• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna domowa w Mali - 2012-2014  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Legia Cudzoziemska (fr. La Légion étrangère) – francuska elitarna zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy dostają przy rekrutacji obywatelstwo Belgii, Szwajcarii lub Luksemburga. Z uwagi na najbardziej zróżnicowaną armię świata pod względem ilości kultur i pochodzenia ochotników Legia słynie ze swoich twardych metod szkoleniowych i brutalnej dyscypliny. Reżim ten ma na celu stworzyć z rekrutów dobrze zorganizowanych i wyszkolonych żołnierzy nakierowanych na jedno wspólne działanie w imię interesów Francji. Legia jako elitarna formacja wojskowa dysponuje w swoim wyposażeniu najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem w porównaniu do pozostałych jednostek armii francuskiej.Dioncounda Traoré (ur. 23 lutego 1942 w Kati) – malijski polityk i matematyk, minister w latach 1992-1997, przewodniczący partii ADEMA-PASJ od 2000. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego od 3 września 2007. Po przeprowadzeniu zamachu stanu, pełniący obowiązki prezydenta od 12 kwietnia 2012 do 4 września 2013.
  Sytuacja humanitarna i prawa człowieka[]

  W wyniku powstania Tuaregów, toczącego się od stycznia do kwietnia 2012 walk, 270 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania. Mauretania przyjęła ponad 56 tysięcy uchodźców, Burkina Faso – ponad 46 tysięcy, Algieria – ok. 30 tysięcy, a Niger – ponad 29 tysięcy. 107 tysięcy Malijczyków pozostało w kraju, ale musiało porzucić domostwa. Wystąpiły ponadto problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej ze względu na opanowanie Azawadu przez rebeliantów. Pustynne regiony zmagały się z kryzysem żywnościowym.

  Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (ang. United Nations High Commissioner for Refugees) jest organem ONZ upoważnionym do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. Do głównych działań urzędu należy zapewnienie praw uchodźców oraz pomoc w zapewnieniu azylu lub repatriacji. Siedziba urzędu znajduje się w Genewie, w Szwajcarii. Wysoki Komisarz jest nominowany przez sekretarza generalnego ONZ i wybierany w głosowaniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obecnie funkcję Wysokiego Komisarza pełni António Guterres.Dassault Rafale (pol. szkwał) – dwusilnikowy wielozadaniowy samolot myśliwski ze skrzydłami typu delta, produkowany przez francuską firmę Dassault Aviation. Rafale jest przez producenta określany jako Omni rôle, czyli nadający się do wszystkich zadań, nie tak jak myśliwce wielozadaniowe, które posiadają rolę pierwszoplanową (myśliwca) i drugoplanową (zazwyczaj bombowca, samolotu wsparcia, itp.). Dassault używa określenia Omni rôle do zaakcentowania zdolności samolotu do przestawienia się z jednej roli na inną podczas wykonywania zadania. Pierwszym samolotem o takich własnościach był amerykański F/A-18 Hornet.

  W maju 2012 pozarządowa organizacja Amnesty International wydała raport w którym wykazano, że konflikt spowodował najgorszą sytuację humanitarną w Mali od czasu proklamacji niepodległości przez ten kraj w 1960. Tuaregowie, jak i islamistyczne grupy zostały oskarżone o zbrodnie wojenne, w tym gwałty, rozboje, pozasądowe egzekucje i pobór nieletnich w skład grup zbrojnych.

  Bamako (bambara: Bamakɔ) – stolica i największe miasto Mali. Położone w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Niger, w pobliżu granicy z Gwineą. Współrzędne geograficzne Bamako to 12°39′N i 8°0′W.Eurocopter Tiger – dwusilnikowy, dwumiejscowy, wąskokadłubowy śmigłowiec szturmowy opracowany przez europejskie konsorcjum Eurocopter. W Niemczech znany jako Tiger, we Francji i Hiszpanii jako Tigre. Występuje także pod oznaczeniami EC665 i PAH-2.

  Po zajęciu Azawadu przez islamistów w czerwcu 2012, grabiono i niszczono magazyny z żywnością wysyłaną przez Światowy Program Żywnościowy. Islamiści plądrowali szpitale, hotele, urzędy, biura i kościoły, bary, gdzie podawano alkohol, w rozgłośniach radiowych zakazali puszczania zachodniej muzyki, w imię prawa szariatu.

  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Catherine Margaret Ashton, baronessa Ashton of Upholland, Lady Ashton (ur. 20 marca 1956 r. w Upholland w hrabstwie Lancashire) – brytyjska polityk, była komisarz Unii Europejskiej ds. handlu międzynarodowego, obecnie Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Członkini Izby Lordów, pełniła także funkcję przewodniczącego Izby oraz Lorda Przewodniczącego Rady. Należy do Partii Pracy.

  Mianem zbrodni wojennej może być także zniszczenie w Timbuktu co najmniej dziewięciu mauzoleów sufickich, uznanych przez UNESCO za pomniki Światowego Dziedzictwa Kultury. Radykałowie zagrozili zburzeniem wszystkich 16 grobowców. Fundamentaliści na opanowanych regionach przeprowadzali publiczne egzekucje oraz dokonywali amputacji kończyn za określone wykroczenia.

  Pafos (gr. Πάφος) – miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, ważny ośrodek turystyczny. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju.Muhammad uld Abd al-Aziz (arab. محمد ولد عبد العزيز = Muḥammad walad ʿAbd al-ʿAzīz, fr. Mohamed Ould Abdel Aziz; ur. 20 grudnia 1956 w Akdżawadżacie) – mauretański wojskowy, przewodniczący Rady Państwa od 6 sierpnia 2008 do 15 kwietnia 2009 – junty rządzącej krajem po zamachu stanu, którego był głównym organizatorem. W kwietniu 2009 zrezygnował z urzędu, by wziąć udział w wyborach prezydenckich, w których odniósł zwycięstwo. Prezydent Mauretanii od 5 sierpnia 2009.

