu. Jej członkowie początkowo żądali spełnienia postanowień z Neumarkt in der Oberpfalz, jednak z innymi punktami umowy wystąpił hrabia Palatynatu Ruprecht. Delegaci nie znający wcześniej postanowień nowej umowy odrzucili ostatecznie ten dokument.

  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.Salzburg (czes. Solnohrad; pol. hist. Solnogród) – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  Wyjazd delegacji szwabskiej spotkał się z gniewną reakcją szlachty, która (w tym Ruprecht) opowiedziała się po stronie książąt bawarskich w konflikcie z miastami szwabskimi, co groziło wybuchem wojny we Frankonii. Co prawda Rada Norymbergi próbowała uregulować konflikt na drodze dyplomatycznej, wkrótce jednak sama zarządziła mobilizację sił i werbunek żołnierzy. Najazdowi sił szwabskich na granicę z Frankonią zapobiegł król francuski Karol VI, który ostrzegł mieszkańców Strasburga i innych miast należących do jego strefy wpływów, przed wystąpieniem przeciwko książętom bawarskim oraz swojemu szwagrowi Stefanowi III.

  Cheb (niem. Eger) – miasto w zachodnich Czechach, w kraju karlowarskim nad rzeką Ochrzą, w poblizu granicy z Niemcami.

  Podczas działań militarnych na ziemiach Frankonii Rada Norymbergi podjęła się ponownej próby rozwiązania konfliktu. Doszło do rozmów pokojowych, które zakończyły się w 5 maja 1389 podpisaniem pokoju w mieście Eger. Traktat był porażką dla Związku Miast Szwabskich, któremu odmówiono wypłaty odszkodowań. Zminimalizowano także wpływ Związku na politykę całej Rzeszy.

  Bibliografia[]

 • Erler Adalbert: Ingelheimer Prozesse nach dem Staedtekrieg von 1388. Ingelheim 1981.
 • Aleksander Schubert: Der Stadt oder Notdurft? Die Reichstadt Nuernberg und der Staedtekrieg von 1388-89. Husum 2003. ISBN 3-7868-1476-7. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.