• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna domowa w Urugwaju

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Giuseppe Garibaldi (wym. [dʒuˈzɛppe ɡariˈbaldi]; ur. 4 lipca 1807 w Nicei, zm. 2 czerwca 1882 na wyspie Caprera) – włoski rewolucjonista, żołnierz i polityk, działacz i bojownik o zjednoczenie Włoch, do czego w znacznym stopniu się przyczynił.
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Wojna urugwajska, Guerra Grande (Wielka Wojna) – wojna domowa w Urugwaju toczona w latach 1839-1852 między konserwatystami Blancos (Biali) a liberałami Colorados (Czerwoni), zakończona zwycięstwem tych ostatnich.

  Manuel Oribe (ur. 26 sierpnia 1792, zm. 12 listopada 1857) - urugwajski polityk. W latach 1835-1838 pełnił funkcję prezydenta Urugwaju. Od roku 1839 stał na czele stronnictwa „białych” (od białej odznaki na kapeluszach), którzy w okresie tzw. wielkiej wojny walczyli z „kolorowymi” (od barwnej opaski na ramieniu), czyli zwolennikami generała Fructuoso Rivery, poprzednika i następcy Oribe na stanowisku prezydenta. W latach czterdziestych XIX wieku bezskutecznie walczył z „czerwonymi koszulami” sprzymierzonego z „kolorowymi” Garibaldiego.Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).

  W roku 1843 argentyński dyktator Juan Manuel de Rosas starał się wykorzystać panującą w Urugwaju wojnę domową, chcąc anektować część tego kraju. Rosas wsparł siły urugwajskie pod dowództwem Manuela Oribe, którego armia przez 8 lat atakowała wojska rządowe Fructuoso Rivery w Montevideo. Wśród obrońców miasta znajdował się m.in. Giuseppe Garibaldi. W celu odblokowania miasta do konfliktu włączyły się Francja i Wielka Brytania, które wysłały swoje wojska, blokujące w latach 18451849 Rio de la Platę. W tym samym czasie w Argentynie przeciwko siłom Rosasa wystąpił na czele sił rewolucyjnych Justo Jose de Urquiza, którego wsparły Brazylia, Francja i Wielka Brytania. W bitwie pod Caseros dnia 3 lutego 1852 r. Urquiza na czele argentyńskich, brazylijskich i urugwajskich sił pokonał armię Rosasa, który zbiegł do Europy.

  La Plata (hiszp. Río de la Plata, port. Rio da Prata) – olbrzymie, największe na świecie estuarium powstałe z połączenia ujściowych odcinków rzek Parany i Urugwaj do Oceanu Atlantyckiego.Fructuoso Rivera y Toscana (ur. 17 października 1784 w Montevideo, zm. 13 stycznia 1854 w Melo) – urugwajski wojskowy i polityk, pierwszy prezydent Urugwaju.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jarosław Wojtczak: Wojna Paragwajska 1864-1870. Bellona, 2011, s. 9-10. ISBN 978-83-11-12045-7.
  Bitwa pod Caseros (znana także jako bitwa pod Monte Caseros) – starcie zbrojne, które miało miejsce 3 lutego 1852 r. w trakcie wojny Argentyny z Urugwajem i Brazylią (1839–1852).Justo José de Urquiza (ur. 18 października 1801, zm. 11 kwietnia 1870) – argentyński polityk i generał. Prezydent Argentyny od 11 września 1852 do 4 marca 1860;
  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Montevideo – największe miasto, stolica oraz główny port Urugwaju. Leży nad estuarium La Platy. Miejscowość została założona w 1726 roku przez Bruno Mauricio de Zabalę jako strategiczny ruch w hiszpańsko-portugalskim sporze o Nizinę La Platy oraz jako opozycja dla, portugalskiej wówczas, kolonii Colonia del Sacramento. Od 1828 roku jest stolicą. Według spisu ludności z 2004 roku liczba mieszkańców wynosiła 1,325,968 stanowiąc około połowy ludności państwa. Miasto zajmuje powierzchnię 530 km oraz rozciąga się ze wschodu na zachód na około 20 km. Jest najdalej na południe położoną stolicą Ameryki Południowej. Stanowi ośrodek administracyjny, gospodarczy, handlowy i kulturowy kraju. Rozwinął się tu przemysł: spożywczy (mięsny., tłuszczowy, cukrowniczy, młynarski), skórzany, włókienniczy, chemiczny, elektromaszynowy, rafineryjny. Siedziba uniwersytetu państwowego i katolickiego.
  Wojna urugwajska, Guerra Grande (Wielka Wojna) – wojna domowa w Urugwaju toczona w latach 1839-1852 między konserwatystami Blancos (Biali) a liberałami Colorados (Czerwoni), zakończona zwycięstwem tych ostatnich.
  Juan Manuel de Rosas (ur. 30 marca 1793 jako Juan Manuel José Domingo Ortiz de Rozas y López de Osornio, zm. 14 marca 1877) – argentyński generał i polityk, gubernator prowincji Buenos Aires w latach 1829-1832 i 1835-1852, dyktator.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.765 sek.