  Według październikowego raportu ONZ ekstremiści z północnego Mali porywali ludzi dla okupu, uprawiali przemyt narkotyków, egzekwowali surowe prawo szariatu. Pod rządami szariatu kobiety zostały pozbawione praktycznie wszelkich praw, natomiast były zmuszane do małżeństwa od najmłodszych lat. Ponadto występował proces kupowania od ubogich rodzin za 600 dolarów małych chłopców, których wychowywano na bojowników.

  Togo, Republika Togijska – państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Ghaną, Beninem i Burkina Faso.Koulikoro (bambara: Kulikɔrɔ) - miasto w Mali nad rzeką Niger, ośrodek administracyjny regionu Koulikoro, ok. 26 000 mieszkańców.

  W wyniku toczącego się konfliktu na dzień 16 stycznia 2013, według UNHCR 144 500 osób uciekło z Mali, w tym ponad 54 tys. do Mauretanii, 50 tys. do Nigru, blisko 39 tys. do Burkina Faso i 1,5 tys. do Algierii, a 230 tys. Malijczyków stało się migrantami wewnętrznymi. W styczniu 2013, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wszczął dochodzenie w sprawie domniemanych zbrodni wojennych, podczas całego malijskiego konfliktu. W komunikacie wydano oświadczenie, że "wiele grup zbrojnych siało postrach wśród ludności i zadawało jej cierpienia, poprzez akty skrajnej przemocy podczas wszystkich stadiów konfliktu". Uzasadniono, iż na terenie Mali dochodzi do zabójstw, egzekucji, grabieży i gwałtów.

  Amadou Haya Sanogo (ur. w 1972 lub 1973 w Ségou) – malijski wojskowy, kapitan. Szef państwa od 22 marca 2012 do 12 kwietnia 2012, jako przewodniczący Narodowego Komitetu na rzecz Przywrócenia Demokracji i Państwa (CNRDRE), który przejął władzę na drodze zamachu stanu.Operacja Serwal (Opération Serval) – francuska operacja reagowania kryzysowego w Mali. Atak na partyzantów rozpoczęto 11 stycznia 2013. Operacja Serwal ma na celu pokonanie fundamentalistów islamskich, którzy podczas wojny domowej w Mali zajęli północny region tego kraju, który wcześniej bojownicy tuarescy proklamowali niepodległym państwem Azawad. Operację wojskową koordynuje Szef Sztabu Głównego Wojsk – admirał Edouard Guillaud, z kolei dowódcą operacji lądowej jest pułkownik Paul Gèze. Nazwa operacji wzięła się od pustynnego drapieżnika – serwala.

  W 2012 Komisja Europejska wspomogła pogrążone w konflikcie Mali kwotą 733 mln euro, ponadto kraje członkowskie UE udostępniły dodatkowe 38 mln euro. Na początku 2013 kwota ta została zwiększona o dodatkowe 20 milionów euro. Według Komisji Europejskiej 510 tysięcy Malijczyków na północy Mali pilnie potrzebuje pomocy żywnościowej, a zagrożonej klęską żywnościową jest 4-5 mln ludzi. Organizacje humanitarne miały problem z niesieniem pomocy humanitarnej z powodu zamkniętych dróg i granic.

  Human Rights Watch (HRW) – pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, powstała w 1988 z przekształcenia Helsinki Watch.Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

  W trakcie lądowej ofensywy wojsk francuskich, malijskie wojsko urządzało pogromy w kontrolowanych przez siebie miastach. Według Human Rights Watch i Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka w Mopti, Niono i Severe żołnierze rozstrzelali kilkudziesięciu Tuaregów i Arabów oskarżanych o kolaboracje z islamistami. "Żołnierze zebrali na placu ludzi i sprawdzali ich dokumenty. Tych, którzy nie mieli żadnych dowodów tożsamości, oskarżono, że są ukrywającymi się dżihadystami, i na miejscu rozstrzelano" – donosił mieszkaniec Severe.

  Taktyka spalonej ziemi, metoda spalonej ziemi, polityka spalonej ziemi, strategia spalonej ziemi, zasada spalonej ziemi – sposób prowadzenia działań wojennych polegający na niszczeniu wszystkiego, co może być przydatne dla strony przeciwnej. Zazwyczaj ma to miejsce podczas przemarszu lub wycofywania się – także na własnym terytorium. Celem takich działań jest pozbawienie nieprzyjaciela źródeł zaopatrzenia, spowolnienie poruszania się jego wojsk, pozbawienie możliwości późniejszego wykorzystania odzyskanego lub zdobytego majątku, może być formą terroru wobec ludności cywilnej, odwetu czy szantażu itd.Abudża (ang. Abuja) – miasto w Nigerii, od 1991 stolica tego kraju, w stanie Federalne Terytorium Stołeczne. Węzeł komunikacyjny, port lotniczy, uniwersytet.

