• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wojna Harta - film

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Terrence Dashon Howard (ur. 11 marca 1969 w Chicago) - amerykański aktor nominowany do Oscara za rolę w filmie Hustle & Flow.

  Wojna Harta (ang. Hart's War) – dramat wojenny oparty na powieści Johna Katzenbacha pod tym samym tytułem.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Fabuła[]

  Porucznik Thomas Hart (Colin Farrell), młody student prawa i syn senatora, dostaje się do niewoli w Ardenach i trafia do niemieckiego obozu jenieckiego pod koniec II wojny światowej. W obozie, w którym nieformalne dowództwo nad więźniami sprawuje płk. William McNamara (Bruce Willis) dochodzi do morderstwa, w którym podejrzanym jest czarnoskóry lotnik, podporucznik Lincoln A. Scott (Terrence Howard). Porucznik Hart podejmuje się jego obrony przed sądem polowym. Podczas trwania sprawy odkrywa, że proces jest sfingowany - tak naprawdę chodzi tylko o odwrócenie uwagi Niemców od próby ucieczki McNamary i jego ludzi. Hart mimo wszystko postanawia ratować Lincolna. Gdy ten się nie zgadza, sam przyznaje się do winy. W tym czasie McNamara opuszcza obóz. W chwili, gdy Hart ma zostać zabity, pułkownik wraca i przyznaje się do winy. Film kończy się jego śmiercią.

  Linki zewnętrzne[]

 • plakat filmu w zasobach anglojęzycznej Wikipedii
 • Wojna Harta w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Wojna Harta w bazie filmweb.pl
 • Wojna Harta w bazie stopklatka.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.