• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna i pokój - serial telewizyjny 2007

  Przeczytaj także...
  Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od 1 stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Wojna i pokój (ang. War and Peace) – czteroodcinkowy miniserial telewizyjny zrealizowany na podstawie powieści Lwa Tołstoja. Film został wyprodukowany przez brytyjską telewizję BBC, niemiecką telewizję ZDF, francuską telewizję France2, włoską telewizję RAI, rosyjską telewizję Rossija, hiszpańską telewizję TVE i polską telewizję Polsat, która również otrzymała prawa emisji na terenie Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii.

  Jan Andrzej Paweł "AP" Kaczmarek (ur. 29 kwietnia 1953 w Koninie) – polski kompozytor, autor muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, laureat Oskara za muzykę do filmu Marzyciel.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.

  O serialu[edytuj kod]

  Decyzja o podjęciu jego realizacji zapadła we włoskiej firmie Lux Vide (u producenta wiodącego) w listopadzie 2006 roku, wtedy także zaproszono do współpracy wybitnego amerykańskiego reżysera pochodzenia rumuńskiego Roberta Dornhelma. Wkrótce rozpoczęto castingi we Włoszech, Francji, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Początkowo miała to być czeroodcinkowa miniseria (4 x 90 min.) emitowana tylko w wyżej wymienionych państwach, toteż tylko one były producentami. W styczniu 2007 roku do grona koproducentów dołączyli Rosjanie, a niebawem koproducentem stała się także Hiszpania. Na początku kwietnia 2007 roku dwaj polscy producenci wykonawczy: Krzysztof Grabowski (producent filmowy) i Sławomir Jóźwik, otrzymawszy od Lux Vide (włoskiego inicjatora projektu) zaproszenie do współpracy, złożyli ofertę koprodukcji Telewizji Polsat. Propozycja została przyjęta i Polsat stał się siódmym i ostatnim koproducentem miniserii. Ważnym polskim akcentem w realizacji projektu stało się powierzenie kompozycji i nagrania muzyki do miniserii wybitnemu polskiemu twórcy nagrodzonemu Oscarem Janowi A.P Kaczmarkowi. Zdjęcia do miniserii rozpoczęto w połowie grudnia 2007, a zakończono w wiosną 2008. Film kręcono w Rosji w Sankt Petersburgu oraz Moskwie, na Litwie w Wilnie i w wielu posiadłościach ziemskich z XIX wieku. Światowa premiera odbyła się 10 lipca 2007 roku na Festiwalu Filmowym w Rzymie. Film został nagrodzony owacjami na stojąco. Jako pierwsza serial wyemitowała francuska telewizja France2, następnie brytyjska BBC, włoska Rai oraz niemiecka ZDF. Polska premiera miała miejsce 25 grudnia 2007 w telewizji Polsat. Serial został także wydany na płytach DVD i Video w Hiszpanii i Rosji (Rosja zrezygnowała z emisji serialu w telewizji na rzecz wydania DVD i Video).

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.France Télévisions – francuska grupa mediowa kontrolowana przez państwo. Powstała na skutek reorganizacji kanałów francuskiej telewizji publicznej. Spółka finansowana jest z wpływów z abonamentu. Zgodnie z francuskim prawem, ostatnio modyfikowanym w 2009, nie może nadawać reklam na antenie od godziny 20 wieczorem do 6 rano. W jej skład wchodzą następujące stacje:

  Budżet serialu wyniósł ponad 26 mln euro.