  Przypisy

  1. 18 czerwca 2013 podpisano układ o zawieszeniu broni w Wagadugu między Tuaregami (Wysoka Rada na Rzecz Jedności Azawadu (HCUA), Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu (MNLA) i Arabski Ruch Azawadu (MAA)), a rządem w Bamako
  2. 22 maja 2014 prezydent Mauretanii Muhammad uld Abd al-Aziz wynegocjował między MNLA, HCUA, MAA i stroną malijską zawieszenie broni przywracając porządek ustalony w Wagadugu
  3. French warplanes strike Mali rebel stronghold (ang.). Al Dżazira, 13 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-13].
  4. Mali-based Islamists pledge attacks on French soil (ang.). BBC News, 15 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-16].
  5. Żołnierze z Czadu ruszyli na odsiecz Francuzom w Mali (pol.). wp.pl, 16 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-16].
  6. Europe’s Response to Mali Threat (ang.). blogs.wsj.com, 2 kwietnia 2012. [dostęp 2013-03-13].
  7. France battling rebels in Mali's north (ang.). Al Dżazira, 5 lutego 2013. [dostęp 2013-02-05].
  8. Francuski sztab generalny: zaczęliśmy wycofywać żołnierzy z Mali (pol.). wp.pl, 9 kwietnia 2013. [dostęp 2013-01-12].
  9. Reportage : les troupes tchadiennes de retour à Kidal, bastion des Touareg (fr.). France 24. [dostęp 2013-01-23].
  10. Al-Qaeda unlikely to profit from Mali rebellion: experts (ang.). dailystar.com.lb, 2 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-04].
  11. Polska wysłała żołnierzy do Mali - co tam robią? (pol.). wp.pl, 28 marca 2013. [dostęp 2013-01-28].
  12. Suicide bomber attacks Mali's Timbuktu (ang.). Al Dżazira, 31 marca 2013. [dostęp 2013-03-31].
  13. Malian military helicopter crash kills 5 as army prepares to lead war against jihadists (ang.). WashingtonPost, 12 kwietnia 2013. [dostęp 2013-04-18].
  14. Obalenie prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej to "libijski rykoszet" (pol.). wp.pl, 28 marca 2013. [dostęp 2013-01-28].
  15. Niger attacks are 'shockwave' of Mali conflict (pol.). Euronews, 28 marca 2013. [dostęp 2013-11-09].
  16. Mali: cztery miesiące po francuskiej inwazji, dwa przed wyborami (pol.). wp.pl, 15 maja 2013. [dostęp 2013-05-15].
  17. Guerre au Mali : Au moins 1 mort dans les rangs des Togolais (fr.). malijet.com, 1 lutego 2013. [dostęp 2013-03-31].
  18. Mali: Le soldat burkinabè, Tounougma Kaboré, conducteur au bataillon Badenya est décédé le mercredi 13 mars 2013 à Diabali (Officiel) (fr.). malijet.com, 13 marcao 2013. [dostęp 2013-03-31].
  19. Maciej Konarski: Umiarkowani Tuaregowie złożyli broń (pol.). psz.pl. [dostęp 2012-02-10].
  20. Mali: 47 Die in Clashes Between Troops, Rebels – Ministry (ang.). allafrica. [dostęp 2012-02-10].
  21. Armed Islamist group claims control in northeast Mali (ang.). AFP. [dostęp 2012-03-30].
  22. Tuareg-jihadists alliance: Qaeda conquers more than half of Mali (ang.). middle-east-online.com. [dostęp 2012-04-06].
  23. Tuareg rebels behind January killings, confirms Mali army (ang.). english.rfi.fr. [dostęp 2013-01-25].
  24. Mali Besieged by Fighters Fleeing Libya (ang.). stratfor.com. [dostęp 2012-02-10].
  25. Mali capital paralysed by anti-rebellion protests (ang.). Reuters. [dostęp 2012-02-10].
  26. Heavy weapons fire rocks town in Mali's north (ang.). Reuters. [dostęp 2012-02-10].
  27. UPDATE 2-Mali says 20 rebels killed, thousands flee (ang.). Reuters. [dostęp 2012-02-10].
  28. UPDATE 1-Malian rebels seize key border town, civilians flee (ang.). Al Jazeera. [dostęp 2012-02-10].
  29. Mali protesters, soldiers’ families march over clashes between army, Tuareg rebels (ang.). Al Jazeera. [dostęp 2012-02-10].
  30. Malian refugees in Niger await food and water (ang.). Al Jazeera. [dostęp 2012-02-10].
  31. Girl killed in Mali airstrike on displaced camp – MSF (ang.). Reuters, 2012-02-22. [dostęp 2012-03-09].
  32. Mali govt forces fail to lift garrison town siege (ang.). Reuters, 2012-03-05. [dostęp 2012-03-09].
  33. Malian forces battle Tuareg rebels (ang.). Reuters, 2012-03-05. [dostęp 2012-03-09].
  34. Mali Tuaregs say they control major military base (ang.). 9news.com, 2012-03-22. [dostęp 2012-03-14].
  35. Mauritania denies collusion as Mali rebels advance (ang.). Reuters, 2012-03-22. [dostęp 2012-03-14].
  36. Odnaleziono dokument Al-Kaidy, który ujawnił plany organizacji w Mali (pol.). wp.pl, 2013-02-19. [dostęp 2012-03-14].
  37. Mali Battle rages in Tessalit, battles and aerial bombardment (ang.). W: reliefweb.int [on-line]. reliefweb.int, 2012-03-22. [dostęp 2012-03-14].
  38. Mischief in Mali (ang.). weeklystandard.com, 2012-03-22. [dostęp 2012-03-12].
  39. Mali soldiers attack palace in coup bid (ang.). Reuters, 21 marca 2012. [dostęp 2012-03-22].
  40. Mali: buntownicy ogłaszają rozwiązanie instytucji państwowych (pol.). wp.pl, 2012-03-22. [dostęp 2012-03-22].
  41. Mali's state broadcaster came back on air tonight after programmes were interrupted for several hours during an attack by mutinous soldiers (ang.). rte.ie, 2012-03-22. [dostęp 2012-03-22].
  42. Soldiers mutiny at military base in Mali (ang.). W: AFP [on-line]. lasvegassun.com, 2012-03-22. [dostęp 2012-03-22].
  43. Renegade Mali soldiers announce takeover (ang.). BBC News, 2012-03-22. [dostęp 2012-03-22].
