• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna domowa w Urugwaju

  Przeczytaj także...
  Manuel Oribe (ur. 26 sierpnia 1792, zm. 12 listopada 1857) - urugwajski polityk. W latach 1835-1838 pełnił funkcję prezydenta Urugwaju. Od roku 1839 stał na czele stronnictwa „białych” (od białej odznaki na kapeluszach), którzy w okresie tzw. wielkiej wojny walczyli z „kolorowymi” (od barwnej opaski na ramieniu), czyli zwolennikami generała Fructuoso Rivery, poprzednika i następcy Oribe na stanowisku prezydenta. W latach czterdziestych XIX wieku bezskutecznie walczył z „czerwonymi koszulami” sprzymierzonego z „kolorowymi” Garibaldiego.Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).
  Juan Antonio Lavalleja (ur. 24 czerwca 1784, zm. 22 października 1853) - urugwajski rewolucjonista, założyciel zbrojnej grupy mężczyzn nazwanej Trzydziestu Trzech Orientalczyków w okresie urugwajskiej deklaracji niepodległości w 1825. W 1827 był rywalem Fructuoso Rivery w walce o władzę w kraju, którą jednak przegrał. Nie mogąc się z tym pogodzić Lavalleja zorganizował powstanie. W 1852 został wybrany na członka triumwiratu mającego rządzić państwem, jednak zmarł jeszcze przed rozpoczęciem swojej służby.

  Wojna domowa w Urugwaju miała miejsce w latach 1836–1838.

  Chłopi, włościanie – warstwa społeczna zamieszkująca tereny wiejskie, dominująca w społeczeństwach przedprzemysłowych, zajmująca się produkcją rolną. Chłopów charakteryzuje odrębność warunków życia, obyczajów i tradycji, wynikająca z powiązania miejsca pracy z gospodarstwem domowym oraz uzależnienie procesu produkcji od warunków naturalnych. W przedindustrialnym społeczeństwie chłopi dzielili się na gospodarzy, zagrodników i komorników.Fructuoso Rivera y Toscana (ur. 17 października 1784 w Montevideo, zm. 13 stycznia 1854 w Melo) – urugwajski wojskowy i polityk, pierwszy prezydent Urugwaju.

  Na początku 1836 roku prezydentem Urugwaju został generał Manuel Oribe, którego sprawiedliwe rządy polegające na zwalczaniu samowoli administracyjnej i ograniczeniu wyzysku chłopów, przysporzyły mu wielu wpływowych wrogów. W lipcu tego samego roku przeciwnicy prezydenta wzniecili powstanie pod hasłem obrony konstytucji. Na czele powstania stanął generał Fructuoso Rivera, który uzyskał wsparcie oddziału argentyńskiego dowodzonego przez płk. Juana Antonio Lavalleję. Dnia 19 września 1836 oddział w sile 1500 jazdy generała Ignacio Oribe starł się z separatystami w bitwie pod Carpinterią. Bitwa zakończyła się pogromem powstańców. Generał Rivera zbiegł do Brazylii, rok później powrócił jednak i dnia 22 października 1837 pobił wojska rządowe w bitwie pod Yucutujá, a 15 czerwca 1838 r. powtórzył sukces pod El Palmar. W tej sytuacji generał Oribe podał się do dymisji, a nowym prezydentem Urugwaju został generał Rivera.

  Przypisy

  1. Zygmunt Rynkiewicz, Leksykon bitew świata. Warszawa 2004, s.96, 97.

  Bibliografia[]

 • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata. Warszawa: Almapress, 2004. ISBN 978-83-7020-379-5. . • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.