  Obsada[edytuj kod]

 • Alexander Beyer: Pierre Bezuchow
 • Alessio Boni: książę Andrzej Bołkoński
 • Clémence Poésy: Natasza Rostowa
 • Malcolm McDowell: książę Bołkoński
 • Brenda Blethyn: Maria Dmitrijewna
 • Andrea Giordana: Hrabia Rostow
 • Ana Caterina Morariu: Sonia
 • Violante Placido: Helena Kuraginówna
 • Toni Bertorelli: Wasilij Kuragin
 • Hannelore Elsner: Hrabina Rostowa
 • Benjamin Sadler: Dołochow
 • Pilar Abella: mademoiselle Bourienne
 • Ken Duken: Anatol Kuragin
 • Hary Prinz: Denisow
 • Władimir Iljin: generał Michaił Kutuzow
 • Wenanty Nosul: Gerasim
 • Lech Dyblik: Tichon
 • Dmitrij Isajew: Mikołaj
 • Walentina Cerwi: Maria Bołkońska
 • Igor Kostolewski: car Aleksander I
 • Scali Delpeyrat: Napoleon
 • Anachronizmy[edytuj kod]

  Serial charakteryzuje się przypuszczalnie niezamierzonymi anachronizmami - w doborze rekwizytów (np. wielokrotnie ukazywaniem lamp naftowych na około 40 lat przed ich skonstruowaniem przez Ignacego Łukasiewicza w 1853 oraz przed opracowaniem metody destylacji nafty (Ignacy Łukasiewicz, Jan Zeh w 1852/1853) - w czasie, gdy akcja filmu toczy się epoce napoleońskiej) oraz wykorzystaniem muzyki Fryderyka Chopina (utwór Fryderyka Chopina jest wykonywany na fortepianie przez aktorkę w czasie, gdy kompozytor jeszcze się nie narodził).

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Jan Józef Ignacy Łukasiewicz (ur. 8 lub 23 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce) – polski chemik, farmaceuta i przedsiębiorca, wynalazca lampy naftowej, twórca przemysłu naftowego; rewolucjonista i działacz niepodległościowy. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Łada.

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Wojna i pokój w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Wojna i pokój w bazie filmweb.pl
 • Wojna i pokój w bazie filmpolski.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anachronizm (stgr. ἀναχρονισμός anachronismós, czyli "niezgodny w czasie") – sposób wysłowienia niedopasowany do opisywanego w utworze czasu historycznego. Jest to też pojawienie się w tekście przedmiotów, osób, nie należących do opisywanej przez autora epoki lub czasów. Anachronizm wprowadzony nieświadomie przez autora jest błędem, ale często bywa stosowany celowo jako chwyt literacki. Może pełnić wówczas rolę aluzji lub żartu.
  Władimir Adolfowicz Iljin (ros. Владимир Адольфович Ильин; ur. 16 listopada 1947 roku w Swierdłowsku) – radziecki i rosyjski aktor teatralny i filmowy.
  Aleksander I Pawłowicz (Александр I Павлович), (ur. 12 grudnia/23 grudnia 1777 w Petersburgu, zm. 19 listopada/1 grudnia 1825 w Taganrogu) – cesarz Rosji od 1801, wielki książę Finlandii od 1809, król Polski od 1815 (Królestwo Polskie), syn Pawła I z dynastii Romanowów, starszy brat księcia Konstantego oraz Mikołaja, swojego następcy na tronie Rosji.
  Andrea Giordana (ur. 27 marca 1946 w Rzymie) – włoski aktor telewizyjny i filmowy i piosenkarz. Laureat dwóch Telegatti, nagrody Flaiano i teatralnej Złotej Maski.
  Rossija 1, Россия 1 (pl: Rosja 1) – publiczna stacja telewizyjna Federacji Rosyjskiej, konkurent publicznej stacji Pierwyj kanał o palmę głównego kanału telewizji rosyjskiej. Odbiorcy kanału to ponad 117 milionów ludzi. Poza terytorium Rosji, transmisja większości programów odbywa się na częstotliwościach kanału RTR Płanieta.
  Toni Bertorelli (ur. 18 marca 1948 w Barge, zm. 26 maja 2017 w Rzymie) – włoski aktor. Zagrał w filmie Mela Gibsona Pasja (2004).
  Jan Zeh (ur. 2 lipca 1817 w Łańcucie, zm. 25 stycznia 1897 w Borysławiu) – polski przemysłowiec, pionier przemysłu naftowego, jedyny posiadacz uprawnień przetwarzania ropy naftowej w Galicji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.