  44. Mali soldiers loot presidential palace after coup (ang.). BBC News, 22 marca 2012. [dostęp 2012-03-22].
  45. Mali state TV goes off air; fear of countercoup (ang.). AFP, 24 marca 2012. [dostęp 2012-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-23)].
  46. Mali army claims Touregs repelled (ang.). news24.com, 25 marca 2012. [dostęp 2012-03-30].
  47. UPDATE 4-Mali coup leader seeks help as rebels seize towns (ang.). Reuters, 30 marca 2012. [dostęp 2012-03-31].
  48. Mali's junta seeks help against Tuareg rebels (ang.). news24.com, 25 marca 2012. [dostęp 2012-03-25].
  49. Mali coup leader reinstates old constitution, amid international pressure to step down (ang.). washingtonpost.com, 2012-04-01. [dostęp 2012-04-02].
  50. Thousands rally for Mali junta, Toure says free (ang.). Reuters, 28 marca 2012. [dostęp 2012-03-30].
  51. Malian junta unveils constitution (ang.). BBC News, 28 marca 2012. [dostęp 2012-03-30].
  52. Tuareg rebels enter key Malian town (ang.). Al Jazeera, 31 marca 2012. [dostęp 2012-03-31].
  53. Mali rebels launch assault on key northern town. Reuters, 31 marca 2012. [dostęp 2012-03-31].
  54. Tuareg rebels seize ancient city of Timbuktu (ang.). Al Jazeera, 2012-04-01. [dostęp 2012-04-02].
  55. UN Council hammers out condemnation of Mali conflict (ang.). AFP, 4 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-01)].
  56. Mali Tuareg rebels seize key garrison town of Gao (ang.). BBC News, 1 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-02].
  57. Mali sanction deadline expires, rebels seize north (ang.). Reuters, 2 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-02].
  58. Mali loses North, Ecowas adds sanctions (ang.). news24.com, 2 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-02].
  59. Les rebelles avancent dans un Mali sous embargo (fr.). lemonde.fr, 2 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-04].
  60. Communiqué N°14-04-04-2012- Fin des Opérations Militaires (fr.). MNLA, 4 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-04].
  61. Mali: 200,000 flee fighting, UN World Food Programme suspends aid in north (ang.). timescolonist.com, 3 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-04].
  62. Mali: Timbuktu heritage may be threatened, Unesco says (ang.). BBC News, 4 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-04].
  63. Tuaregs claim 'independence' from Mali (ang.). Al Jazeera, 6 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-06].
  64. Mali : Les otages algériens ont été libérés et ramenés au Consulat d’Algérie à Gao (Source MNLA) (fr.). dna-algerie.com, 8 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-11].
  65. Des prisonniers crient leur détresse (fr.). elwatan.com, 8 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-11].
  66. Mali rebels declare independence in north (ang.). Reuters, 6 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-08].
  67. Tuaregs claim 'independence' from Mali (ang.). Al Jazeera. [dostęp 2012-04-06].
  68. Mali Tuareg rebels' call on independence rejected (ang.). BBC News. [dostęp 2012-04-06].
  69. Mali Tuareg rebels' call on independence rejected (ang.). BBC News, 6 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-08].
  70. 270 tysięcy osób musiało uciekać ze swoich domów (pol.). wp.pl, 19 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-19].
  71. New north Mali Arab force seeks to "defend" Timbuktu (ang.). Reuters, 8 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-11].
  72. [tt_news=40560&tx_ttnews[backPid]=13&cHash=70ab81bf0fac0cae01d9a3d7abf4f4b5#.Un5gtFPF2ZQ Publication: Terrorism Monitor Volume: 11 Issue: 5] (ang.). Jamespost. [dostęp 2013-11-09].
  73. Ecowas sends troops to Mali, Guinea-Bissau after coups (ang.). BBC News, 27 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-27].
  74. Prezydent Mali pobity do nieprzytomności przez demonstrantów (pol.). wp.pl, 22 kwietnia 2012. [dostęp 2012-05-2w].
  75. Mali Islamist militants 'destroy' Timbuktu saint's tomb (ang.). BBC News, 6 maja 2012. [dostęp 2012-05-06].
  76. Wojciech Jagielski: Tuaregowie w Mali podzieleni – niepodległość czy dżihad? (pol.). wp.pl, 11 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-11].
  77. Nowa przystań dla islamistów. Większa od Francji (pol.). tvn24.pl, 27 maja 2012. [dostęp 2012-05-27].
  78. Rebel groups merge in Mali, agree on Islamic state (ang.). miamiherald.com, 26 maja 2012. [dostęp 2012-05-28].
  79. Mali rebel groups 'clash in Kidal' (ang.). BBC News, 2012-06-08. [dostęp 2012-06-30].
  80. Islamists declare full control of Mali's north (ang.). Reuters, 2012-06-29. [dostęp 2012-06-30].
  81. Francja i UNESCO potępiają talibów za wandalizm w Timbuktu (pol.). wp.pl, 2012-06-30. [dostęp 2012-06-30].
  82. US DRONE STRIKES IN “THE INDEPENDENT STATE OF AZAWAD” « Libya 360°
  83. Al-Kaida w Mali coraz groźniejsza – tylko interwencja uchroni przed wojną? (pol.). wp.pl, 11 czerwca 2012. [dostęp 2012-06-11].
  84. Al Qaeda-linked Islamists drive Mali's Tuaregs from last stronghold
  85. Islamist rebels gain ground in Mali, seize control of Douentza, ousting former allied militia (ang.). tartribune.com, 2012-09-01. [dostęp 2012-09-21].
  86. North Mali clashes kill dozens, some unarmed: source (ang.). AFP, 2012-11-20. [dostęp 2012-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-22)].
  87. Mali: rząd prosi o zbrojną inwazję. Wojsko jest przeciwne (pol.). wp.pl, 6 września 2012. [dostęp 2012-09-06].
  88. Francja wzywa do jak najszybszej interwencji zbrojnej w Mali (pol.). wp.pl, 18 października 2012. [dostęp 2012-10-21].
  89. Mali: interwenci czekają już tylko na rozkaz ONZ (ang.). BBC News, 13 listopada 2012. [dostęp 2012-11-13].
  90. West Africa bloc Ecowas agrees to deploy troops to Mali (ang.). BBC News, 11 listopada 2012. [dostęp 2012-11-12].
  91. Tej wojny świat nie uniknie – kiedy interwencja zbrojna w Mali? (pol.). Wirtualna Polska, 12 grudnia 2012. [dostęp 2012-12-18].
  92. UN backs Mali intervention force (ang.). BBC News, 20 grudnia 2012. [dostęp 2012-12-20].
  93. Rival Mali rebels agree to suspend fighting (ang.). Al Dżazira, 21 grudnia 2012. [dostęp 2012-12-22].
  94. Fighters clash with army in central Mali (ang.). Al Dżazira, 10 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-10].
  95. Mali's army 'advances' on Islamist-held Douentza (ang.). Al Dżazira, 10 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-10].
  96. Mali seeks France help against rebel advances (ang.). Al Dżazira, 11 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-11].
  97. Jarosław Giziński: Francja uderza w islamistów (pol.). Rzeczpospolita. [dostęp 2013-01-12].
  98. French troops continue operation against Mali Islamists (ang.). BBC News, 12 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-12].
  99. France military says Mali town Konna 'not recaptured'. BBC. 2013-01-15 20:09 GMT
  100. Mali – siły rządowe odbiły miasto Konna (pol.). Rzeczpospolita. [dostęp 2013-01-12].
  101. Pechowy nalot Gazeli. Mały triumf islamistów nad Francuzami (pol.). tvn24.pl. [dostęp 2013-01-13].
  102. France Rafale jets target Gao in eastern Mali (ang.). BBC News, 13 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-13].
  103. France launches air strikes on Mali rebels (ang.). Al Dżazira, 12 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-12].
  104. Over 100 dead in French strikes and fighting in Mali (ang.). Reuters, 13 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-13].
  105. Interwencja zbrojna w Mali (pol.). wp.pl, 14 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-14].
  106. France pounds Islamist strongholds in northern Mali (ang.). channelnewsasia.com, 14 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-16].
  107. France says Mali operation will be swift (ang.). Al Dżazira, 14 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-14].
  108. ALERTE – Mali: un haut responsable d'Ansar ad-Din tué dans les combats à Konna (fr.). romandie.com. [dostęp 2013-01-13].
  109. Piotr Kościński: Islamiści w Mali powoli słabną (pol.). Rzeczpospolita. [dostęp 2013-01-13].
  110. Mali-based Islamists pledge attacks on French soil (ang.). France 24, 14 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-15].
  111. Napięcie rośnie, wojska czekają tylko na rozkaz – zdjęcia (pol.). wp.pl, 16 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-16].
  112. France increases troop deployment to Mali (ang.). Al Dżazira, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  113. Foreigners seized after deadly Algeria attack (ang.). Al Dżazira, 16 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-16].
  114. Algierska telewizja: zginęło czterech cudzoziemskich zakładników (pol.). wp.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  115. Premier Algierii podał oficjalny bilans ofiar – zginęło 37 obcokrajowców (pol.). wp.pl, 21 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-21].
  116. French troops begin ground combat in Mali (ang.). Al Dżazira, 16 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-16].
  117. Mali: armia odzyskała całkowitą kontrolę nad miastem Konna (pol.). wp.pl, 18 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-18].
  118. Siły malijskie i francuskie przejęły miasto Diabaly z rąk islamistów (pol.). wp.pl, 18 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-18].
  119. Tuareg separatists offer military help to defeat Mali's Islamists (ang.). scmp.com, 16 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-22].
  120. French air force bombs rebel positions in Timbuktu (ang.). Al Dżazira, 20 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-20].
  121. French soldiers have taken up positions in Niono, 80 km south of Diabaly (ang.). Al Dżazira, 20 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-20].
  122. French forces deployed in the areas between Sevare and Mopti in Mali to prevent rebels from moving further south. (ang.). Al Dżazira. [dostęp 2013-01-23].
  123. French and Malian troops enter Diabaly (ang.). Al Dżazira, 22 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-22].
  124. Rebel fighters 'gone' from Malian town of Douentza (ang.). AlDżazira, 22 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-22].
  125. Mali: stan wyjątkowy przedłużony o trzy miesiące (pol.). wp.pl, 22 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-22].
  126. Wojska z Czadu otworzą drugi front malijskiej wojny (pol.). wp.pl, 23 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-23].
  127. French fighter jets destroyed two rebel bases near the northern Mali town of Gao in overnight bombing raids. (ang.). Al Dżazira, 24 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-24].
  128. Rozłam wśród islamistów w Mali – część otwarta na negocjacje (pol.). wp.pl, 24 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-24].
  129. African force for Mali to cost $460m, AU to fund $50m (ang.). AlDżazira. [dostęp 2013-01-13].
  130. First Nigerian troops to join anti-rebel operation in Mali (ang.). BBC News. [dostęp 2013-01-17].
  131. Ofensywa przeciwko islamistom w Mali (ang.). wp.pl. [dostęp 2013-01-22].
  132. Senegal starts to send troops to Mali (ang.). Xinhua.net. [dostęp 2013-01-22].
  133. Mali troops push towards Gao after air raids (ang.). Al Dżazira. [dostęp 2013-01-25].
  134. Wojska francuskie i malijskie zdobyły "twierdzę" islamistów (pol.). tvn24.pl. [dostęp 2013-01-27].
  135. African led force in Mali moves from Abidjan to Addis Ababa (ang.). Al Dżazira. [dostęp 2013-01-13].
  136. French forces in Mali capture Gao (ang.). Al Dżazira, 27 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-27].
  137. Mali: RAF C17 cargo plane to help French operation (ang.). BBC News. [dostęp 2013-01-13].
  138. Unijni ministrowie ostatecznie zaakceptowali misję w Mali (pol.). tvn24.pl. [dostęp 2013-01-19].
  139. Polski kontyngent do Mali przeszedł pod rozkazy Dowództwa Operacyjnego (pol.). wp.pl. [dostęp 2013-02-26].
  140. UN 'considers' peacekeeper deployment in Mali (ang.). Al Dżazira. [dostęp 2013-04-166].
  141. Francuskie i malijskie wojska nacierają na Gao. Islamiści wysadzili ważny most (pol.). wp.pl, 25 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-24].
  142. Mali crisis: French-led troops 'enter Timbuktu' (ang.). BBC News, 28 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-28].
  143. Looting reported in Timbuktu (ang.). Al Dżazira, 29 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-30].
  144. Un dirigeant militaire d’Ansar Edine entre en dissension et rejoint le MNLA (fr.). fr.saharamedias.net, 28 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-28].
  145. Mali : les Touaregs laïques disent avoir repris Kidal (fr.). Le Figaro, 28 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-28].
  146. http://www.defense.gouv.fr/operations/actualites/operation-serval-point-de-situation-du-29-janvier-2013 (fr.). defense.gouv.fr, 29 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-30].
  147. French troops enter Kidal in northern Mali (ang.). Al Dżazira, 30 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-30].
  148. French forces capture key Mali town (ang.). Al Dżazira, 30 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-30].
  149. L’enjeu de Kidal (fr.). tempsreel.nouvelobs.com, 30 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-30].
  150. Mali: l'armée tchadienne prend position à Kidal (fr.). rfi.fr, 31 stycznia 2013. [dostęp 2013-02-03].
  151. Mali's president rules out talks with Islamists (ang.). Al Dżazira, 31 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-31].
  152. Hollande pledges French withdrawal from Mali (ang.). Al Dżazira, 2 lutego 2013. [dostęp 2013-02-02].
  153. Gao: Life after rebel control and Sharia law. (ang.). Al Dżazira, 3 lutego 2013. [dostęp 2013-02-03].
  154. Mali hit by first suicide bombing (ang.). Al Dżazira, 9 lutego 2013. [dostęp 2013-02-09].
  155. Francuzi zaczęli wycofywać się z Timbuktu (pol.). wp.pl, 7 lutego 2013. [dostęp 2013-02-07].
  156. Mali rebels launch guerrilla attack on Gao (ang.). Al Dżazira, 11 lutego 2013. [dostęp 2013-02-11].
  157. French soldier killed in northern Mali (ang.). Al Dżazira, 19 lutego 2013. [dostęp 2013-02-19].
  158. Krwawe walki w Mali (pol.). wp.pl, 26 lutego 2013. [dostęp 2013-02-26].
  159. Renewed clashes break out in Mali (ang.). Al Dżazira, 22 lutego 2013. [dostęp 2013-02-23].
  160. MNLA attacked by Azawad Arab Movement (ang.). sahelpressreviews.org, 23 lutego 2013. [dostęp 2013-11-09].
  161. Heavy casualties in northern Mali fighting (ang.). Al Dżazira, 23 lutego 2013. [dostęp 2013-02-23].
  162. Zacięte walki wojsk francuskich z islamistami na północy Mali (pol.). wp.pl, 26 lutego 2013. [dostęp 2013-02-26].
  163. Algieria: w Mali zabito wyższego dowódcę Al-Kaidy (pol.). wp.pl, 28 lutego 2013. [dostęp 2013-03-01].
  164. Chadian troops 'kill' al-Qaeda leader in Mali (ang.). Al Dżazira, 2 marca 2013. [dostęp 2013-03-03].
  165. Al Qaeda leader Abou Zeid 'killed in Mali' (ang.). France 24, 2 marca 2013. [dostęp 2013-03-03].
  166. France confirms death of Islamist commander Abou Zeid (ang.). BBC News, 23 marca 2013. [dostęp 2013-02-25].
  167. French troops in 'very violent' Mali combat (ang.). Al Dżazira, 1 marca 2013. [dostęp 2013-02-27].
  168. Mali: l'opération de sécurisation des alentours de Gao se poursuit (fr.). rfi.fr, 2 marca 2013. [dostęp 2013-02-27].
  169. Mali: 15 rebeliantów zginęło w nocy w walkach z siłami Francji i Czadu (pol.). wp.pl, 5 marca 2013. [dostęp 2013-03-06].
  170. Fourth French soldier killed in Mali operations (ang.). France 24, 2 marca 2013. [dostęp 2013-03-08].
  171. Mali : un cinquième soldat français tué (fr.). Le Monde, 17 marca 2013. [dostęp 2013-03-19].
  172. Opération Serval : Opération Doro 3 (fr.). defense.gouv.fr, 30 marca 2013. [dostęp 2013-04-12].
  173. Al-Qaeda says French hostage killed in Mali (ang.). nation.co.ke, 20 marca 2013. [dostęp 2013-03-25].
  174. Attentat de Tombouctou: la menace terroriste perdure au Mali (ang.). rfi.fr, 22 marca 2013. [dostęp 2013-03-28].
  175. Polska wysłała żołnierzy do Mali - co tam robią? (pol.). wp.pl, 28 marca 2013. [dostęp 2013-02-28].
  176. Combats contre le groupe terroriste " les signataires par le sang" (ang.). mnlamov.net, 1 kwietnia 2013. [dostęp 2013-04-01].
  177. Timbuktu tense after deadly battles (ang.). Al Dżazira, 2 kwietnia 2013. [dostęp 2013-04-02].
  178. Czad wycofuje żołnierzy z Mali (pol.). wp.pl, 15 kwietnia 2013. [dostęp 2013-04-16].
  179. Chad says troops unsuited to guerrilla war, quitting Mali (ang.). Reuters, 14 kwietnia 2013. [dostęp 2013-04-18].
  180. Arab militants seize town in northeastern Mali (ang.). middle-east-online.com, 23 lutego 2013. [dostęp 2013-11-09].
  181. Mali: l'armée française chasse un groupe armé d'une ville du nord-est (fr.). AFP, 18 maja 2013. [dostęp 2013-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-25)].
  182. Les jihadistes continuent de viser Gao (fr.). liberation.fr, 4 maja 2013. [dostęp 2013-11-10].
  183. Mali : attentats-suicides dans le nord, 5 kamikazes tués (fr.). lemonde.fr, 10 maja 2013. [dostęp 2013-11-10].
  184. Niger: dżihadyści atakują - wojna coraz większa (pol.). wp.pl, 23 maja 2013. [dostęp 2013-05-26].
  185. Niger: wojsko przy pomocy sił francuskich zabiło ostatnich zamachowców (pol.). wp.pl, 23 maja 2013. [dostęp 2013-05-26].
  186. Mali: nowe kłopoty z Tuaregami. Chcą autonomii i grożą nową wojną (pol.). wp.pl, 6 czerwca 2013. [dostęp 2013-06-06].
  187. UN prepares for Mali force deployment (ang.). Al Dżazira, 11 czerwca 2013. [dostęp 2013-06-14].
  188. Mali military claims victory against rebels (ang.). Al Dżazira, 6 czerwca 2013. [dostęp 2013-06-06].
  189. Mali signs ceasefire deal with Tuareg rebels (ang.). Al Dżazira, 18 czerwca 2013. [dostęp 2013-06-18].
  190. Wojciech Jagielski: ONZ przejmuje dowództwo w Mali od Afryki (pol.). wp.pl, 2 lipca 2013. [dostęp 2013-07-03].
  191. Mali state of emergency lifted ahead of election (ang.). Reuters, 6 lipca 2013. [dostęp 2013-07-06].
  192. Rząd Mali (I tura)
   Rząd Mali (II tura)
  193. Mali's new President Ibrahim Boubacar Keita sworn in (ang.). BBC News. [dostęp 2013-09-04].
  194. Mali makes banker Oumar Tatam Ly its first post-war Prime Minister telegraph.co.uk [data dostępu=6 września 2013]
  195. Mali PM and government quits after six months Al Dżazira [dostęp=11 kwietnia 2014]
  196. Affrontements mortels entre communautés arabe et touareg à la frontière algéro-malienne (fr.). Le Monde, 16 sierpnia 2013. [dostęp 2013-11-10].
  197. Mal 1 Oct 2013 (ang.). crisisgroup.org, 1 października 2013. [dostęp 2014-03-07].
  198. Tuareg rebels clash with Mali army (ang.). Al Dżazira, 12 września 2013. [dostęp 2013-09-14].
  199. Stanisław Parzymies. Sprawy międzynarodowe nr 3/2013. . ISSN 0038-853x. 
  200. Serval : point de situation du jeudi 26 septembre 2013 (fr.). Defense.fr, 28 września 2013. [dostęp 2013-11-10].
  201. [http://www.jeuneafrique.com/Article/ARTJAWEB20131010152103/ Dans le cadre de l'opération Serval en cours au Mali, les forces spéciales françaises ont participé, début octobre Lire l'article sur Jeuneafrique.com : Opération Serval] (fr.). jeuneafrique.com, 1 października 2013. [dostęp 2013-11-10].
  202. Non, le Mali n'est pas sorti de la tourment (fr.). francetvinfo.fr, 4 października 2013. [dostęp 2013-11-10].
  203. Mali 1 Nov 2013 (ang.). crisisgroup.org, 1 listopada 2013. [dostęp 2014-03-07].
  204. Mali 1 Dec 2013 (ang.). crisisgroup.org, 1 grudnia 2013. [dostęp 2014-03-07].
  205. Mali: nouvelle attaque jihadiste meurtrière, les soldats tchadiens visés (fr.). AFP, 23 października 2013. [dostęp 2013-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-21)].
  206. Francja: para dziennikarzy zamordowana w Mali z powodu awarii samochodu? (fr.). AFP, 6 listopada 2013. [dostęp 2013-11-10].
  207. Francja wzmocni swój kontyngent w Mali po śmierci dwojga dziennikarzy (pol.). wp.pl, 6 listopada 2013. [dostęp 2013-11-10].
  208. Paix fragile au Mali: accrochage entre soldats maliens et combattants du MNLA (fr.). rfi.fr, 23 października 2013. [dostęp 2013-11-10].
  209. Mali's Tuareg fighters end ceasefire (ang.). Al Dżazira, 29 listopada 2013. [dostęp 2013-12-01].
  210. Mali: 19 jihadistes tués dans une opération militaire française, confirme Fabius (fr.). maliactu.net, 11 grudnia 2013. [dostęp 2013-12-16].
  211. Mali: attentat meurtrier à Kidal contre des forces de la Minusma (fr.). maliactu.net, 14 grudnia 2013. [dostęp 2013-12-16].
  212. Reuters, Reuters
  213. Point sur les opérations de la force Serval du 19 décembre (fr.). defense.gouv.fr, 18 grudnia 2013. [dostęp 2013-12-25].
  214. Mali 2 Jan 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2 stycznia 2013. [dostęp 2014-03-07].
  215. Mali 1 Feb 2014 (ang.). crisisgroup.org, 1 lutego 2013. [dostęp 2014-03-07].
  216. Tamazgha Trente-cinq civils touaregs assassinés à Tamkoutat [archive] (fr.). defense.gouv.fr, 7 lutego 2014. [dostęp 2014-03-07].
  217. Mali 1 Mar 2014 (ang.). crisisgroup.org, 1 marca 2013. [dostęp 2014-03-07].
  218. March 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-04-01. [dostęp 2014-04-04].
  219. Mali PM and government quits after six months Al Dżazira [7 kwietnia 2014]
  220. April 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-05-02. [dostęp 2014-06-02].
  221. Mali : une dizaine de combattants d'Aqmi tués par les forces françaises (fr.). leparisien.fr, 6 marca 2013. [dostęp 2014-03-07].
  222. French strike kills Mali rebel commander (ang.). Al Dżazira, 2014-03-14. [dostęp 2014-03-17].
  223. Mali: les forces spéciales françaises libèrent 5 humanitaires maliens (fr.). lignesdedefense.blogs.ouest-france.fr, 2014-04-17. [dostęp 2014-06-02].
  224. Mali 'at war' after Tuareg separatists abduct 30 civil servants: PM (ang.). Reuters, 2014-05-18. [dostęp 2014-06-02].
  225. Mali : l'armée subit une cuisante défaite à Kidal (fr.). lepoint.fr, 2014-05-22. [dostęp 2014-06-02].
  226. May 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-06-02. [dostęp 2014-06-02].
  227. June 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-07-02. [dostęp 2014-10-09].
  228. July 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-08-02. [dostęp 2014-10-09].
  229. Urgent: violents combats opposent les forces de l'Azawad à l'armée maliennes et milices affiliées (fr.). MNLA, 2014-07-11. [dostęp 2014-10-09].
  230. Nord du Mali : naissance du MPSA, un nouveau groupe armé (ang.). RTI, 30 sierpnia 2014. [dostęp 2014-10-09].
  231. August 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-08-02. [dostęp 2014-10-09].
  232. September 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-09-02. [dostęp 2014-10-09].
  233. October 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-11-02. [dostęp 2014-11-13].
  234. Mali’s worst human rights situation in 50 years (ang.). BBC News, 16 maja 2012. [dostęp 2013-05-16].
  235. Fundamentaliści islamscy w Mali kupują dzieci-żołnierzy (pol.). wp.pl, 11 października 2012. [dostęp 2012-10-11].
  236. ONZ o Mali: blisko 150 tys. uchodźców, ok. 230 tys. straciło domy (pol.). wp.pl, 16 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-16].
  237. Początek śledztwa prokurator MTK ws. zbrodni wojennych w Mali (pol.). wp.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  238. Komisja Europejska zwiększa pomoc humanitarną dla Mali (pol.). wp.pl, 22 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-22].
  239. Mali: 4-5 mln ludzi zagrożonych z powodu braku żywności (pol.). wp.pl, 25 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-25].
  240. Wojciech Jagielski: Pogromy Tuaregów i Arabów w Mali (pol.). wp.pl, 24 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-24].
  Timbuktu (songhaj: Tumbutu, fr. Tombouctou) – miasto w Mali, nad rzeką Niger, założone prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku, zamieszkiwane przez 35 900 osób (2004). Jest stolicą regionu Timbuktu, jednego z siedmiu regionów administracyjnych Mali.Aérospatiale SA 341/342 Gazelle – lekki śmigłowiec wielozadaniowy zaprojektowany przez francuski koncern Aérospatiale przy współpracy z brytyjską firmą Westland Helicopters.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arabski Ruch Azawadu (arab. الحركة العربية الأزوادية, Al-Harakat al-Arabijja al-Azawadijja; fr. Mouvement arabe de l’Azawad, (MAA); wcześniej jako Narodowy Front Wyzwolenia Azawadu (FNLA)) – organizacja arabska powstała w kwietniu 2012, po proklamowaniu niepodległości Azawadu przez Narodowym Ruchem Wyzwolenia Azawadu (MNLA), po powstaniu Tuaregów.
  Tuaregowie – lud berberyjski zamieszkujący obszary Sahary, głównie w Algierii, Libii, Mali, Nigrze i Burkina Faso. Sami mówią o sobie kel tamasheq. Tradycyjnie są nomadami, podróżują po pustyni i jej obrzeżach, zajmują się hodowlą bydła i kóz, wytwarzaniem biżuterii i turystyką. W 2012 r. podjęli próbę utworzenia suwerennego państwa Azawad na terenie północnego Mali.
  Hombori Tondo – szczyt w Regionie Mopti, w Mali, blisko granicy z Burkina Faso. Jest to najwyższy szczyt tego państwa. Jest to ważne stanowisko archeologiczne. Znajdują się tam ślady osadnictwa sprzed 2000 lat. Niedaleko góry znajduje się wieś Hombori.
  Abidżan (fr. Abidjan) – największe miasto, główny ośrodek gospodarczy, naukowo-kulturalny i turystyczny Wybrzeża Kości Słoniowej, położony na południu kraju, do 1983 roku stolica państwa.
  Wojciech Jagielski (ur. 12 września 1960) - polski dziennikarz, korespondent, były publicysta Gazety Wyborczej, pisarz.
  Uganda – państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.
  EUTM Mali (fr. "European Union Training Mission in Mali") – szkoleniowa misja Unii Europejskiej w Mali trwająca od lutego 2013, trwająca równolegle z interwencją militarną sił francuskich i afrykańskich oraz misją stabilizacyjną ONZ podczas wojny domowej w Mali.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.224 sek.